1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yine fark yarattı
Yine fark yarattı

Yine fark yarattı

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından gerçekleştirilen Türkiye Belediyeler Birliği 2019 Yılı Dönem Başı Olağan Meclis Toplantısı’nda TBB ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeniden TBB Başkanlığına seçildi.

A+A-

 Belediyeler birliğinde ilk kadın başkan olarak tarihe geçen Fatma Şahin, yine bir ilki gerçekleştirdi ve üst üste ikinci kez kadın başkan oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ve Gaziantep Milletvekilleri ile belediye başkanlarının katıldığı toplantı kapsamında Birlik Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında görev yapacak encümen üyeleri de seçimle belirlendi

Şahin yaptığı açıklamada "31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün burada seçilmiş başkanlarımızla birlikteyiz. Hepinize başarılar diliyorum. Bugün, bu salon Anadolu’nun sesi, Anadolu’nun rengidir. Yeni dönem hayırlı olsun" dedi. Toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da dikkat çeken mesajlar vererek, “Şehri bir binalar topluluğu olarak görmeyip bir bütün olarak planlamak zorundayız. Kentsel dönüşüm yadsınamaz bir gerçek. Bu işin siyaseti yok” dedi.

GAZİANTEP'TEN YOĞUN KATILIM

Ankara'da gerçekleşen meclis toplantısında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı da katıldı. Vekillerden Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ali Şahin, Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel ve Sait Kirazoğlu'nun da katıldığı toplantıda Şahin'e tebrik yağdı. Ankara'da gerçekleşen olağan meclis toplantısında ayrıca meclis üyelerinden Ayşenur Mirkelam, Erdem Güzelbey de bulundu. 

ŞAHİN'DEN MESAJ

Konuşmasında sık sık birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başkan Şahin, “75 yıl önce Türkiye’nin ve dünyanın vizyonuna baktığımız zaman bu Birliğin kurulmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Tek çatı altında hangi partiden olursa olsun, bütün Anadolu’nun temsil edildiği bu yapı bugüne kadar güçlenerek geldi. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün burada seçilmiş başkanlarımızla birlikteyiz. Hepinize başarılar diliyorum. Bugün, bu salon Anadolu’nun sesi, Anadolu’nun rengidir. Yeni dönem hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ 

Yapılan oylama neticesinde encümen üyeleri belirlendi. Buna göre; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz TBB encümen üyeliğine seçildi.

OKTAY BAŞARI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 31 Mart’ta seçilerek yerelde vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmaya talip olan tüm belediye başkanları ve belediye meclis üyelerine başarılar diledi.  Şehirlerin insan yaşamının bir parçası olduğunu belirten Oktay, şehirlerin insanları inşa ettiğini ve şehirlerin kimliğinin insanların doğal bir parçası haline geldiğini ifade ederek 17 yıl boyunca şehirlerdeki sorunları çözmek için önemli adımlar attıklarına değindi. Yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunan Oktay, belediyelerin mali ve kurumsal yapıların güçlenerek yerel ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için mevzuat değişikliklerini uygulamaya koyduklarını, hukuki düzenlemelerin yanı sıra şehirlerin çehresinin değişmesine katkı sağladıklarını ve çarpık kentleşme, gecekondulaşma gibi sorunları belediyelerin desteğiyle ortadan kaldırdıklarını kaydetti.  

KURUM: PLANLAMA ÇOK ÖNEMLİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdiği konuşmasında kimlikli şehirler oluşturmak adına yapılan çalışmaları aktardı. Kurum, daha güçlü bir Türkiye’nin kimlikli şehirlerle sağlanacağını söyleyerek “Güçlü bir irade ile istişare mekanizmalarımızı açık tutmamız gerekiyor. Bunu yaparsak geleceği planlayabiliriz.” dedi. Ülkemizde çarpık kentleşme sorununun yaşandığına dikkat çeken Bakan Kurum,  “Şehri bir binalar topluluğu olarak görmeyip bir bütün olarak planlamak zorundayız. Kentsel dönüşüm yadsınamaz bir gerçek. Bu işin siyaseti yok.” dedi. Belediye başkanlarıyla birlikte kentsel dönüşümde kararlı olduklarına ifade eden Kurum, Bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında detaylar verdi. Kurum konuşmasında Sıfır Atık Projesine yer vererek, projeyi belediyelerle birlikte başarılı bir şekilde yürüttüklerini ve proje kapsamında 23 ayda 18 bin 750 kamu kurulusunda sıfır atık sistemine geçtiklerini ifade etti. Kurum konuşmasını belediye başkalarına başarı temennileriyle sonlandırdı.

FAALİYET RAPORU OKUNDU

Başkan Şahin’in konuşmasını tamamlamasının akabinde kürsüye gelen TBB Genel Sekreter V. Ahmet Kazan 2019 Yılı Faaliyet Raporuna ilişkin meclisi bilgilendirdi. 2019 Yılı Bütçe Kesin Hesabının Görüşülmesi, Sosyal Denge Sözleşmesi İçin Yetki Verilmesi, Kadro ve Derece Değişikliği, Sözleşmeli Personelin Ücretlerinin Belirlenmesi başlıklı gündem maddeleri görüşülerek oy birliğiyle karara bağlandı. 

KİMLER BAŞKANLIK YAPTI

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), 1945 yılında belediyecilik alanında faaliyet göstermek üzere kamu yararına bir dernek olarak kurulmuş ve belediyelerin hak ve menfaatlerini dernek çatısı altında korumaya yönelik olarak belediyecilikle ilgili faaliyetlerini 57 yıl dernek statüsünde sürdürmüştür.

Türkiye Belediyeler Birliğinde bu güne kadar 3 Belediye başkanlık yaptı. İlk olarak Adana'dan Aytaç Dura, 2003-2009 yılları arasında, daha sonra İstanbul'dan Kadir Topbaş, 2009- 2017 yılları arasında, son olarak da Konya'dan başkan Tahir Akyürek 2017-2018 yıllarında başkan yapmıştı. Son olarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılan genel kurulda ilk kez 2. defa seçilen kadın başkanlığa getirilmiş oldu. 

LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.