1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. “YÜZSÜZLER YÜZÜNÜ ALSIN” VE İKİ KEMAL’İN BİR MEHMET’İN ŞEHR-İ DİYARI’NA DAİR
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

“YÜZSÜZLER YÜZÜNÜ ALSIN” VE İKİ KEMAL’İN BİR MEHMET’İN ŞEHR-İ DİYARI’NA DAİR

A+A-

Dünden devam 

Ayda olsun
yıldız da
bulut yağmur kar
dolu da olsun

savaşı aş
barış olsun (savvvv Aş, sayfa 18)

İnsanlığın köhneleşmiş tarihiyle birlikte yaşayan, insanlık tarihiyle yaşıt iki olgu "savaş" ve "barış" yaşama ve uzlaşı kültürünü yüreğinde yeşertemeyen ve onu yaşama monte edemeyenlerin çatışma halidir savaş, bir ustanın dizelerinde böyle resmedilir savaşın panzehiri. 

11) şu davit hodkam yok mu
İngiliz'in teki
gazeteci yazar
sekiz yıl kalmış ülkemde
türkçe biliyor
"türkler" diye bir kitap yazmış
vurmuş yerlere bizi

kimsesiz sanıyor hepimiz (savruk şiirler, sayfa 52)

Daha önce "Aykırı Sanat" Dergisi'nin Mayıs-Haziran 2004/66 sayısında yayınlanan 15 bölümlük bu şiierin 11.babında şairin yurdunu ve ulusunu koruma ve kollama görevinde bu kez.

Emperyal İmparatorluğun kara propagandistleri acaba kirli tarihlerini Türklere saldırarak kamufle edebileceklerini mi zannediyorlar? İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar dosyasının her karesinde o monşer kılıklı baykuşlar var. Avrupalı ecnebiler, Amerikalı gringolar. Ulussever Milliyetçilik işte bu, gık'ı çıkmayan şair bozuntularına M. Demirel Babacanoğlu güzel cevaplar üretiyor. 

Görünen yüzü yüzümün
kaç yüz değiştirmiş bilinmez
hangi yüzüme baksam ben değilim
yüzsüzler yüzsüzü alsın (Görünen yüz, sayfa 72)

Açık dizelerin yanında, örtülü dizelere de müracaat eden şair, bu kitabında yer yer ritmik felsefi öğeleri kullanmayı da tercih ediyor.

"Tanrı Olmak" (sayfa 41), "Tanrı'nın İpi "(sayfa, 42), "Edebiyat Gibi" (sayfa,69) Tanrıyı tespite koyulurken, Tanrılaşan insan içindeki yaratıcı gücü keşfeder.  Bu manada, Tanrı yaratılan yani insan, insan ise Tanrı yeni yaratılan olur. Görünen herşey Tanrının bir yansıması ise Tanrıyı uzaklarda aramak boşuna. O yüceliği ve azametiyle göklerde olduğu kadar, yakınlığı ve sıcaklığı ile sana şah damarından daha yakın değil mi?

"Yüzsüzler yüzü Alsın" Çukurovalı yalın kılıç dövüşen bir şairin, Mehmet Demirel Babacanoğlu'nun son kitabı. Altı bir kaç kez çizilecek dizeler var bu yapıtta. Arkadaşımı kutluyorum. İki Kemal'in bir Mehmet'in şehrini bu vesile ile bir kez daha selamlıyorum..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.