1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zeytin ekmek öfkesi
Zeytin ekmek öfkesi

Zeytin ekmek öfkesi

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği; memur zam teklifini zeytin ekmek yiyerek protesto etti. İl Temsilcisi Kemal Kazak, “Zeytin ekmeğe mahkum olmayacağız” dedi.

A+A-

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği, hükümetin  zam teklifini protesto etmek icin SGK İl Müdürlüü önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. İl Temsilcisi Kemal Kazak, 20 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren ve iki yıllık geleceğini şekillendirecek olan,toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini söyledi. Kazak, “Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 olmuştu. 4 kişilik ailenin zorunlu harcama tutarı 1032 lira artar iken, memur maaşlarına bir yıl için sadece 441 lira zam yapılmıştı” dedi.

MEMUR VE EMEKLİNİN BÜTÇESİ TARUMAR OLDU

‘TÜİK’in açıklamasına göre, son bir yıl içinde yalnız kiraya gelen zam 100, ailenin aylık gıda harcamasına gelen ortalama zam 197 liradır’diyen Kazak, “Bir yıl içerisinde yine Doğalgaza yüzde 18.6 ve Elektriğe yüzde 34.8 zam yapılmıştır. Kısacası mutfak yangın yerine dönmüş, memur ve emeklinin bütçesi tarumar olmuştur. Görülüyor ki; hem resmi rakamlar, hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, hükumetin 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 9.8, 2021 yılı için ise yüzde 6’dır. Ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020 yılı için yüzde 8.2, 2021 yılı için ise; yüzde 6.1’dir” diye konuştu.

ENFLASYON HEDEFİ SAPTI

Yaz mevsimi olmasına rağmen, şu anda yıllık enflasyonuh yüzde 16.65 olduğunu dile getiren Kazak,” Çarşının ve pazarın reel durumu daha da vahimdir. Son bir yıl içerisinde sadece kira ve gıdaya gelen zam 297 liradır. Rakamlar gösteriyor ki; hükümetin enflasyon hedefi şimdiden sapmış ve ters yüz olmuştur. Hal böyle iken; hükumet tarafından bize teklif edilen yüzde 4 zamla birlikte, ortalama memur maaşı altı ay için 160 lira en düşük memur maaşına ise 120 lira artacaktır. Enflasyon hedefinin altında bir zam oranı teklifi ile hükümet, kamu çalışanlarını, emekli memurları ve ailelerini resmen sefalete sürüklemektedir.” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE GELSİN

Enflasyon hedefinin yüzde 9.8 olduğu durumda, memura yüzde 4+4 zam teklif edilmesinin gerekçesini soran Kazak, “Biz “enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik. Onlar, enflasyon hedefinin de altında zam teklifi ettiler. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu konuları 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine taşıyarak memurların yaralarını saralım” şeklinde konuştu.  Eyleme katılanlar zeytin ve ekmek yiyerek zam artış teklifini protesto etti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.