Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YÜZDE 50 ÜSTÜ KİMİN

A+A-

…Ve geldik artık son haftaya.. 16 Nisan ertesinde Türkiye için çok şeyler değişecek. Bu, Evet’de çıksa, Hayır’da.. Türkiye kararını nasıl verir, Evet yüzde 50’yi geçerse neler olur ? Siyaset nasıl şekillenir, toplumda nasıl bir değişim yaşanır, TBMM nasıl işler, Milletvekillerinin yetkileri şimdiki gibi mi kalır, yoksa memurdan farksız konuma mı düşer.. Rejim mi değişir, Laiklik bitirilir, Cumhuriyet sona mı erdirilir, vs.vs.. Daha fazlasını yazmıyorum çünkü ne olacağını kimse bilemiyor.. Belki de neden Evet’i anlayamayanlar ile karşı çıkanlar, sonuç evet çıktığında çok da korkulacak bir şey olmadığını görecektir, kimbilir..

Yine de yakın geçmişe baktığımızda, Türkiye’de çok şeylerin değiştiğini, yargı bağımsızlığının yok denecek dereceye düşürüldüğünü, ifade özgürlüğünün kalkmasına ramak kaldığını, insan haklarının çok ciddi biçimde ihlal edildiğini, artık basın özgürlüğünün iyice tartışıldığı, biat toplumu yaratıldığını görmezden gelemeyiz..

Dahası var tabii.. Eşitlik ilkesinin yok edildiğini, Türk insanının siyasi görüş ayrılığı nedeniyle toplumun kutuplaştırıldığını, birbirine düşman haline getirildiğini, hoşgörü ortamının kalmadığını, akademisyenlere, bilim adamlarına, yargı mensuplarına, memurlara, sağlık mensuplarına, eğitimcilere özellikle FETÖ bağlantısı var diye büyük sıkıntılar yaşatıldığını, tüm buna karşılık FETÖ ile bağlantısı olan bazı siyasilere dokunulmadığı gerçeğine gözümüzü ve kulağımızı kapatamayız..

PEKİ GAZİANTEP’TE DURUM NE

Referandumun genelini bir kenara koyar gözümüzü Gaziantep’e çevirecek olursak, baktığımız, adım attığımız her yerde, duvarlarda, direklerde, çatılarda, binalarda, hatta kaçak inşaat halinde olanında bile  Evet’i gördüğümüzü söyleyebiliriz.. On milyonlarca liranın afiş, bilbord, Televizyonlar, radyolar ve yakınlaşılan gazetecilere, kiralanan araçlara aktarıldığı bu şehirde, hatta hatta belediye otobüslerinin bile bu işe alet edilmesiyle birlikte bunun karşılığının alınıp alınmayacağını da doğrusu merak ediyoruz…Bu kadar Evet reklamına karşılık Gaziantep’in silme evet rekoru kıracağını düşünmemek mümkün mü..

EVET YÜZDE KAÇ ÇIKABİLİR

Ama tüm bunların işe yarayıp yaramadığına, 16 Nisan gecesi şahit olacağız.. Bu kez  MHP ve BBP destekli Evet’in, 1 kasım 2015 seçimi baz alındığında (AKP yüzde 61.6- MHP yüzde 9.6, BBP yüzde 0.6,  eşittir toplam: 71.8) i bulduğunda göreceğiz tabii.. O zaman Gaziantep olarak AK Partinin bu yaptıklarının iyi sonuç verdiğine kanaat getireceğiz.. Ama Evet oyları MHP ve BBP’nin de desteğiyle yüzde 71.8’in altına düşer, hadi MHP’nin ve BBP’nin yarısının verebileceğini hesap ettiğimizde yüzde 65’i bile bulmakta zorlandığında, akıtılan bu kadar paranın, verilen o kadar emeğin karşılığının alınmadığını, bir vatandaş olarak söylemek zorunda kalacağız..

