Halit Ziya Biçer

Halit Ziya Biçer

Yazarın Tüm Yazıları >

AÇIK MEKTUP

A+A-

SAYIN RIDVAN FADILOĞLUNA

Sayın Başkanım;

Mahallenin adını sen koy başlıklı bir gazete haberi okudum. Çok memnun ve mütehassis oldum.

Zaten yıllardır, hem eski kadim isimler siliniyor, hem de bazı Antep kültürü ve tarihi ile en ufakta da olsa ilgisi bulunmayan, çeşitli sıfat ve isimler, cadde, sokak mahallelerimizde yer alıyor.

Çeşitli mülahazalar bu konuda etkili olsa da, ben fakir, o mahallerde oturmasam da zatı alinize ve heyetinize aciz istirhamlarımız olacak.

Evvela, aramızdan göçüp giden GAZİLERİMİZİN ya bir, ya ikinci kuşak olarak onların bizlere armağan ettiği bu şehir, kasaba ve köylerinde dahi onları çağrıştıracak, isim ünvan ve sıfatlara onların sayısı kadar rastlamıyoruz.

Müstesnalar hariç, bu konu ANTEBİN ve ANTEPLİnin ZİYADESİYLE CANINI SIKMAKTA ve onu üzmektedir.

Gerek yanlış bir anlatımla olsun, gerekse hatıra sebebiyle olsun Antepin kendi çerçevesinde giriştiği bu cephede verdiği zayiat en az onbinlerin de çok üzerindedir.

Gaziantep çok büyüdüğü, geliştiği için artan sokak, çıkmaz, park, cadde, meydan isimleri çok daha kolay bir biçimde şekillendirilecektir sanıyor ve düşünüyorum.

Bu vatanı bizlere ve sizlere armağan eden bu devasa isimler belki de sonradan oluşmuş ufak tefek semt ve sokaklara belki de uygun düşmeyecek denilecektir.

Kadim semtlerimizde de böyle. Bir açığımız, nerdeyse yüz yıllık bir vetire noksanlığı arzetmektedir.

Bu konuda anket açmanız, halka mürecatınız beni çok umutlandırmakla beraber bir yönden de beni bazı etkenlerin olabileceği yönünden endişeye düşürdü. Ziya halkımız popüler isim ve yaklaşımları, izlediğimiz kadarı ile daha çok tarihe ve temel kültüre rağmen tercih etmektedir.

Sarımsak, soğan bir Antepliye çiğköfte kadar daha yakın bir hadise ise de günümüz modası bir roma mozaiğinin adı daha yakın gelmektedir.

Veya ankette  çıkmış baskın bir isim..

Veya numerik bir isim.

Veya siyasi çevrelerin ön göreceği isimler..

Eklenecektir denebilir. Elemek de hassas bir tarih süzgeci olarak daha hassas bir iş, keyfiyet değil midir ?

Tramvayda bir geç bana sordu; Gazi Muhtar Paşa kimdir. Cevap vermek istemedim. Ayıp ettiğimi anladım kendi kendime sordum;

Gazi Muhtar Paşa, paşa da bizim Kolordu kumandanımız Selahaddin Adil Paşada paşa değil mi ?

Görüldüğü gibi evel sonra gelen de keyfiyet olarak önem arzetmektedir.

Bu misalimi cahilliğime vermek nezaketinde bulunabilirsiniz. Ancak bir vakadır.

Şimdi nazik dikkatlerinize sunuyorum. Bunu lütfen çok dolu vesif iş ve çalışmalarınıza bir parmak kaldırma veya sulf gibi görmeyiniz.

Hemen anketi iptal edip, yeni yerlerimize de eski tarihi cet ve atalarımızın isimlerini koyalım.

Bizler çocukken bazı semt ve sokakların tabela ve isimlerinden yakın ve kadim tarihi öğrenmiş olduk. Ya şimdi yeni yetme yavrularımız, bu yeni semt ve sokaklarda neyi nasıl öğrenebilecekleri bir sualdır.

Okul ve yeni usul mekteplerimiz de semt sokaklar, meydanlar, duraklar kadar bu müftehir isimlere muhtaçtır. Bazılarını müstesna çok önceden öngörülmüş isabetlerdir.

Size hocamın oğlu diyerek de sarılıp öpebilir miyim ?

 

Mesainizle hoşçakalın, ber murat olun..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.