1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yüksek ses işitme kaybına neden oluyor
Yüksek ses işitme kaybına neden oluyor

Yüksek ses işitme kaybına neden oluyor

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Secaattin Gülşen, yüksek sese maruz kalma, menenjit, kafa travması ve ototoksik ilaç kullanımının yetişkinlerde işitme kaybına neden olduğunu belirtti.

A+A-

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Secaattin Gülşen, yüksek sese maruz kalma, menenjit, kafa travması ve ototoksik ilaç kullanımının yetişkinlerde işitme kaybına neden olduğunu belirterek, "İşitme cihazlarının yeterli gelmediği durumlarda koklear implant, orta kulak implantları ve kemiğe implante edilebilen sistemler de iletim tipi ve sensörinöral tipteki ileri işitme kayıplarında en etkin tedavi seçeneğidir." ifadesini kullandı.

Gülşen, yaptığı yazılı açıklamada, yetişkinlerdeki işitme kayıplarının, işitme kaybının tipine ve işitme kaybının nedenlerine göre farklı yaş gruplarında ortaya çıktığını bildirdi. Gülşen, yüksek sese maruz kalma, menenjit, kafa travması ve ototoksik ilaç kullanımının yetişkinlerde işitme kaybına neden olduğunu, çocuklarda ise işitme kaybının en sık görülen nedeni olarak bilinen orta kulak enfeksiyonlarının tedavi edilmediğinde kalıcı işitme kayıplarına yol açabildiğini aktardı.

ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ

Doç. Dr. Secaattin Gülşen, doğumsal işitme kayıplarının, erken tanılanıp uygun şekilde rehabilite edilmemesi halinde çocuğun entelektüel gelişiminde telafisi mümkün olmayan kalıcı ve olumsuz etkiler bıraktığını aktardı. Doğumsal işitme kaybı olup hiç işitsel uyaran almamış çocuklarda belirli bir yaştan sonra koklear implantasyon yapılsa bile beynin dil öğrenme kapasitesi aşırı zayıfladığı için fayda sağlanamadığını belirten Gülşen, şu değerlendirmelerde bulundu: "Doğumsal işitme kaybı olup hiç işitsel uyaran almamış çocuklarda belirli bir yaştan sonra koklear implantasyon yapılsa da beynin dil öğrenme kapasitesi aşırı zayıfladığı için fayda sağlanamıyor. Doğumsal sensörinöral tip işitme kayıpları genetik ve genetik olmayan nedenlerden kaynaklanıyor. Genetik işitme kaybı olan vakaların yaklaşık yüzde 30'una birtakım sendromlar eşlik ediyor. Genetik olmayan işitme kayıpları doğumsal ya da sonradan meydana gelen nedenlere bağlı gelişebiliyor. Gebelik esnasında geçirilen bazı enfeksiyonlar (herpes, sifilis, kızamıkçık, CMV, toksoplazma) ve doğum sonrası geçirilenler (kabakulak, kızamık, herpes, menenjit) kalıcı işitme kaybına neden olabiliyor. Bu bağlamda enfeksiyon sonrası gelişen işitme kayıplarını önlemede aşılama büyük önem taşıyor. Doğum esnasında yaşanan bazı problemler (hipoksi, sarılık ve prematüre doğum) işitme kaybı için risk teşkil ediyor."

DEPRESYONA YOL AÇIYOR

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Gülşen, yetişkinlerde sonradan görülen ve tedavi edilmeyen işitme kayıplarının demans (bunama) gibi birtakım zihinsel hastalıklara neden olabildiğini, toplumdan ve sosyal çevresinden izole olan işitme kayıplı kişinin, bunun sonucunda özgüven eksikliği, içe kapanma ve depresyon gibi ruhsal hastalıklara yakalanabildiğini bildirdi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.