HAYIRCILAR KAÇ ÇIKARTABİLİR

Tüm bunlara karşılık 2015 1 Kasım seçimlerinde yüzde 16.3 alan CHP, yüzde 0.6 alan Saadet ve Hayır vereceğini söyleyen HDP’nin yüzde 10.5 (toplam yüzde 27.4) üzerinde Hayır çıktığında, onları da başarılı bulacağız. Çünkü bu kadar imkansızlıklara karşın eğer toplu oylar artıyorsa, bunu başarılı bulmak zorundayız.. Peki son olarak ne düşündüğümü soracak olursanız, çok sessizlik olduğunu, birçok kişinin düşüncesini söyleyemediğini, bunu sandıkta söyleyeceğini, ama sonuçların da asla yukarıda yazdığımız şekilde çıkmayacağını  söylemekle yetineceğim..

Tek isteğimiz barış içinde, huzur içinde, kavgasız gürültüsüz bir Referandum geçirmek. Sağduyunun galip çıkacağına, Demokrasimizin daha da güçlenecek noktaya geleceğine olan inancımızın gerçekleştiğini görmektir..

adsiz-002.png 

ERHAN MÜDÜR DUYARSIZ KALMADI

Takip ettiyseniz geçen hafta bu köşede Gaziantep Emniyet Müdürü Sayın Erhan Gülveren’e seslenmiş ve bir önerim olduğunu ifade etmiştim..

Konu, Çocukların sevdikleri oyuncakların başında Ambulans ve Polis araçlarının geldiğini, özellikle yol kontrollerinde araçların bağajlarında küçük oyuncaklar bulundurulup, eğer araçta çocuk varsa, polislerimizin o çocuklara bir oyuncak vermesini önermiştim.. Bu sayede çocukların polis sevgisinin küçük yaştan başlayacağını, ailelerin bazen çocuğunu susturmak için seni polise veririm korkusunun atlatabileceğini ifade etmiştim.

Sayın Gülveren bu öneriye duyarsız kalmadı ve hemen harekete geçtiğini söyledi. Bu arada bazı uygulamalar yaptıklarını, buna örnek olarak kimsesiz ve şehit çocuklarına, hanımların sessizce destek verdiğini de dile getirdi. Kendisine teşekkür ediyor, şahsında Türk Polis teşkilatının 172. Yılını kutlarız.

KOSGEB (3)

Yazmaya devam.. Biliyorsunuz iki hafta önce direkt olarak Gaziantep Milletvekillerine seslenmiş ve 5 yıldan beri KOSGEB’ten hakettikleri ödemeyi alamayan firmalara yönelik haksızlığa niçin sessiz kaldıklarını söylemiştim.. İşin vahim ve üzücü tarafının, KOSGEB’ten evrak üzerinde hile ve sahtekarlık yaparak yüzbinlerce lira alanların, özümüzün içine bakarak ellerini kollarını sallayarak gezmesi, üstelik itibar görmeleri, buna karşılık dürüstçe kredi talep eden ve bunu da hak etmelerine rağmen paraları ödenmeyenlerin perişan edildiğini ifade etmiştim... Üstelik o sahtekar dolandırıcıların korunup kollandığını, bu şehirde işlerin tersine döndüğünü belirtmiş, “Sahtekarlık yapanlar kollanıyor, dürüstlük yapanlar cezalandırılıyor.. Bu haksızlığı gidermeleri için çağrıda bulunduğumuz AK Parti Milletvekilli arkadaşlarımız ise Nejat Koçer dışındakiler sessiz kalıyor”demiş,  Son söz olarak Artık bu işin sonuçlanıncaya kadar sessiz kalmayacağımızı ifade etmek istediğimi söylemiştim... Onun için devam diyor, Referandumda milyonları dökenlerin, KOSGEB’den hakettiği parasını alamayan firmaların mağduriyetini giderip, paralarının ödenmesini sağlayana kadar yazılarımın süreceğini söylüyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum