1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Açılışlar ve temel atmalardan nefes alamadı
Açılışlar ve temel atmalardan nefes alamadı

Açılışlar ve temel atmalardan nefes alamadı

Bakanı çok yorduk

A+A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Gaziantep'te bir dakikasını bile boş geçirmedi. Açılıştan açılışışa, temel atmadan dağıtıma kadar nefes aldırılmayan Bakan Murat Kurum'un Gaziantep temposu inanılmaz yoğun geçti. 

Büyükşehir Belediyesi, Nizip Belediyesi ve İller Bankası ortaklığında yapımı devam eden Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini inceleyen Kurum, Nizip ve Gaziantep için önemli bir gün yaşadıklarını söyledi. Tesisin Nizip halkına hizmet vereceğini vurgulayan Kurum, "tesis tamamlandığında Nizip çayı eskisi gibi akacak" dedi. Kurum Busem ve Fıstıkçılar Sitesi inşaatlarını da inceledi. Şahin'e övgüler yağdıran Kurum, “Varank Bakanımıza Atom Karınca diyorlar ama herhalde atom karıncanın kadın versiyonu olsaydı bu Fatma Şahin olurdu" dedi. Kurum, Busem ile ilgili projenin gerek depreme dayanıklı gerek altyapısıyla gerekse buradaki verilecek hizmetlerle birlikte Türkiye'nin örnek gösterilecek modern sanayi tesislerinden bir tanesi olacağını kaydetti. Gaziantep'in üreten bir şehir olduğunu dile getiren Kurum, kentin şehir merkezinde artık yeşil alana ihtiyacı olduğunu vurguladı. Şehir merkezinde çocukların oyun oynayacağı alan ve okullara ihtiyacı olduğunu anlatan Kurum, "Bu alanları çıkarabilmemiz için de şehrin içindeki çöküntü alanı olarak tabir ettiğimiz sanayi sitelerini şehrin çeperine taşımamız gerekiyor. Bu manada da yapılan çalışmalar çok önemli." diye konuştu.

fz-pv4yx0ae-2on.jpg

Gaziantep'te yoğun bir gün geçiren Bakan Kurum'un İlk durağı Nizip oldu. Burada atık su arıtma tesisini inceleyen ve Cuma namazını Nizip'te kılan Bakan Kurum, camii çıkışı Aşure dağıttı. Bakana Milletvekili Ali Şahin, Derya Bakbak, Müslüm Yüksel, belediye başkanı Mehmet Sarı ve il başkanı M. Eyüp Özkeçeci eşlik etti. Daha sonra Busem ve Fıstıkçılar Sitesi inşaatlarını inceleyen Kurum, Büyükşehir Belediyesi göllüce kentsel dönüşüm alanında üretilen sanayi tesislerini ziyaret etti. Buradaki incelemesinin ardından ilk etapta 409 konut ve 67 dükkân, ikinci etapta ise 287 konut 56 dükkânın yer aldığı ve Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Karşıyaka kentsel dönüşüm alanında inceleme yaptı. Kurum daha sonra Şahinbey ilçesine geçti. Burada Başkan Mehmet Tahmazoğlu tarafından hayata geçirilecek olan Şahinbey Belediyesi Yeşil Vadi 3 Katlı Köprülü Kavşağın temelini attı. 

fz-psomwqasrv4k.jpg

İLK DURAK NİZİP

Kurum, 155 milyon TL yatırıma sahip 36 bin metrekare alana inşa edilecek Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini ziyaret etti. Bakan Kurum,  Nizip ve Gaziantep için önemli bir gün yaşadıklarını söyledi. Tesisin Nizip halkına hizmet vereceğini vurgulayan Kurum, "Evsel atıkların tamamen arıtılarak ileri biyolojik arıtma tesisinden geçirilmesine yönelik bir tesisimizin bugün incelemelerini hep birlikte yapıyoruz." dedi.

fz-mpb8wqaaf95f.jpg

PLANLANAN ŞEKİLDE SÜRÜYOR

İnşaatın planlanan şekliyle devam ettiğini belirten Kurum, şöyle konuştu: "Bu yıl sonu, bilemediniz önümüzdeki yıl başında devreye alacağız. Bu çerçevede de Nizip'teki tüm evsel atıklar arıtılarak Nizip Çayı'na bırakılacak. Buradaki arıtılan su da yine tarımda, üretimde geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak. Atık su arıtma tesisimiz kentimize hayırlı olsun. Tabii bundan sonraki süreçte de yine Nizip Çayı'mızın o eski rengine, görüntüsüne kavuşacağı ve burada vatandaşlarımızın huzurla, mutlukla gezineceği projemizi de Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankamız, Nizip Belediyemiz ortaklaşa yürütecek."

fz-mpb4x0aagldw.jpg

EN GEÇ 2023'TE DEVREDE

Tesisin bu yıl sonunda ya da en geç 2023 yılının başlarında devreye alınacağını ifade eden Kurum, “Nizip’teki tüm evsel atıklar arıtılarak Nizip çayına bırakılacak. Burada arıtılan su da yine tarım arazileri için geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak. Atık su arıtma tesisimiz Nizip’imize, Gaziantep’imize hayırlı olsun. Nizip Çayı’nın yine o eski görüntüsüne kavuşacağı, burada vatandaşlarımızın Nizip Çayı’nın yanında gezebileceği projemizi de yürütüyoruz.” ifadesini kullandı. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki renk ayrıştırması ve koku problemine de değinen Bakan Kurum, “Bölgemizi en kısa sürede eski haline getireceğiz. Bu çerçevede de istihdama da katkı sağlamış bir çalışma yapmış olacağız.” dedi. 

