1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ZAFER DESTANIMIZ
ZAFER DESTANIMIZ

ZAFER DESTANIMIZ

"Zafer Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

A+A-

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen yayılmacı, istilacı güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gün bugün…  İstiklal mücadelesinin en şanlı zafer olan 30 Ağustos 99’ncu yıldönümü kutlu olsun…  

Büyük Taarruz’un 99’ncu yıl dönümünde ilk kutlama 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ‘nda yapılacak. Saat 09.30’da Çelenk koyma töreninin ardından Gaziantep Valiliğinde Tebrikat töreni, Fuaye Salonunda yapılacak. Vali Davut Gül, beraberinde Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte tebrikleri kabul edecek.  Buradaki kutlama töreninden sonra protokol üyeleri şehitlikleri ziyaret edecek. 

GÜL: GURURLUYUZ

Gaziantep Valisi Davut Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.  yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Gül, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı;  zor şartlar ve her türlü imkânsızlıklara rağmen aziz milletimizin azim ve karlılığı ile kazanılan zaferlerin ardından 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taçlandırılmıştır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi olan ve her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, ulusumuzun tarihine yön veren önemli savaşlardan birisi olmuş nihayetinde 30 Ağustos Zaferi ile milletimizin bağımsız ve özgür yaşama iradesi tüm dünyaya gösterilmiştir.  30 Ağustos, Milletimizin hiçbir zillet ve esareti kabul etmeyeceğini; istiklal ve istikbali için tek vücut mücadele edeceğini; birlik, beraberlik ve iman gücüyle aşamayacağı engel olmadığını tüm cihana güçlü bir şekilde haykırdığı günün adıdır. Aziz Milletimiz bu şanlı zafer ile kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiştir” 

ŞAHİN: BAĞIMSIZLIĞIN İLANIDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Kurtuluş mücadelesinin büyük fedakârlıklar ve kahramanlıkların öyküsü olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, “30 Ağustos ise bu şanlı özgürlük mücadelesinin zaferle sonuçlandığı gün olarak tarihe geçmiştir. 30 Ağustos, Türk milletinin bağımsızlığını savaş meydanında Dünya’ya ilanı, bu milleti tutsak etmeye, sömürge yapmaya, bu topraklarda hayalî devletler kurmaya yönelik yanlış hesapların Afyon’dan, Dumlupınar’dan, Kocatepe’den ve İzmir’den Mehmetçik süngüsüyle dönmesidir. 30 Ağustos, yıllar süren milli mücadele tarihinin sonunda ulaşılan üstün başarıyla yüzyıllardır adım adım Dünya’yı parselleyen sömürgeci güçlerin karşılaştıkları en ağır yenilgi ve aldıkları en kesin cevaptır” dedi.

BAKBAK: DESTANSI MÜCADELE 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Ağustos ayının Türk tarihinde, “Zaferler Ayı” olarak anıldığını söyleyen Dr. Bakbak, “26 Ağustos’ta hem Malazgirt Zaferimizin hem Büyük Taarruz’un başlangıcının yıldönümlerini yâd etmiştik Şanlı tarihimizden ve köklü medeniyetimizden devraldığımız derin şuur bu iki günde şahlanmış, 30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zaferle taçlanmıştır. ‘Hasta Adam’ denilerek prangaya vurulmak istenen Anadolu insanı, kanını vatanın mübarek toprağına akıtarak esaret altına girmeyeceğini ispat etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, asil milletimizin bağrından çıkan yiğit evlatlarımızın destansı mücadelesi eşliğinde hepimize onurlu bir miras bırakmıştır. 30 Ağustos alelade bir tarih değildir. Bağımsızlığımıza, kardeşçe yaşama isteğimize, bayrağımıza musallat olan tehditlerin sonsuza dek yok edildiği bir gündür. Ne mutlu bizlere ki aradan geçen 99 yılda bayrağımızı yere düşürmedik, kardeşliğimize halel getirmedik, bağımsızlığımızı canımız pahasına savunduk.” diye konuştu.

UZER: DİRİLİŞİN DESTANI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, “Milletimiz tarih boyunca milli ve manevi değerlerini korumak için her türlü mücadeleyi göze almış, vatanına ve bayrağına göz dikenlere asla fırsat vermemiştir. 30 Ağustos’u hatırlamak da, aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu şartları altında bile vatanı uğruna verdiği mücadeleden asla vazgeçmeyen büyük karakterini anlamak bakımından önem taşımaktadır. Karşılaştığı bütün engelleri birlik ve beraberlik içinde, kararlı duruşuyla aşan aziz milletimiz bugün de istiklalimizi tehdit eden dış güçler ve onların içerideki uzantıları olan şer odaklarına aynı kararlılıkla cevap vermekten asla çekinmemiştir. 26 Ağustos 1922’den başlayıp 30 Ağustos’ta sonuçlanan Büyük Taarruz, en zor şartlarda milletimizin yeniden dirilişinin, ayağa kalkışının ve geleceğine sahip çıkışının bir destanı olmuştur.”

KOÇER: ZAFER TACI

AK Parti Milletvekilli Nejat Koçer, “30 Ağustos, aziz Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi yolundaki sadakat yeminidir.  “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla mühürlenmiş milli mücadelemizin zafer tacıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş müjdecisi olan 30 Ağustos, kahramanlık ve zaferlerle dolu şanlı tarihimizin en şerefli günüdür. Zafer yolunu açan birlik ve beraberlik ruhu, Türk milletinin gönlünden çağlayan bir pınar gibi ilelebet varolcaktır. Muassır medeniyetler seviyesine ulaşan bir ülke olma yolundaki irademizi  ekonomik, siyasi ve askeri bakımdan  zayıflatmak isteyenlere karşı mücadelemizi yüz yıllar öncesinde olduğu gibi bugün de aynı inançla sürdürüyoruz. Küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerlerken Cumhuriyet tarihimize yeni başarılar ve zaferler not ediyoruz.”

ERDOĞAN: GURURLU VE HEYECANLIYIZ 

AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutanlığında kazanılan ve Kurtuluş Savaşımızın en önemli destanlarından birisi olan Büyük Zaferin 99. yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı, Türk Milleti’nin İstiklal Mücadelesini bütün dünyaya haykırdığı ve sonucunda zaferle taçlandırdığı altın bir sayfadır. Şanlı Türk tarihimizdeki bu zafer vatanımıza göz diken ve topraklarımızı işgale kalkışan devletlere bunun hiçbir zaman gerçekleşemeyeceğini göstermiş, Aziz Milletimiz bu zaferle, bayrağımızın dünya var olduğu sürece gönderden indirilemeyeceğini bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.Bu millet; ebediyen var olacak, var olduğu sürece de varlığından, birliğinden asla taviz vermeyecektir. Türk Milletinin bölünmez bütünlüğü dünya durdukça devam edecektir”

ÖZKEÇECİ: BÜYÜK ANLAM İFADE EDİYOR

Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, “30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda son devletimiz olan Cumhuriyetimizin de müjdecisidir. 30 Ağustos Zaferi, tarihi boyunca karşılaştığı tüm engelleri birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aşan aziz milletimizin gücünün ortaya koyulması bakımından da büyük anlam ifade etmektedir. Aziz milletimiz, imkânsızlıklar içinde bulunsa da, milli ve manevi değerlerini canını ortaya koyarak korumasını bilmiş, inandığı yoldan asla dönmemiş, varlığına kastedilmesine asla izin vermemiştir

YILMAZKAKA: EN ANLAMLI GÜN 

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. yıldönümü için yayınladığı yazılı mesajda şu ifadelere yer verdi. “Son dönemlerde dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu durum ve yaşananlar, atalarımızın bağımsızlık ve özgürlük adına verdiği mücadeleyi daha da anlamlı kılmaktadır.  30 Ağustos Zafer Bayramının üzerinden 99 yıl geçmesine rağmen şunu ifade etmeliyim ki; bağımsızlık ve özgürlük adına vermemiz gereken mücadele devam etmektedir.  30 Ağustos Zaferi’ni ve beraberinde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan en önemli etken hiç kuşkusuz dil, din, etnik köken ayrımı olmaksızın tüm halkımızın “Millet olma” bilinciyle bir araya gelip bütünleşerek, yurdumuza sahip çıkmasıdır. Bu gün ise bu mücadele demokrasi, adalet ve özgürlükler adına verilmelidir” 

KAPLAN: ZAFERİN SİMGESİ 

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak emperyalizme karşı büyük zaferimizin 99. yıl dönümünü kutladı.  Kaplan’ın mesajı şu şekilde:  Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığında, 26 Ağustos 1922'de başlayan ve 30 Ağustos’ta eşsiz bir zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz bize vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığını kazandırmakla kalmamış, ezilen bütün milletler için de umut ışığı olmuştur.  30 Ağustos; mazlumun mağdura, bağımsızlık ruhunun emperyalizme karşı kazandığı zaferin simgesidir.

TAHMAZOĞLU: ZAFER BAYRAMINI KUTLU OLSUN

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "30 Ağustos Zaferi ile milletimiz, kendi iradesi ve rızası dışında dayatılan her türlü plan ve oyunu iman ve inancıyla tarihin karanlık sayfalarına nasıl gömebileceğini dosta ve düşmana göstermiştir" dedi.  Başkan Mehmet Tahmazoğlu mesajında, "Vatan ve millet aşkıyla gözünü kırpmadan Şehit ve Gazi olan kahramanlarımızın emanetlerine her zaman olduğu gibi sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan 99 yıl önce vatanımıza kasteden düşmanlar, ecdadımızın sarsılmaz inancıyla karşılaşmış, vatanın müdafaası ve hürriyeti için gözünü kırpmadan savaşan, canını ve malını ortaya koyan ecdadımızın yıkılmayacağını anlamıştır." ifadelerini kullandı.

FADILOĞLU: EŞSİZ KAHRAMANLIK ÖRNEĞİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı, tarihimize damgasını vurmuş eşsiz bir kahramanlık örneğidir. 26 Ağustos 1922 günü başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarından düşmanın ayak izleri silinmiş ve Anadolu toprakları bizlere ebedi yurt olarak kazandırılmıştır. Milletimiz bu şanlı zaferle milli hakimiyet, milli birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiş,  hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. 30 Ağustos, zamanın en güçlü orduları karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolda kadını erkeği, genci yaşlısıyla doğusundan batısına kuzeyinden güneyine topyekün bir savunmanın yapıldığı ve büyük bir destanın yazıldığı tarihtir. Asırların mücadeleleri sonucunda kazanılmış olan kutlu vatan toprakları üzerinde, bağımsız ve onurlu bir şekilde var olabilmek için gösterilen üstün çaba, bugün bizim yolumuzu aydınlatan en önemli manevi kaynaklarımız arasındadır.”

UÇAR: KAHRAMANLIK DESTANI

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk ordusunun destansı zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Elde edilen bu şanlı zafer ile milletimiz, tüm dünyaya şartlar ne olursa olsun bağımsızlıktan ve hürriyetten ödün vermeyeceğini haykırmıştır.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz, bundan tam 99 yıl önce bugün, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, eşsiz bir zaferle taçlandırıldı. Atatürk ve silah arkadaşlarının emaneti olan güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak “millet egemenliği” düşünü eksiksiz şekilde hayata geçireceğiz. Tek adam rejiminin yerini, milletimizin hak ettiği şekilde demokratik, laik, sosyal hukuk devleti alacak. Unutulmasın ki o gün geldiğinde, yalnız ülkemiz değil, içinde bulunduğumuz coğrafya da “barışın güneşi” ile aydınlanacak.” 

