Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.ve Zorlu Doğal Gaz Tedarik Ticaret A.Ş’nin yüzde 100, Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin ise yüzde 90 oranında iştirak hisselerine sahip olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş. hisselerinin tamamının PALMET Enerji A.Ş'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Gaztrak Enerji A.Ş.’ye pay devir işlemleri, 12 Mart 2024 tarihinde 200 milyon dolar karşılığı (USD/TRY kuru: 31,8767) 6 milyar 375 milyon 330 bin Türk Lirası bedelle tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklamasında, yapılan anlaşmanın her iki gruba da hayırlı olmasını dileyen Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Zorlu Enerji’nin karbonsuzlaşma ve geleceğin teknolojilerine odaklı portföy ve çözümleriyle enerji sektörünün dijitalleşme, elektrifikasyon ve mobilite odaklı dönüşümüne giden yolda öncülüğünü üstlendiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan bir şirket olarak sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda, gaz dağıtım alanında başarıyla sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerimize odaklanmak üzere devretmeye karar vermiştik. Önümüzdeki dönemde de jeotermal, rüzgâr, güneş gibi alanlara yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Dijitalleşme, elektrifikasyon ve enerji teknolojileri çözümlerine odaklanarak ülkemizin enerjisine enerji katmaya devam edeceğiz. Bu vizyonla doğal gaz dağıtım şirketlerimiz için imzaladığımız hisse alım anlaşmasının ardından pay devir işlemlerimizi tamamladık, satışın her iki şirket için de hayırlı ve kazançlı olmasını diliyor, şirketlerimizi bugüne getiren ve devir sürecinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve yöneticilerime içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

Satınalma sürecine ilişkin değerlendirme yapan PALMET Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray ise şunları ifade etti:

Halıda rota Batı Afrika’ya çevrildi Halıda rota Batı Afrika’ya çevrildi

“Satınalma sürecine ilişkin çalışma yaparken yüksek tüketim hacimli dağıtım bölgelerini operasyon alanımıza dahil etmek ve doğal gaz ithalat, ihracat, toptan tedarik zincirini kuvvetlendirmek amacıyla yola çıktık. PALMET’in sektördeki deneyimi, sahip olduğu ve geliştirmekte olduğu teknolojik altyapı sistemlerinin daha geniş bir alanda uygulayacak olması oluşturacağı artı değeri de yükseltecektir. Türkiye’nin enerji politikaları ve stratejileri doğrultusunda en verimli çalışmaları gerçekleştirmek için çalışıyoruz.”