Fulya Mısırlıgil

Fulya Mısırlıgil

Yazarın Tüm Yazıları >

Adamın Hası

A+A-

Bir şirket ile yollarınızı ayırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında iletişim şekliniz ve vedalaşma tarzınız gelir. Saygın ve seviyeli bir şekilde sonlandırılmış ayrılıklar ayrılan personele her zaman bir sonraki iş çevresinde olumlu bir referans sağlayacaktır.

Hassas ve etik yönetilmesi gereken bu süreçte ayrılan personelin şirket içerisinde çalışmalarına devam eden mesai arkadaşlarını olumsuz etkilememesi ve şirket yapısına zarar vermemesi için insan kaynakları tarafından bir takım önlemler alınması şarttır.

İnsan kaynakları olabilecek tüm olumsuz potansiyel durumların analizini detaylı bir şekilde değerlendirmek zorundadır. Bu doğrultuda sürekli iletişimde olduğu personeli telkin etmek, gerekli yerlerde doğru adımlar atması için yönlendirmek ve net ifadelerle bilgilendirmekle doğru bir süreç yönetimi gerçekleştirmiş olur. İş dinamiklerinin bozulmaması ve yapılması gereken iş devirlerinin tamamlanması sürecinde tansiyonu düzenli aralıklarla ölçerek istikrarlı bir ortam hazırlamakla yükümlüdür insan kaynakları. Ayrılış şekli bir istifayı içeriyorsa tabiki bu durum diğer duruma kıyasla daha rahat ve sağlıklı yönetilecebilecek bir süreçtir. Ancak bir işten çıkarma söz konusu ise özellikle beyaz yaka bir personel için süreç daha zor ve sıkıntılı geçmeye meyillidir.

Bir personel her ne olursa olsun hangi neden ya da nedenlerle ayrılırsa ayrılsın orada çalıştığı süre boyunca kutsal bir birliktelik içerisinde olduğu, deneyimlerini paylaştığı ve deneyim kazandığı bu sürece saygı duymakla ne derece profesyonel bir çalışan olduğunu göstermiş olacaktır. Personelin kalitesi şirkette ki görevlerini devrederken, o şirketin bordrosundan çıktıktan sonraki süreçte şirket, patron ve mesai arkadaşları hakkında yorum yaparken belki olur.

Bir gün Hazret-i Ömer’e, geceleri ibâdet hâlinde gündüzleri oruçlu bir şahıstan bahsedip hayli övdüklerinde o, söylenenlere aldırmayıp şöyle der; "Siz bana bahsettiğiniz kişinin; Ticareti, Komşuluğu, Yol arkadaşlığı nasıl, onu söyleyin!” Çalışma hayatında da ticaret yapma şekli, mesai arkadaşlığı, insan iletişimi yani komşuluğu ve iyi bir ekip arkadaşı olup olamadığı zaten kişinin ayrılış sürecinin bir aynasıdır. Can Dündar''ın da dediği gibi, adamın hası ayrılıkta belli olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.