ŞİMŞEK: AŞAMAYACAĞIMIZ ENGEL YOKTUR 

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, 30 Ağustos Zafer Bayramının yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Şimşek, "30 Ağustos ruhunu yaşattıkça aşamayacağımız engel yoktur" dedi. Başkan Cengiz Şimşek, tarihi zaferlerle dolu olan aziz milletimizin ve şanlı ordumuzun Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı büyük zaferin 99. yıl dönümünü büyük bir coşku, sevinç ve heyecanla kutladıklarını bildirdi. Şimşek, "Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile başlayan Kurtuluş Savaşı, her türlü imkansızlık ve zor şartlara rağmen milletimizin azim ve kararlılığı sayesinde zaferle sonuçlanmış ve 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile vatan toprakları düşman işgalinden tamamen temizlenmiştir" dedi. Milletimiz 30 Ağustos'ta birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, adeta imkansızı başarmış, Anadolu'yu parçalamak ve boyundurukları altına almak isteyen emperyalist güçlerin heveslerini kursağında bırakmıştır. Ülke olarak karşılaşacağımız sorunlara karşı, geçmişte olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi korudukça ve top yekun birlikte hareket ettikçe, daha doğrusu 30 Ağustos ruhunu yaşattıkça aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.  Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan savunmasında hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, kahraman gazilerimizi de minnetle yad ediyorum. Zafer Bayramımız kutlu olsun." 

GTO: KUTLU OLSUN ŞANLI “ZAFER”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında Anadolu topraklarından tasfiye edilmeye çalışılan Türk milletinin, tüm dünyaya “Büyük Taarruz” zaferiyle cevap verdiğini söyledi. Atalarımızın eşsiz zaferleri sonucu kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni ekonomi başta olmak üzere her alanda kazanacakları zaferlerle yükseltme ve dünya sahnesinde söz sahibi kılma sorumluluğu taşıdıklarını vurgulayan Başkanlar, mesajlarında şu ifadelere yer verdi: “30 Ağustos Zafer Bayramı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde girişilen destansı mücadeleler ve fedakârlıklarla dolu Kurtuluş Savaşı’nın taçlandırılmasıdır. Boyunduruk altına alınmaya ve Anadolu topraklarından tasfiye edilmeye çalışılan Türk milleti kesin ve net cevabını “Büyük Taarruz” zaferiyle vermiştir. Bütün dünya anlamıştır ki bu kadim topraklar, her bir karışı kanlarımızla sulanmadan zapt edilemez!  Dönemin şartları düşünüldüğünde kâğıt üzerinde işgalci ve emperyalist güçlerin zaferi kesin görülmüş olsa da Türk milletinin azim, inanç, irade ve vatan aşkıyla giriştiği emsalsiz mücadele tüm dengeleri alt üst etmiş, hain planları da bertaraf etmiştir. Ecdadımızın yaşadığı zorlukları, kahraman atalarımızın bizlere armağanı bu cennet toprakların nasıl kazanıldığını daima hatırlamalı, hatırlatmalı ve gelecek nesile tüm detaylarıyla anlatmalıyız.”

ÜNVERDİ: MUTLUYUZ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Tarihi şan ve şerefle dolu aziz milletimizin, milli mücadele ruhu ile canı pahasına savaşarak bizlere emanet bıraktığı cennet vatanımıza sahip çıkacak ve aziz hatıralarını her daim yaşatacağız” ifadelerini kullandı. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kutlama mesajında şunları kaydetti: “30 Ağustos Zaferi’nin 99. yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor, milletçe aynı ruh ve heyecanı bugün de paylaşıyoruz.  Zafere giden yolda şanlı ecdadımız Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde çok büyük zorluklara göğüs germiş, küllerinden yeniden doğmuş ve yeniden bir diriliş destanı yazmıştır. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile birlik ve beraberlik ruhuyla aziz milletimiz kenetlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yol açılmıştır.”

ÇELİKTÜRK: BU MEŞALE HİÇ BİR ZAMAN SÖNMEYECEK

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da büyük bir zaferle taçlandırıldığını belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında "Ya istiklal ya ölüm" emri ile başlayan Büyük Taarruz'la Kurtuluş Savaşının kesin zaferle sonuçlandığını hatırlatan Başkan Çeliktürk, mesajında şunları söyledi: "İşgal altındaki vatan topraklarının düşmandan temizlenerek millet egemenliğine dayanan Cumhuriyetimizin kuruluşuna gidilen yoldaki en önemli aşamalardan biri olan 30 Ağustos Zaferini büyük bir coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan 99 yıl önce yurdumuzu işgal ederek, milletimizi esaret altına almak isteyen emperyalist güçlerin hain planları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde  milletimizin azim ve kararlılığı sonucu parçalanarak tarihin çöplüğüne atılmıştır. Milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde, topyekun bir şekilde hareket ederek kazandığı 30 Ağustos Zaferi ile Anadolu bir kez daha ebedi yurdumuz olarak tescillenmiştir.   Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında kazanılan 30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında, milletimizin vatan sevgisinin ve özgürlüğüne olan düşkünlüğünün sembolüdür. Bundan 99 yıl önce Dumlupınar'da yakılan bu özgürlük meşalesi hiç bir zaman sönmeyecek ve geleceğimizi aydınlatmaya devam edecektir 

