Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti

Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda ve Yavuzeli Devlet Hastanesinde görevli 61 sağlık personeli yedikleri yemekten zehirlendi. Personellerin sağlık durumlarının iyiye gittiği öğrenilirken, olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlattı. Zehirlenme vakalarının ardından bir gerçek daha ortaya çıktı. Hastanelerin yemeklerinin milli eğitime bağlı okullardan sağlandığı öğrenildi. Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Kurumsal Yemek Sanayicileri Derneği bu konuda açıklama yaptı. GTO, 61 sağlık personelinin zehirlenmesine sebep olan yemek firmasının üyeleri olmadığını duyururken, Gaziantep Kurumsal Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Kurçeren, hastane yemeklerini özel yemek şirketlerinin değil, milli eğitime bağlı okullarda yapıldığını söyledi. 

AKŞAM YEMEĞİ ZEHİRLEDİ

Mücahitler Mahallesi’nde bulunan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda ve Yavuzeli Devlet Hastanesinde görevli 61 sağlık personeli, akşam yemeğini yedikten sonra rahatsızlandı. Personellerde mide bulantısı, kusma, yüksek ateş ve ishal şikayetleri baş gösterince personeller bulundukları hastanelere başvurdu. Doktorların gıda zehirlenmesi teşhisi koyduğu sağlık personelleri Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda ve Yavuzeli Hastanesinde tedavi altına alındı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Sağlık personellerinin gıda zehirlenmesi ile ilgili konuşan ve son durumları hakkında bilgi veren Gaziantep İl Sağlık Müdürü Beytullah Şahin, “Bugün akşam yemeğinde aynı noktadan hizmet alımı yapılmış olan yemekten yiyen 61 civarında kişinin besin zehirlenmesiyle hastanemize müracaat ettiğini gördük. Gelen vakaların büyük kısmı Ersin Arslan Hastanemizin acil biriminde müdahale edildi. Geriye kalanların bir kısmı da Yavuzeli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Toplam 61 civarında sağlık çalışanımız etkilendi. Sağlık çalışanlarımızın tedavileri yapıldı. Hastanelerimizin acil birimleri rahat. Kapatılan herhangi bir acil birimi yok. Tedaviler devam ediyor. Serumları tedavileri veriliyor. Durumu ağır olan hastamız da yok. Durum kontrol altında. Yemeğin yapıldığı yerle ilgili hem Tarım İl Müdürlüğü ekipleri hem Halk Sağlığı ekiplerimiz numune alımı işlemlerine başladılar. Onunla ilgili çalışmalar da ayrıca yürütülüyor” diye konuştu.

TİCARET ODASI AÇIKLAMA YAPTI

Hastanelerdeki zehirlenme vakalarının ardından Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Kurumsal Yemek Sanayicileri Derneği açıklama yaptı. GTO, 61 sağlık personelinin zehirlenmesine sebep olan yemek firmasının üyeleri olmadığını duyurdu.


GTO'dan yapılan açıklamada, "Şehrimizdeki bazı kamu kuruluşlarında toplu yemek zehirlenme vakaları yaşandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Zehirlenmeye maruz kalanlara Gaziantep Ticaret Odası ailesi olarak acil şifalar diliyor, söz konusu yemek hizmeti sunan işletme/işletmelerin odamız üyesi olmadığını ve konuyla ilgisi olmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

KURÇEREN, O HASTANELERİN YEMEĞİNİ ÖZEL YEMEK ŞİRKETLERİ VERMİYOR

Gaziantep Kurumsal Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Kurçeren, hastane yemeklerini özel yemek şirketlerinin yapmadığını söyledi. Bazı haber ajanslarının hastane yemeklerini özel yemek şirketlerinin sağladığıyla ilgili yanıltıcı bilgi verdiğini belirten Metin Kurçeren, “Bazı hastanelerin yemekleri milli eğitime bağlı okullardan sağlanıyor. Bu hastanelerden biri de Mücahitler Hastanesi. Özel yemek şirketleriyle bu konunun alakası yok. Yemekleri Milli eğitime bağlı bazı okullar kendi bünyesinde yapıyor. Bu uygulama pandemiden önce başladı. Daha önce bu okullar sadece taşımalı okullara yemek veriyordu” dedi.

Editör: Ebru Kont