1. WEB TV

  2. HABER

  3. Zihinsel dönüşümün ilk ışığı yakıldı

Zihinsel dönüşümün ilk ışığı yakıldı

Büyükşehir Belediyesi ile Limak Vakfı’nın işbirliğinde düzenlenen “Evin Küçük Mühendisleri Projesi” basın tanıtımı, Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde yapıldı.Zihinsel dönüşümün ilk ışığı yakıldı

Projenin pilot şehri olarak seçilen Gaziantep’te, zihinsel dönüşümün ilk ışığı yakıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Evin Küçük Mühendisleri Projesi”nin paydaşı olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “0-17 yaş arası 794 bin gencimizin yaşadığı Gaziantep, yüzde 38’lik genç nüfusuyla bu proje için çok doğru bir başlangıç noktası olacak” dedi.

BU PROJE BÜYÜYECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu önemli projede, bir mühendis, bir anne ve bir başkan olarak işbirliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de yerel olarak başlatılan birçok önemli sosyal projenin daha önce de uluslararası boyutlara başarıyla taşındığını gördük. Bu projenin de Gaziantep’ten çıkıp, daha da büyüyeceği kanısındayız” dedi.

EN DOĞRU NOKTA

2023 hedefleri doğrultusunda, Dünya’nın en büyük 10’uncu ekonomisi olmanın yolunun eğitimden geçtiğini vurgulayan Şahin, “Türkiye, bilgi ve teknoloji çağını yaşıyor. Bilgi ve tekonolji çağının en önemli aracı insandır. Bu yüzden en önemli yatırımı insan yapmamaız gerekiyor. 0-6 yaş grubuna yönelik verilen eğitim çok önemlidir. Bu grubu nasıl yöneteceğiz, nasıl eğiteceğiz, bu soruların yanıtından önce onlara ilişkin koruyucu önleyici tedbirleri nasıl almamız gerekir sorusu masamızda duruyor. Bu hedeflere ulaşmamız için yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız bulunuyor. Temelden başlamak şart" dedi.

KAS VE KASA DÖNEMİ BİTTİ

Yeni bir dünya düzeninin kurulduğuna dikkati çeken Şahin, “Kas ve kasa dönemi bitti, geride kaldı. Artık kafa dönemindeyiz. 80 milyon nüfusun kafasını kullanarak hedefe ulaşacaksınız. Bilgi ve teknolojiyle bütünleşen bakış açımızı güncellememiz gerekiyor. Toplumun yarısının aklını yok sayan ülkeler elbette ilerleyemeyecektir. Aslında Limak, bu çalışmayla zihinsel dönüşüme bir ışık yaktı. Toplumu kendi haline bırakmamak için bu tür projeleri önemsiyoruz. Projeleri takip ederek, kendi şehrimiz için eksik olanları tamamlamaya çalışıyoruz. Biz bunu başaracağız” diye konuştu.

ÖZDEMİR: 1500’DEN FAZLA KİŞİYE ULAŞACAĞIZ

Limak Vakfı Yönetik Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Mühendisliğin bir yaşam tarzı olduğuna parmak basarak, “Ben de inşaat mühendisiyim. Evin Küçük Mühendisleri Projesi’yle Ana okulu çağındaki çocukları mühendisliğe ısıtmamız gerektiğini düşündük, bu hedefe yürümek için matematiğe yatkın çocuklara yöneleceğiz. Oyunlar oynarak mühendislik mesleğini sevidirmeyi amaçlıyoruz. 4-6 yaş çocuk gruplarına hayal kurmayı öğreteceğiz. Projemizin ilk uygulamasını Gaziantep’te hayata geçiriyoruz. Pilot ili kapsamında 1500’den fazla veli, öğrenci ve öğretmene ulaşarak, mühendislik mesleğini tanıtıcı ve sevdirici oyun saatleri düzenleyerek mesleki önyargıları kırmak için seminerler vereceğiz” dedi.

METE: MÜHENDİSLİK SEVDİRİLMELİ

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise, proje çalışmalarıyla çocuklara mühendislik mesleğinin sevdirileceğini bildirdi. Tanıtım toplantısının ardından, Evin Küçük Mühendisleri Projesi’nin sahibi Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’ye projeyi destekledikleri için plaket verdi. Program çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.  HABER MERKEZİ

 

İzlenme: 685

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar