1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. 2019 YKS Tercihleri Başlıyor
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

2019 YKS Tercihleri Başlıyor

A+A-

Bilindiği üzere Çarşamba gününün ilk saatlerin de ÖSYM, YKS sonuçlarını açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN tarafından açıklanan aday sayısında TYT Sınavına 2 Milyon 446 bin 52, AYT Sınavına 1 Milyon 195 Bin 689, YDT Sınavına ise 134 Bin 323 aday başvuru yaptı

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte böylece tercih süreci de başlamış oldu. İyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olmak demek çalışma hayatında her zaman daha avantajlı bir pozisyonda olunacağı anlamına geldiği için yapılacak tercihlerin önemini bir kez daha hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum.

Adayların önünde tercih yapmaları için toplamda 13 günleri var. 23 Temmuzda başlayacak olan tercih süreci 29 Temmuz Pazartesi günü sonra erecek. Peki, tercihler nasıl yapılacak? İşte okuyucularıma cevabı…

Tercihler elektronik ortamda yapılacak. Bu süre içerisinde üniversite öğrencisi adayları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselerde kurulacak tercih danışmanlığı bürolarında görev yapacak alanında uzman rehber öğretmenlerden destek alabilirler. Tercih aşamasında adayların muhakkak geçen yıla ait tavan ve taban puanları bilmeleri bilhassa önemlidir.

Adaylar tercih yapmak istedikleri bölümleri listelemeleri ve bu bölümlerin bir önceki yıla ait başarı sıralamalarının bilmesi tercihinde daha gerçekçi bir sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

Adaylar eğer kendi başarı sıralamasına yakın bölümleri tercih ederlerse üniversiteye yerleşme durumunu arttıracaklardır. Tercihler sıralı bir şekilde oluştururken adayın en çok hangi bölümde başarılı olabileceğini göz ardı etmemelidir. Adayın kendisine daha yakın hissettiği bir bölümü ilk sıraya yazması üniversite eğitimi süresinde başarılı olmasını sağlayacaktır. Listedeki diğer bölümleri ise başarı sıralamasına uygun bir şekilde sıralaması uygun olacaktır.

Son pişmanlık fayda etmez… Eğer istemediğiniz bir bölümü yazdıysanız ve o bölüm size geldiyse yaşayacağınız üzüntünün çaresi olmayacaktır. Lütfen istemediğini bir bölümü tercih listenize eklemeyiniz.

Listenize ekleyeceğiniz üniversitelerin yurt olanaklarını muhakkak araştırın. ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda üniversitelerin özel koşulları bölümünü muhakkak inceleyiniz. Vakıf ve Özel üniversite tercihinde bulunacak adayların burs, ücret ve indirim olanaklarını not etmenizde fayda olacaktır.

ÖSYM tarafından bir süredir baraj uygulaması söz konusu. Belli bir sıralamanın üstüne çıkamayan adaylar tıp, hukuk, öğretmenlik, mühendislik gibi bölümleri tercih edemeyecektir. Bu bölümleri tercih etmek için Hukuk için en düşün 190 bininci, Mimarlık için en düşük 250 bininci, Öğretmenlik için en düşük 300 bininci, Tıp için en düşük 50 bininci olmak gerekiyor. Esenlikler dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar