1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adliye'deki eksikleri kimse bu kadar dile getirmemişti
Adliye'deki eksikleri kimse bu kadar dile getirmemişti

Adliye'deki eksikleri kimse bu kadar dile getirmemişti

Baro'dan al haberi

A+A-

Gaziantep Barosu Başkanvekili Avukat Melikşah Korkmaz,  tarafsız ve bağımsız yargıya vurgu yaptı. Yeni Adli Yıl sağlık ve hukuk getirmesini temenni eden Korkmaz, Gaziantep Adliyesinde yaşanan sorunlara değindi. Korkmaz, “Gerekçeli kararların yazım süresi, taleplerin değerlendirilme süresi, duruşma olmadan talep hakkında karar verilmemesi, duruşmalarda meslektaşlarımızın bekleme süresi, Bölge Adliye Mahkemesinde dosyaların bekleme süresi, savcıların dosya sayıları, kapalı kapılar, icra müdürlüğünün önlenemez çöküşü, sulh ceza hakimliklerinin durumu hakkında sorunlarımız bulunmaktadır. Çalışan hakim, savcıya daha fazla dosya verildiği yargı sistemimizde bir denetleme ve cezalandırma mekanizmasının tam anlamıyla işletilmemesi de bu sıkıntıların çığ gibi büyümesine neden olmaktadır.”  dedi. 

YARGININ İÇİNDE OLDUĞU DURUM İÇLER ACISI

Yargı bağımsızlığının hükümetlere meydan okumanın hukuki bir kılıf ya da politik bir misyon aygıtı olmadığını söyleyen Korkmaz, “Ülkemizde hakim ve savcılara tam anlamıyla bağımsızlık ve tarafsızlık kazandırılamamıştır. Adli Yıl açılışlarının başladığı 1943 yılından beri hemen hemen tüm açılışlarda belirtildiği üzere Yargı üzerindeki siyasi vesayeti atamamıştır.  Demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir toplumda, bireyin ve toplumun en temel güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hep sorun olmuştur. Geride bıraktığımız yıllarda yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlenmesi bir yana, yargının içinde olduğu içler acısı durum bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır.” 

BİR ADIM ÖTEYE GİDİLMEDİ

Başkanvekili Korkmaz, “Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı sorunlarından dolayı yıllardır bir adım öteye gidemeyen yargımız, bu durumu en çok savunan ve yargıç bağımsızlığına değinen Baroların yanında olacağına ertelenen seçimlerin genelgeler ile ertelenebileceğine karar vermiştir. Bizler her defasında yargının üç ayağına vurgu yaparken hep ötekileştirilmekten sıkılmış ve bunalmış durumdayız. Tek talebimiz siyasi saiklerin dışında hukuki yargılama yapılmasıdır. Tutuklamaların cezalandırma, korkutma, susturma amacı olarak değil, evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilmesidir” ifadelerini kullandı. 

SORUNLARIMIZ ÇIĞ GİBİ

Gaziantep Adliyesinde yaşanan sorunlara değinen Korkmaz, “ “Gerekçeli kararların yazım süresi, taleplerin değerlendirilme süresi, duruşma olmadan talep hakkında karar verilmemesi, duruşmalarda meslektaşlarımızın bekleme süresi, Bölge Adliye Mahkemesinde dosyaların bekleme süresi, savcıların dosya sayıları, kapalı kapılar, icra müdürlüğünün önlenemez çöküşü, sulh ceza hakimliklerinin durumu hakkında sorunlarımız bulunmaktadır. Çalışan hakim, savcıya daha fazla dosya verildiği yargı sistemimizde bir denetleme ve cezalandırma mekanizmasının tam anlamıyla işletilmemesi de bu sıkıntıların çığ gibi büyümesine neden olmaktadır.”  

YENİ YIL HUKUK GETİRSİN

Korkmaz, “Aslında Türkiye’de hukuk ve adalet adına söyleyecek çok şey var. Tek talep daha fazla çalışan, gerçekten hukukun üstünlüğüne inanan, adil yargılanma hakkını göz önüne alan, Uluslararası Sözleşmeler ve Anayasa’yı referans alan, AİHM ve Anayasa Mahkemesi Kararları başta olmak üzere yerleşik yüksek yargı içtihatları ışığında karar veren mahkemelerdir. 2020 yılı Yargıtay istatistiklerine bakıldığında karara çıkan dosyaların ortalama karara bağlanma süresi 2. Hukuk Dairesinde 79 gündür. Buna en yakın daire 140 gün ile 2. Ceza Dairesidir. Hukuki ve hızlı adaletin tecellisi için 2. Hukuk Dairesinin örnek alınmasını temenni ediyoruz. “Bu minvalde her yıl artan iş sayısı karşısında bıkmadan usanmadan didinen faziletli hakim ve savcılara, avukat meslektaşlarıma sağlık ve başarılar; adalet uğrunda can vermiş bulunan bütün şehitlerimize rahmet dilerim. Yeni yılımız siyasi vesayetin yargının üzerinden kalktığı, gölge etmediği aydınlık yarınlar getirdiği bir yıl olsun. Yeni Adli Yıl sağlık ve hukuk getirsin” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.