1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yoksulluk sınırları belli oldu
Yoksulluk sınırları belli oldu

Yoksulluk sınırları belli oldu

TÜİK tarafından yapılan çalışmada bölgedeki yoksulluk sınırının 4 bin 899 TL olduğu ve 212 bin kişinin de yoksul olduğunu belirlendi.

A+A-

Gaziantep'in yoksul iller arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, Gaziantep, Adıyaman, Kilis Bölgesinde 212 bin yoksul olduğu ve ülkedeki yoksul nüfusun yüzde 2’sinin Bölgemizde yer aldığı belirtildi. Bölge yoksulluk oranı bakımından en az yoksul 4. Bölge olurken yoksul sayısı bakımından  en çok yoksul nüfusa sahip 16. bölge oldu. 

BÖLGEDE 212 BİN YOKSUL VAR

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bölgemizde yoksulluk sınırının 4.899 TL olduğu ve Bölgede 212 bin kişinin yoksul olduğu belirtildi.  Yoksulluk oranı bakımından Gaziantep, Adıyaman, Kilis, yüzde 8,0 yoksulluk oranı ile 26 bölge içinde 23. sırada yer aldı. Bölge, bu oran ile Türkiye ortalamasının yüzde 14,3 altında yer aldı.

YÜZDE 2'Sİ BÖLGEDE

Türkiye için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirin yüzde 50’si bazında hesaplanan yoksulluk sınırına göre, Türkiye’de yoksulluk oranı yüzde 14,7 oldu. 

EN ZENGİNLER

Açıklamada bir diğer gelir dağılımı ölçütünün, toplumun en zengin yüzde 20’sinin gelirinin en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 göstergesi olduğu ifade edildi. Buna göre 2016 yılında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik grubun geliri en yoksul yüzde 20'lik grubun gelirinin 7,7 katı oldu.

EN DÜŞÜK OLAN BÖLGELER

Bu değerin en düşük olduğu bölgeler 4,5 ile TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın), 4,8 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova), 4,9 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgeleri oldu. TR62 (Adana, Mersin) (8,1), TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) (7,7) ve TR10 (İstanbul) (7,4) bölgeleri ise bu oranın en yüksek olduğu bölgeler oldu. TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) Bölgesi için bu oran 4,9 oldu. Bu değer ile bölgemiz zengin ile yoksul arasındaki farkın en az olduğu 3. bölge oldu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.