1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. YENİ TÜRKİYE’DE AYETLİ SURELİ KORUMA KALKANI...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ TÜRKİYE’DE AYETLİ SURELİ KORUMA KALKANI...

A+A-

 

Yeni Türkiyede ilginç bir okadar da yeni şeylere şahit olmaya devam ediyoruz, yolsuzluk, torpil, adam kayırma tavan yapmışken, sözüm ona bir din adamının “YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR” mealindeki açıklamalarından sonra...

Hafta sonu şahit olduğumuz bir haber, Yeni Türkiye için kamuoyunda oluşan; Torpili Ayetle, Rüşveti Hadisle, Yolsuzluğu Sureyle, Hırsızlığı Duayla, İsrafı itibarla, Günah ve ayıbı yandaş fetvacılarla hallet- mek tespitinin ne kadar da gerçekçi olduğunun göstergesi idi.

Ama neylersin mana gidip şekil kalıyor geldiğimiz noktada öylede oluyor...
Medyatik bir milletvekili ile katıldığı televizyon programı yapımcısı arasında yaşanan diyalog akla ziyan bu durumu özetler cinstendi, kendisine yöneltilen “partiniz akrabaları koruma kollama partisine döndü” sorusuna karşılık “biz inançlı insanlarız, her hafta Cuma namazına gittiğimiz de hutbede ne okunur “akrabanı koru kolla der değil mi ?””

-“ O zaman Siz öyle yapıyor akrabalarınızı koruyup kolluyorsunuz” dendiğinde
Karşılık olarak -“Valla sen Allahın ayetine bile karşı geliyorsan ben ne deyim.” İfadeleri durumun vahametini gözler önüne seren türdendi...

Acaba biz mi yanlış biliyor, yorumluyoruz diye, NAHL Suresi 90. Ayettinin tefsir ve meallerini farklı birçok kaynaktan inceledim.
Hiçbirinde Sn. Vekilin söylediği gibi “korumak kollamak” ifadeleri geçmiyor, ki geçse bile bunu devlet imkanlarıyla, beytül malı kullanarak yapın demez demiyor...

Ayeti kerimede mealen ne diyor Yaradan; “Haberiniz olsun ki Allah, size adaleti, iyilik et- meyi, “akrabalara vermeyi emreder”, ahlaksızlığı kötülüğü ve azgınlığı da yasaklar. Dinleyip tutasınız diye size öğüt veriyor.”
Şimdi “ne yani daha önce yolsuzluk, adam kayırma torpil olmuyor muydu” diyenleri duyar gibiyim...
Doğrudur önceden de hoşumuza gitmesede bahsettiğimiz şeyler oluyordu ama hiçbir dönem- de bu haksızlıkları ayetle, sureyle meşrulastırma meşrulastırma olmuyordu.
Milletvekilleri bakanlar yargılanıyor, halk tarafın- dan sorgulanıyordu...
Bu kadar aleni hukuksuz haksızlık yapılamıyor du... Hangi dönemde bu kadar okul müdürü sırf yandaş sendika üyesi diye değiştirildi hatırlayan varmı...

Hangi dönemde sınav soruları çalındı, hangi dönemde hırsızlık yapanlar bu serbest ve rahat hareket etti hatırlayan varmı?
Başların masum ve mağduru oynadığı atadıkları bürokrat ve memurların günah keçisine çevrildiği bir dönemde yaşıyoruz.
Tutuklanan polisler, emniyet yetkilileri değişik bahanelerle gözaltına alınıp bırakılıyor. Peki bunları atayan, yaptıkları işlerden dolayı ödüllen- diren amirleri nerede...Bu işin siyasi sorumluluğu yokmu?
Şuan için devlet gücünü de kullanarak Bütün günahları bir paralel yapı hikayesi ile boynunuzdan atabilirsiniz...
Ya sonrası...
Sevgili büyükler Allah rızası için her ne yapıyor, yaptırıyorsanız, yapın yaptırın ama bunları insan- ların hassas taraflarını istismar ederek meşrulaştır- mayın...

Herkesin bir hesabı var Allah yarına kor ama kimsenin yanına koymaz. Unutmayalım İbrahim Suresi 51. Ayette der ki; “Şüphesiz Allah hesabı çabuk görendir.”

Siz yaptığınız tüm istismarlar boynunuzda gidersiniz huzuru mahşere...
Ki İslam dininin en çok önemsediği konu “KUL HAKKIDIR.”
Devlet malını kutsal sayar dinimiz , Ali İm-ran Suresi 161. Ayette; “ Hiçbir peygambere ganimet malını gizlemesi (devlet millet aşırması) yaraşmaz. Kim böyle bir aşırma ve ihanette bulunursa. Kıyamet günü aşırdığını boynuna yükle- nerek herkese kazandığının karşılığı tas tamam ödenir, onlar haksızlığa da uğramazlar ..”
Baler FİDAN Türk Ulaşım-Sen Gaziantep Şube Başkanı(05368771776-05426462758) 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.