fz-mpckwiaa_0yi.jpg

AŞURE DAĞITTI

Tesisle ilgili yetkililerden bilgi alan Kurum'a, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti milletvekilleri Derya Bakbak, Ali Şahin, Mehmet Sait Kirazoğlu, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler eşlik etti. Bakan Kurum, daha sonra cuma namazı için gittiği Hazreti Hatice Kübra Camisi'nde, muharrem ayı dolayısıyla hazırlanan aşureden dağıttı.

fz-dzm4xeaee-2h.jpg

ŞAHİN'E ATOM KARINCA BENZETMESİ

Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Büsem ve Fıstıkçılar Sitesi inşaat alanlarında incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, inceleme sırasında projeyle ilgili bilgi aktaran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin için, "Atom Karınca'nın kadın versiyonu" ifadesini kullandı.

fz-dzm4wqaauq4y.jpg

ŞAHİN: HER YER İNŞAAT

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "BUSEM dediğimiz şey, artık Gaziantep daralmıştı, şehir sıkışmıştı. Burada genişleme çok önemlidir. Biz de bir ekip çalışmasıyla bir model geliştirdik. Burası şehrin içindeki sanayi sitelerinin taşınacağı sanayi sitesidir. Bakanımızın desteğiyle inşallah en kısa zamanda bu projeyi bitireceğiz. Bakın Köln Belediye Başkanı dün bana dedi, 'kışın ne yapacağımızı bilmiyoruz'. Biz de ise her taraf inşaat" şeklinde konuştu.
fz-ddfgwaau7e4m.jpg
BUSEM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Bakan Kurum, inşaatı devam eden toplam 3 milyon 900 bin metrekare alanı kapsayan ve içerisinde 11 sektörün yer alacağı Büyükşehir Belediyesi Sanayi Endüstri Merkezi'ni (BÜSEM) ziyaret etti. Bakan Kurum, yaptığı konuşmada, buradaki projenin çok önemli olduğunu belirterek, 20 yıldır şehirlerin kalkınması adına çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Hemen her alanda da birçok yatırım ve projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Kurum, "100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdık. Hamdolsun bu, milletimizle, sanayicimizle, çiftçimizle ve turizmcimizle birlikte oldu. Aziz milletimiz, her zaman bize bu desteği verdi. Biz de hiçbir zaman milletimizi yalnız bırakmadık. Açta açıkta bırakmadık, çaresiz bırakmadık." diye konuştu.

fz-dzm2xoaymkpg.jpg

3 MİLYONLUK HAZİNE ARAZİSİ

Bulundukları alanın önceden yaklaşık 3 milyon metrekare hazine arazisi olduğuna değinen Kurum, şöyle devam etti: "O gün Sayın Başkan'ım, milletvekillerim ve Vali'miz bize geldiğinde şehrin içindeki sanayi sitelerini şehrin dışına çıkarmak istediklerini söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ortaya koymuş olduğu yatırım, üretim ve istihdam anlayışını, Gaziantep'te daha da büyütecek adımlar atmak istiyoruz. Biz buraya şehrin içindeki sanayi sitelerini şehrin dışına çıkaracak, sanayi tesisleri yapacağız. Burada sanayicimizle birlikte ortak çalışma yürüteceğiz. Bu çalışma çerçevesinde burada 150 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Bu proje hem Gaziantep adına hem de bölgemiz adına önemli bir proje. Proje tamamlandığında içinde kimler olacak? Nakliyatçılarımız, depolama alanlarımız ve sitelerimiz olacak. Bu çerçevede soğuk hava deposuyla depolama alanlarıyla gıdamızın değerini artıracağız. İstihdama katkı sağlayacağız. Bu da yine bölge ve çiftçimiz adına önemli bir sitemiz olacak. Burada ayakkabıcılarımızın da üretim yapacağı alanlar olacak. Fıstıkçımız yine burada fıstığımızı tüm dünyada ihraç edecek ve burada fıstığı çeşitlendirmek suretiyle yine katma değer sağlayacak adımlar atacak."

fz-dd7qx0aeczil.jpg

ÜRETEN ŞEHİR GAZİANTEP

Gaziantep'in üreten bir şehir olduğunu dile getiren Kurum, kentin şehir merkezinde artık yeşil alana ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şehir merkezinde çocukların oyun oynayacağı alan ve okullara ihtiyacı olduğunu anlatan Kurum, "Bu alanları çıkarabilmemiz için de şehrin içindeki çöküntü alanı olarak tabir ettiğimiz sanayi sitelerini şehrin çeperine taşımamız gerekiyor. Bu manada da yapılan çalışmalar çok önemli." diye konuştu.

Bakan Kurum, projenin gerek depreme dayanıklı gerek altyapısıyla gerekse buradaki verilecek hizmetlerle birlikte Türkiye'nin örnek gösterilecek modern sanayi tesislerinden bir tanesi olacağını kaydetti. 

fz-pws8wqaa9dwq.jpg

YAKLAŞIK 350 ESNAFI MUTLU EDECEK BİR ADIM DAHA ATTIK

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gönüllü dönüşüm metodu esasıyla hayata geçirilen “Göllüce Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında bölge esnafı ve vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan Murat Kurum, Türkiye’de örnek projeler arasında gösterilen kamusallaştırma sürecinde hiçbir mal sahibiyle mahkeme süreci yaşanmadan gerçekleşen, 110 milyon TL bütçeli Göllüce Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yaklaşık 350 esnafı daha mutlu edecek bir adım attıklarını söyledi. Leyla Özekşi Polat - Merve Parlak

fz-dznaxkamn__r.jpgfz-dzm2xoaymkpg-001.jpg

fz-pssdxwaajmzn.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum