1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akıllı ilaç dönemi başladı
Akıllı ilaç dönemi başladı

Akıllı ilaç dönemi başladı

Gaziantep-Kilis Eczacı Odası olağan seçimli kongreye gidiyor.

A+A-

Oda Başkanı İrfan Demirci, Cumartesi günü genel kurul maddelerinin görüşüleceği, Pazar günü ise seçimlerin yapılacağını belirterek, tüm üyeleri kongreye katılmaya davet etti. 2 yıllık dönemi tamamladıklarını, yeni dönemdede devam etmeyi düşündüklerini belirten İrfan Demirci, yaptıkları hizmetlerin yanısıra, yeni dönemde yapacakları çalışmaları Gazetemize anlattı. Demirci, "Tıp alanı çok çabuk gelişiyor. Artık dünyada akıllı ilaç, kişiye özgü ilaç ve kontrollü salınımlı ilaçlar etkin hale geliyor. Dünya artık buraya doğru gidiyor. Bu ilaçlar çok pahalı, yüksek teknoloji isteyen ilaçlar. Bu alanda eğitimlere ağırlık vereceğiz. Bu konu çok önemli" dedi.

KÖKLEŞMİŞ BİR YAPIYIZ

Gaziantep Eczacılar Odası'nın köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten İrfan Demirci, "61 yıllık odayız. Bölgedeki belkide en eski meslek odalarından birisiyiz. İlk kurulduğu dönemlerde bölgedeki bir çok ile Gaziantep Eczacılar Odasından hizmet ediliyordu. Şuanda 710 üyemiz var. Bunlardan 590 tanesi eczane, geri kalanlarda kamuda veya özel sektörde, hastanelerde, ecza depolarında hizmet veriyorlar. 590 eczanenin önemli bölümü de Gaziantep'in merkezinde. Odamız hem köklü, hem geniş bir üye profiline sahip,  kurumsallaşmış, gelenekleri olan, meslek odası kültürünü bilen, üyelerle ilişkilerini belli kalıplara oturtturmuş, üye hizmet verme biçimini artık bir rutin haline getirmiş, onun haricinde meslek odasının yapması gereken aktiviteleri,çalışmaları yerine getiren yani bir kamu hizmeti veren veren, halk sağlığına hizmet eden bir kurumdur. Kökleşmiş bir yapıyız, odayız bununda bilincindeyiz kültürümüzü değerlerimizi korumaya çalışıyoruz" diye konuştu.

ECZANELERE YILDA 1 MİLYON 300 BİN KİŞİ GİRİYOR

Tüm üyeleri seçime katılmaya davet eden Demirci şunları söyledi:"Demokratik hakkın kullanmanın ötesinde yöneticilerimizi seçeceğiz, bizi iki yıl boyunca yönetecek insanları meslektaşlarımızı seçeceğiz. Bu seçim önemli. Çünkü eczacının ağır sorunları var. Eczacılık mesleği yapılırken geniş ilişkiler ağıyla yapılıyor. Bir tarafta kamu var, bir tarafta direk halka hitap ediyorsunuz. Sosyal güvenlik kurumu ile anlaşma yapıyorsunuz. Anlaşmanın Türkiyedeki yıllık maliyeti 20 milyarın üzerinde. Bugün Türkiye'de yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin civarı reçete provizyon sistemine giriliyor. Yani bu şu demek Türkiye'de eczanelere her gün en az 1 milyon 300 bin kişi giriyor demek. Eczane halkın içinde yaşayan önemli bir kurumdur. Gaziantep Eczacı odası olarak biz 2 yıllık dönemi tamamladık. Yeni dönemdede arkadaşlarımızla kadromuzla devam etmeyi düşünüyoruz. Geniş bir kadromuz var. Eczacılar odasını yönetmek için en az 20-30 eczacıyla çalışıyorsunuz."

NELER YAPIYORUZ?

Demirci, yaptıkları hizmetlere de değinerek, "Bu kentte eczaneler arasındaki sıralı dağıtım reçetelerinin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Hem hastanenin hem eczanenin hızlı bir şekilde ilaca ulaşması önemli. Üniversitede bir tane büromuz var. İlçelerimizde bürolaramız var. İlçelerle beraber 17 eczanemiz nöbet tutuyor. Vatandaşın ilaca erişimini denetlemeye kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yine baktığınız zaman kendi üyelerimizin vatandaşa standartları yüksek bir eczacılık hizmeti vermesine ilişkin neredeyse yaz dönemi hariç ayda en az iki tane eğitimi eczacılarımıza sunuyoruz. Amacımız şu hem üyelerimizin akademik profillerini yükseltmek hem de halkımıza daha iyi sağlık ilaç hizmeti sunmaya çalışmak. Onun dışında eczanelerimizde biriken zamanı geçen ilaçların doğayı, çevreyi kirletmemesi, zarar vermesini engellemek için imhasını sağlıyoruz" dedi.

AKILLI İLAÇ DÖNEMİ BAŞLADI

Tıp alanı, sağlık alanının çok çabuk geliştiğini anlatan Demirci, dünyadaki bu gelişmeye ayak uydurabilmek için eğitimlere ağırlık vereceklerini söyledi. Demirci, "Artık dünyada akıllı ilaç, kişiye özgü ilaç ve kontrollü salınımlı ilaçlar etkin hale geliyor. Akıllı ilaç, ilacı siz vücudun hangi bölgesine kullanmak istiyorsanız o bölgesine gönderiyorsunuz, ilacı o bölgede kullanyorsunuz. Dünya artık buraya doğru gidiyor. Bu ilaçlar çok pahalı, yüksek teknoloji isteyen ilaçlar. İlaç alanı, eczacılık alanı tıp sağlık alanı, dünyada çok hızlı gelişiyor, inovasyonlarla gelişiyor, teknolojiyle gelişiyor. O zaman bizimde yapmamız gereken eczacıların akademik bilgi düzeylerini artırmak için, eğitimleri bugünden yarına daha da sıklaştıran bir biçime gitmek."

AMAÇ DAHA AZ İLAÇ KULLANMAK

Smart eczane modeli dedikleri rehber eczane modeliyle, özellikle kronik hastalarına ilaçlarını kullanmayla ilgili daha üst düzey bir eczacı profili yaratmak peşinde olduklarını dile getiren Demirci, "Böylelikle hem hastaların daha az ilaç kullanmasını sağlamaya çalışacağız, hem de hastaların kullandıkları ilaçlardan daha verimli sonuçlar almasını sağlamaya çalışacağız. Bununla ilgili 70 kişilik eczacı grubuyla çalışmalara başladık, 4 tane eğitici eczacımız var. Temel noktada daha kaliteli, daha nitelikli akademik bilgisi yüksek daha bir eczacı profili yaratmaya çalışacağız. Bu dönem en önemli amacımız o" diye konuştu. Eczacının ekonomik sorunları olduğunu, sosyal güvenlik politikaları, sağlık politikalarının eczacıları direk olarak ilgilendirdiğini de ifade eden Demirci, "Eczacıların sosyal güvenlik kurumuyla olan sözleşmelerinde daha iyi pozisyona ulaşması içinde çabalarımız, çalışmalarımız devam edecek" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.