ÖZSEVEN: GURURLUYUZ

Gaziantep Serbest Muhasebeciler Ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hakan Özseven    30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları nedeniyle bir mesaj yayınladı. Özseven mesajında şu cümlelere yer verdi; “Ulusumuzun milli mücadele sürecindeki; Büyük Zaferinin 99. yıldönümünde, yolumuzu aydınlatan tarihimizden gurur duymaktayız. Bu zafer ulusun birlik ve beraberliğini sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve çağdaş yapısına atılmış bir temel olup, kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verilen savaşın ve ulusal benliğin kurtarıldığı günün adıdır.”

YILDIRIM: ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Merkezi Gaziantep’te bulunan Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Dr. Yıldırım, “Birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha yaşayarak deneyimlediğimiz, ulus olarak kenetlenerek zorlukların üstesinden gelmeye çalıştığımız şu günlerde, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz” dedi.  Vatan toprağı ve bağımsızlık denildiğinde paylaşmanın, birlik ve beraberliğin milletin önceliği olduğunu belirten Dr. Yıldırım, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkomutanlığında kazanılan ve tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan Büyük Taarruz sırasında şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anar, nice Zafer Bayramlarını sağlık ve mutlulukla kutlamayı dilerim” ifadelerini kullandı.

KİLECİ: BÜYÜK TAARRUZ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; "30 Ağustos, askeri bir zafer olmanın ötesinde, Atatürk'ün 'Kimsesizlerin Kimsesi' olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yoldaki en önemli kilometre taşlarından birisidir.” dedi.  Kileci mesajında; “Şanlı tarihimizin mihenk taşları arasında yer alan ve bir milletin esaretten ebedi bağımsızlığa kavuşmasında en önemli dönüm noktası olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 99. yıl dönümünü birlikte coşkuyla kutlayacağız. Bu zafer, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun önünü açan en önemli zaferlerden birisidir.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığında, 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da milletimizin kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Tarihimizin en parlak zaferlerinden biri olan 30 Ağustos, askeri bir zafer olmanın ötesinde, Atatürk'ün 'Kimsesizlerin Kimsesi' olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yoldaki en önemli kilometre taşlarından biridir.”

NTO’DAN KUTLAMA

Nizip Ticaret Odası (NTO) Meclis Başkanı Bekir Karabacak ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladılar. NTO Başkanları Karabacak ve Özyurt yayımladıkları mesajda, “Türk Milleti, 30 Ağustos 1922’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından birini yazmıştır.”  dediler. Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda büyük zaferlere imza atacak güçte olduğunu ifade eden NTO Başkanları Karabacak ve Özyurt, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “30 Ağustos, Türk milletinin emperyalist güçlere karşı topyekûn verdiği şanlı mücadelenin, zaferle sonuçlandığı gündür. Ülkemiz yine son dönemlerde salgın, yangın ve doğal afetler nedeniyle zorlu bir süreçten geçmektedir.  Ancak, büyük taarruzda sergilenen o birlik ve beraberlik ruhu yine o günkü gibi canlı tutmalıyız” 

DAĞLI: BÜYÜK TAARRUZ’UN 99’UNCU YILI KUTLU OLSUN”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Bağımsızlığımıza giden yolda kahraman milletimizin zaferiyle sonuçlanan Büyük Taarruz’un 99’uncu yılı kutlu olsun” dedi. 

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Prof. Dr. Dağlı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutan olarak, orduların başında yer aldığı, kahraman askerlerimizle omuz omuza düşmana karşı savaştığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da anılan Büyük Taarruz’un, tarihimizde bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Köklerine sıkı sıkıya bağlı, tarihinden dersler çıkaran Yüce Türk Milleti’nin gerektiğinde bağımsızlık mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğine vurgu yapan Prof. Dr. Dağlı, mesajında, “Büyük başarıların arkasında büyük mücadeleler vardır. Bağımsızlığımız için ödediğimiz bedeller, gelecek için ne kadar dikkatli adımlar atmamız gerektiğinin bir aynasıdır” ifadelerini kullandı. 

