1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. YÜREĞİMİZİ KİMLER YAKTI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YÜREĞİMİZİ KİMLER YAKTI

A+A-

Yanıbaşımız Hatay’da yaşanan yangın yüreğimizi yaktı resmen.. Yakıldığı kesin ama niçin yakıldığı bilinmeyen bu yangın için gerçekten üzüntülüyüz. Bazı çevreler yangını PKK’nın çıkardığını söylüyor. Hatta bununla ilgili sosyal medyada bazı görüntüler paylaşılıyor ama sonradan bunların eski olduğu ve Suriye’de yapıldığı ileri sürülüyor.. Bazı kesimlerin iddiaları ise çok vahim.. Yakın tarihte Maden ve Petrol arama genel müdürlüğü tarafından ülkemizde 140 grup maden arama sahası için ihale yerler konusunda Hatay’ın 5 ilçede 9 bölgesinde maden arama ihalesi yapılacakmış.. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Hatay’da işaretlenen noktaların Arsuz, Belen, Dörtyol ve Hassa’da yer aldığını söylemiş. Ne garip tesadüftür ki, yangın bu bölgelerde çıkmış.. İnsanın inanası gelmiyor.. İnşallah da yalan çıkar bu iddialar.. Ama ülkemizin birçok bölgesinde çıkan yangınlar sonrası oralarda konutlar, oteller ve tatil beldelerinin yapıldığına şahit olarak, artık söyleyecek söz bulamıyoruz.. Çok değil 1 sene sonra bu yangının kokusu çıkar nasıl olsa.. Bekleyip görelim.. 

AK PARTİ İKİ İLÇEDEN DE MEMNUN 

Görünen o ki, AK Parti iki merkez ilçe teşkilatından çok memnun kalmış. Böylece başkanların devamında karar kılmış.. Yönetimlerde değişimin çok da önemli olmadığını düşünenlerdenim.. Başkanların tekrar görevlerine devam ettiriliyorsa, gerisi çok da önem kazanmıyor bence.. Ama kan değişikliği elbette iyidir.. Şahinbey’de Sayın Hasan Teke’nın devam kararı, şimdilik bu siyasetçinin il hesaplarını ötelemiştir.. Elbette idealist bir siyasinin hedefi sürekli yükseklerde olmalı. Hasan bey de bu düşüncededir mutlaka.. Aslına bakarsanız Şahinbey’i yönetenlerin gözü hep yükseklerdedir.. Belediye Başkanının hesabında nasıl ki Büyükşehir Belediye Başkanlığı varsa, ilçe başkanının da hedefinde il olacaktır.. Bunu gayet normal karşılayan birisiyim.. 

EYÜP ÖZKEÇECİ’Yİ YIKAMADILAR 

Şehitkamil’de Mehmet Yılmaz’ın ilk dönemi epey sancılı geçti.. Gerek kendisinin yanlış adımları, hesapsız davranışları, gerekse partide rakip konumdakilerin fırsat kollayıp yıpratma yöntemlerine başvurmaları bu ilçede hayli sıkıntılar yaşanmasına yol açtı. Ama sonradan Mehmet Yılmaz yanlışlarından arındı ve toparlanmısını bildi.. Son dönemlerinde doğru hamleler yapıp, olması gerekenleri yerine getirince genel merkezin devam kararı vermesini sağladı..  AK Parti’de İl için Eyüp Özkeçeci ile uğraşanlar çok oldu.. En yakın çevresi bile artık ümidini kesmişti Eyüp beyden.. Partiden ve ilçelerin yanısıra belediyelerden gelen şikayetler, basının bir bölümünün yıpratılması için teşvik ve memnun edilmesi, aleyhinde yayınlar yaptırılması, Eyüp beyi yıkmaya yetmedi. Şimdi bundan sonra nasıl ki ilçeler değişmediyse Eyüp Özkeçeci’nin de devam etmesi kaçınılmaz gözüküyor..Biz her iki ilçenin başkanına hayırlı olsun diyor, Eyüp Özkeçici’yi de kendisine yönelik gizli oyunları bozmasından dolayı kutluyoruz.. 

HAKSIZLIK..

Bu arada ne olursa olsun fikrimi söylemeliyim. AK Parti madem genel kurullarını yapabiliyor, niye diğer kurum ve kuruluşlar bu haktan yararlanamıyor, bunu bir türlü kabullenemiyorum. Buna en somut örnek Baroların kongreleri.. Covit-19 filan bir kulağımdan girip diğerinden çıkıyor.. Bunun vatandaş katında hatta AK Partililer arasında bile rahatsızlık yarattığının bilinmesini istiyor, çifte standarttın kamu vicdanını yaraladığını belirtmek istiyorum.Kaldı ki sosyal mesafe kuralları tamamen ihlal ediliyor.

