1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB'nin çözemediği sorunu Gaziantep çözdü
AB'nin çözemediği sorunu Gaziantep çözdü

AB'nin çözemediği sorunu Gaziantep çözdü

AP Milletvekili Portekizli Ana Gomes, Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu’nda konuştu.

A+A-

Gomes,  “Gaziantep göç sorununu kendi modeliyle çözebiliyorsa nasıl olur da AB bu sorunu çözemez. Bu durumdan çok rahatsızım, çok utanıyorum. İnsani duruşundan  dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve Gaziantep’e teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Suriye’den dalga dalga gelen düzensiz göçü başarıyla idare eden Gaziantep modelini “birlikte yaşamak” felsefesi üzerine kurduklarını bildirdi, Dünya’nın gözünün içine baka baka insanlık dersi verdi.

ŞAHİN: 7 YIL ÇOK AĞIR GEÇTİ

Şahin, Dünya’nın en büyük konusu olan göç meselesine çözüm olarak geliştirilen Gaziantep modelini çözüm odaklı Avrupa Parlamentosu’nda paylaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Şahin, “Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan kültür ve medeniyet anlamında antik kentleriyle gastronomisiyle Dünyanın en eski medeniyetlerinden geliyorum. 2011 yılından bu yana insani ve vicdani olarak biz ne yapmalıyız sorusunun yanıtını bulmak için sorun çözmeye çalıştık. Türkiye’nin uyguladığı açık kapı politikası kapsamında komşularla empati yaparak bu süreci en az zararla yönetebilirizi düşündük, ama 7 yıl çok ağır geçti. Göç, terörizmin, ırkçılığın, radikalizmin bir sonucudur, aslında göçü yönetemediğimiz için bu sonuçla uğraştığımızı, aslında sonucu iyi yönetebilmemiz için başa dönüp, göçü önleyici tedbirler almamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

IRKÇILIĞI VE RADİKALİZMİ DURDURDUK

Kentin gettolaşmasına izin vermediklerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, şöyle konuştu: "Halkımıza şunu söyledik, 'Bu bir tercih değil, bu bir zorunluluk'. İnsani olarak, bizim yapmamız gerekenler var. Komşu hakkı var. Başka ülkelerin yaptığı gibi sınırları kapatsaydık, bugün belki binlerce çocuk hayatını kaybetmiş olacaktı. O yüzden bunu yönetmek için halkımızın çok yüksek desteğini aldık. Birlikte yaşam dediğimiz sosyal entegrasyonu benimsedik. Aksi takdirde şehrin içinde gettolaşmalar oluşacaktı. Birbirini tanımayan gruplar, birbirinden nefret edecek bu beraberinde ırkçılığı ve radikalizmi arttıracaktı."

GOMES’TEN TOPLANTIYA DAMGA VURAN SÖZLER

AP Milletvekili Portekizli Ana Gomes ise Gaziantep modelini yerine giderek gördüğünü belirterek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öncülüğünde geliştirilen bu modelin tüm Dünya’ya örnek olabileceğini bildirdi.

Avrupa parlamentosuna seslenen Gomes, “Gaziantep göç sorununu çözebiliyorsa nasıl olur da AB bu sorunu çözemez. Bu durumdan çok rahatsızım, çok utanıyorum” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.