1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 20 yıllık ihtiyaca cevap verecek plan !.
20 yıllık ihtiyaca cevap verecek plan !.

20 yıllık ihtiyaca cevap verecek plan !.

Gaziantep il çevre düzeni ve nazım imar planı ile ilgili çalışmalarda önemli mesafeler katedildiği belirtildi. Gaziantep'in en az 20 yıllık ihtiyacına...

A+A-

Gaziantep il çevre düzeni ve nazım imar planı ile ilgili çalışmalarda önemli mesafeler katedildiği belirtildi. Gaziantep'in en az 20 yıllık ihtiyacına cevap vereceği tahmin edilen nazım imar planı taslağı üzerinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Tek tuşla izlenebilecek

Yeni hazırlanan plan hakkında bilgi veren Egeplan Planlama LTD. Şti. temsilcisi Necati Uyar, şehrin 1/100000 ve 1/25000 ölçekli nazım imar planı çalışmalarının birlikte yürütüldüğünü bildirdi. 1/1000 ve 1/5000'lik imar planlarının yüzde 60'ının bilgisayara yüklendiğini vurgulayan Necati Uyar, istendiğinde bir tuşa dokunularak şehrin nazım planının izlenebileceğini söyledi.

Yeni plan üç aşamada hazırlanıyor

Uyar, kırsal ve kentsel nüfusa göre üç aşamada hazırladıkları nazım imar planının ilk aşaması olan araştırma işinin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Bundan sonra planın taslak ve daha sonra da kesin plan şekli ile hazırlanarak ilgili kurumlara takdim edileceğini vurgulayan Necati Uyar, planın hazırlanışı sırasında jeolojik yapı, toprak kabiliyeti, erozyon derecesi, tarıma elverişli yerlerin korunacağını ifade etti.

Gaziantep'in ihtiyacı var

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep'in imar konusunda çok çektiğini belirtti. Bugüne kadar kentin 4 kez nazım imar planı hazırlandığını hatırlatan Güzelbey, "Sadece Jansın planı bu kent için çok yararlı olmuştur. Bundan sonra yapılan planlarda şişe şeklinde yollar ve belirli ellerde bulunan arsaların değerlendirilmesi cihetine gidilmiştir. Umarım, bu kez öyle olmaz. Gaziantep'in bu plana ihtiyacı var. Plana sadakat lazım. Bizler gelip geçiciyiz. Bu işler belediye başkanlarının iki dudağı arasında olmamalıdır. Bizden sonra gelen bürokratlar bu işe dikkat etmelidir. Dünün hatalarını, bugün ve yarın çekmemeliyiz." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.