1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 34 ilacın parasını SGK ödeyecek
34 ilacın parasını SGK ödeyecek

34 ilacın parasını SGK ödeyecek

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS),

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2021 yılında 34 ilacı geri ödeme listesinden çıkarmasına karşı açtıkları iptal davasında Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ve bu ilaçların yeniden geri ödeme listesine alınmasının önünü açtığını açıkladı. TEİS, 8 Eylül 2021'de SGK tarafından yayınlanan bir tebliğ ile 34 kalem ilacın geri ödeme kapsamından çıkarılmasına karşı açtıkları davada Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını verdiğini duyurdu.

TEİS tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar vurgulandı:

1.5 SENEDİR VATANDAŞLAR ÖDÜYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu, 8 Eylül 2021 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği yaparak ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyon Kararı ile 34 adet ilacı ödeme kapsamından çıkarmıştı. Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında romatizmal ağrı kesici spreyler, diş eti için jel ve bebeklerin diş çıkartırken kullandıkları pomatlar ve pandemi sırasında çok gerekli olan antiseptik ağız ve boğaz spreyleri yer almakta olup, yüksek ücretli olmayan lakin vatandaş tarafından çokça kullanılan bu ilaçlar nerede ise 1,5 senedir SGK tarafından ödenmediği için vatandaş ücretini ödeyerek ulaşmaktaydı.

DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ

Ayrıca komisyon kararı ile SGK, eklem ve kas ağrısı tedavisinde ağrı kesici ve iltihap dağıtıcı olarak kullanılan jel, krem ve pomat şeklindeki bütün ilaçların, lokal olarak kullanılan iltihap giderici gargaraların ve de ağız dişeti dokularının akut ve kronik ağrılı iltihaplarında kullanılan topikal ilaçların tümünün eşdeğer sayılarak hem aynı kategoriye alınmasını hem de sadece bir kutu ödenmesini, hiçbir şekilde bir kutudan fazla ödenmeyeceğini Resmi Gazete'de yayınlayarak kısıtlama getirmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.