SİYASİ PARTİLERİMİZ VE CHP 

İsterseniz biraz da diğer partilere bakalım.. CHP’de 2. Hayri Sucu dönemi, 1. Döneminden daha aktif.. Ama yeterli mi, bana göre HAYIR.. Hala kentin sorunlarını dile getirmede, öneriler sunup, çözümler üretmede yeterli değiller.. Gaziantep bir ana muhalefet partisi için hazine ama CHP bunu kullanmasını bilmiyor.. Vatandaşa dokunma konusunda yeterli değil. Ben vatandaş isem, benim yaşadığım sorunları dile getiren siyasi partiyi göremiyorsam, hele bu ana muhalefet partisi olarak CHP’de yerine getirilmiyorsa, elbette öfkelenirim.. CHP’nin bu yönde yeni bir KENT POLİTİKASI üretmesinin zamanı gelmiştir. Bıraksınlar ülke politikasını, onları genel merkez zaten yerine getiriyor. Çünkü yöneticiler yaşadığı kentin sorunları için halkın sesi ve nefesi olmalıdır.. 

MHP’DE YENİ BAŞKANI GÖRMEK VE DUYMAK İSTERİZ 

İktidar ortağı olunca, parti olarak Gaziantep’in sorunlarını dile getirmekten uzaklaşan MHP, geçtiğimiz haftalarda genel kurulunu yaptı ve Muzaffer Çelik gitti, yerine Cahit Çıkmaz geldi. İşin doğrusunu söylemek gerekirse, Sayın Muzaffer Çelik dönemi parti iç bünyesi olarak belki başarılı geçmiş olabilir, ama ben işin vatandaş ve kent yönünden baktığım için MHP olarak çok fazla ses vermediğini söylemeliyim.. Muhittin Taşdoğan döneminin il başkanlığı döneminden sonra sessizliğe bürünen MHP'nin şimdiki yeni Başkan Cahit Çıkmaz’ı tanımıyorum, ama aldığım bilgiler pozitif yönde.. Birde yanında usta politikacı Milletvekili Sermet Atay var ise, elbette beklentilerimiz olacaktır..  Tabii zaman her şeyin ilacı.. Yaptıklarına bakacak ve ona göre değerlendirme yapacağız.. Şimdilik MHP’nin sadece parti içinde değil, vatandaş yönünden de aktif olması gerektiğini söylemekle yetineyim.. Birde şu il binasını MHP’ye yakışır hale dönüştürme zamanı geldi diye düşünüyorum..  

DEVA PARTİSİ İÇİN BEKLEMEDEYİM 

Yeni kurulan bir parti olduğu için tıpkı Gelecek Parti gibi beklemedeyim. Genellikle AK Parti’den ayrılan arkadaşların tepe yönetiminde olması, elbette bakışımızı dengede tutmamızı gerektiriyor.. Ama yine de bu bakıştan hareketle yeni bir anlayışla hareket etmelerini ve en önemlisi kentin her türlü meselesiyle daha yakından ilgilenmelerini bekliyoruz. Ayrıca genel başkan çizgisinde yerele indirgenecek ekonomik yönden bilgiler, gözlemler, eleştiriler, uyarılar, çözüm önerileri bekliyoruz.. Hele ülkemizin yaşadığı şu ekonomik sıkıntıda DEVA Partisinin yerelde sessiz kalması, binlerce esnafın perişanlığı için tek bir söz bile söylemeyişi, çok erken olsa da beklentilerimizin içindedir.. Nihayetinde bir yandan yapılanma sürerken, diğer yandan partinin vatandaş indinde varlığını hissettirmesi gerekiyor.. Kaldı ki, böyle zamanda mesaj verilmeyecek de ne zaman verilecek ki, demeden edemiyorum.. 

GELECEK PARTİSİ HAREKETLİ 

Bekir Öztekin’in teşkilatçılığını bilirim. Kısa zamanda hem teşkilatlandı, hem yapılandı hem de şehrin sorunlarına sessiz kalmadı.. Önemli olan da bu değil mi.. İl binasını iyi bir yerde buldu, yöneticilerini heyecanlı kişilerden oluşturdu. Kadın sayısının azlığını eleştirsem de, bundan sonraki yönetimlerinde sayının artacağını umuyorum.. Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun ülke genelinde çok aktif bir politika izlemesinin etkisinin mutlaka Gaziantep’e yansıyacağını düşünüyorum.. 

HDP KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMİŞ GİBİ

Bu arada HDP’nin sessizleşmesi ve adeta kendi kabuğuna çekilmesi dikkatimizden kaçmıyor.. Yalnız bu partinin belirli bir tabana sahip olduğu gerçeğini görmezden gelmiyorum.. Saadet Partisinin kemikleşmiş yapısından biraz daha ses vermesini beklediğimi buradan belirtmek istiyorum.. Yeniden Refah Partisinin ise daha işin başında kabuğuna çekilmelerine bir anlam veremediğini söylemeliyim.. İl Başkanı Ufuk Çıngırlar’ın kendisi kadar partisinin de varlığını hissettirmesi gerekiyor.. Aynı şeyi Vatan partisi için de söylemeliyim..  

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum