1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Acil servisler çok yoğun
Acil servisler çok yoğun

Acil servisler çok yoğun

Yoğun bakım hasta sayısında gelinen nokta, yeni çözümlere duyulan ihtiyacı artırdı.

A+A-

Bu ihtiyaç ve olağanüstü şartlar üzerine acil servisler kendiliğinden yoğun bakım servislerine dönüşmeye başladı. Ancak bu konuda bazı çekinceler var. Bu servislerde görev yapan acil tıp uzmanları, kendilerine yöneltilen 3 soruluk ankete verdikleri yanıtlarda ihtiyaç kaynaklı bu durum için şartların çok da ideal olmadığını dile getirdi.

Covid-19 pandemisiyle ilgili olağanüstü süreçte acil servislerin ihtiyaç nedeniyle kendiliğinden yoğun bakımlara dönüşmeye başlaması, ‘Acaba şartları ve eğitimleri yeterli mi’ sorusunu gündeme getirdi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türedi, “Pandemi ile mücadelede acil servisler ve acil servis çalışanları sağlık sistemi içinde kilit rol oynuyor. Tüm arkadaşlarımız kendilerine düşen sorumluluğun bilincindeler ve görevlerini büyük fedakarlıkla sürdürüyorlar. Olağanüstü şartlar nedeniyle kendiliğinden meydana gelen bir dönüşüm yaşadığımız doğrudur. Hasta sayısının artmasının, yoğun bakım servislerinde kaçınılmaz olarak sıkıntı yarattığının farkındayız. Bunun sonucunda birçok servisimiz yoğun bakım servisleri gibi hizmet vermeye başladı. Ancak yoğun bakım servisleri de tıpkı acil servisler gibi özel alanlar olduğu için yeterli fiziksel alan, tıbbi ekipman ve en önemlisi eğitimli doktor ve personel gerektiriyor. Acil servislerin, bu eksikliğin giderilmesinde görev alması şart olsa da ortaya çıkan sorunun, farklı önlemlerle azaltılabileceğinin mümkün ve daha doğru olduğu unutulmamalıdır” diyor.

250 ACİL TIP UZMANININ ANKET YANITLARI

Peki pandeminin başından itibaren canla başla görev yapan acil tıp uzmanları, acil servislerin yoğun bakımlara dönüşmesi konusunda ne düşünüyor? Prof. Dr. Süleyman Türedi, 250 acil tıp uzmanının katılıp konuya ilişkin görüşlerini paylaştığı anketin sonuçlarının çok da olumlu olmadığına dikkat çekiyor ve “Anketimize katılan 250 acil tıp uzmanının yüzde15’i üniversite, yüzde 37’ si devlet hastanesi, yüzde 49’u ise eğitim - araştırma hastanelerinde görev yapıyor. Ankete katılan hastanelerin yüzde 75’inde, günlük acil servise hasta başvuru sayıları 500’ün üzerinde olup bunların yarısında sayılar günlük 1000- 1500’ü buluyor. Tüm bu yoğun acil servis başvurularına ek olarak, ankete katılan hastanelerin yüzde 91’inde acil servislerde çeşitli sürelerde yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar da takip ediliyor” diyerek, 250 acil tıp uzmanının konuyla ilgili anket sorularına verdiği yanıtları paylaşıyor. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.