KURT: DÖNÜM NOKTASI

Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC), Başkanı Arif Kurt, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Kurt mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti Devletine giden yolda büyük bir dönüm noktası olan bu büyük zafer, milletimizin en çaresiz zamanlarda bile en büyük güçlükleri aşabileceğinin göstergesidir. Bu zafer, Türk milletini yok etmeye çalışan işgal güçlerinin haksızlıklarına, yoksulluğa ve tüm olumsuzluklara karşı aziz milletimizin Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm dünyaya Türk milleti bağımsızdır ve bağımsız kalacaktır, ay yıldızlı bayrağımız milletimiz var oldukça gökyüzünde dalgalanacaktır diye haykırdığı, aziz milletimizin şanlı zaferidir”

ANKA: KAHRAMANLIK DESTANI 

Özel ANKA Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Sofuoğlu, 30 Ağustos’un her türlü yoksulluğa ve imkansızlıklara rağmen, milletimizin ordusuyla birlikte, adını dünya tarihine onurla yazdırdığı bir kahramanlık destanı olduğunu belirterek, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yılını kutladı.  Sofuoğlu, kutlama mesajında, “Her yıl aynı heyecan ile kutladığımız 30 Ağustos bir zafer olmasının yanı sıra, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğüne olan düşkünlüğünün de en önemli göstergesidir. Türk milleti, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyenlere karşı tüm imkânsızlıklara rağmen canı pahasına mücadele edip, bağımsız ve şerefli bir şekilde yaşayacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir. “Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde cepheye koşan, kahramanlarımızın hakkını ne yapsak ödeyemeyiz”

KAPLAN: TARİHİ GÜN 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, Büyük Taarruzun yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.yıl dönümünü kutladı.  Birinci Dünya Savaşı sonrası emperyalist devletlerin Anadolu’yu kendi aralarında paylaşarak işgal ettiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, “Milletimizin en büyük karakterlerinden birisi de vatan, bayrak ve ezan sevgisidir. Tarihin her döneminde bağımsız ve hür yaşamış olan milletimizin vatanı, bayrağı ve ezanı için başlattığı Kurtuluş Savaşının en önemli aşaması olan Büyük Taarruzun zaferle sonuçlanması ile yurdumuz düşman işgalinden temizlendi” dedi. 

CİHAN KOÇER: ŞANLI ZAFER

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer,  “Tarihimiz her zaman gurur duyduğumuz, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan, her aşaması eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanları ile doludur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922'de, tarihe altın harflerle yazılmış eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muhaberesiyle vatan topraklarımız düşmandan arındırılmış ve istiklal mücadelemiz hak ettiği büyük zaferle taçlanmıştır. Başkomutanlık Meydan Muharebesi, milletimizin en zor şartlar karşısında, tüm imkânsızlıklara rağmen mücadeleden vazgeçmeyeceğini, sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığıyla vatanını, bayrağını ve özgürlüğünü canı pahasına koruyacağını bütün dünyaya göstermiştir. Bağımsızlığını tüm dünyaya tescil ettiren milletimiz, tarihimizden aldığı güçle her zaman güçlü, azimli ve cesurdur” dedi. 

ÇIKMAZ:  ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, “Türk milletinin tarihi şanlı kahramanlıklarla doludur. Mondros Ateşkes Antlaşması sonucu yurdumuzu işgal eden düşman kuvvetlerinin topraklarımızdan temizlenmesi için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında başlatılan Büyük Taarruz da tarihimizdeki en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen Büyük Taarruz ile vatanımız düşmanlardan kurtarılarak, tarihte eşine ender rastlanılacak bir destana imza atılmıştır. Bu zaferle birlikte milletimiz bağımsız ve özgür yaşama iradesini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Milletimizin geçmişte olduğu gibi bugün de vatanımıza ve bayrağımıza yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmek için her türlü fedakarlığı yapacağından kimsenin şüphesi olmasın.”  HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.