1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıldırım: Üretimde ve ihracatta Belçika'yı geçtik
Yıldırım: Üretimde ve ihracatta Belçika'yı geçtik

Yıldırım: Üretimde ve ihracatta Belçika'yı geçtik

Vali Davut Gül:Birer pazarlamacı gibi ülkeleri tek tek gezmeliyiz

A+A-

Büyükdede:Gaziantep halıda dünya çapında lider

Uçarmak:Markadan, tasarımdan kazanmamız lazım

Bakbak:Biz artık makina halılarını yapmalıyız

Tuncay Yıldırım:Tüm dünyada halıda güç bizde diyoruz

Ahmet Kaplan:Mirasyedi olmak istemiyoruz

"Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı" Ortadoğu Fuar Merkezi'nde törenle kapılarını açtı. Yerli ve yabancı 203 firmanın katıldığı fuarın açılışında konuşan Vali Davut Gül, “Bize düşen, oda başkanlarımızla, sektör temsilcileri ile beraber fuarlarımıza olabildiğince alım heyetlerinin getirilmesini sağlamak ve adeta birer pazarlamacı gibi ülkeleri tek tek gezmek” derken Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Biz artık makina halılarını yapmalıyız bunun zemini de var geçmişte bunu yaptık”dedi. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, halı sektöründe yer alan firmalara övgüler yağdırdı ve  “Gaziantep olarak en büyük rakibimiz Belçika’yı üretim ve ihracatta geçtik. Gaziantep ve Türkiye’yi dünyanın halı üretim ve halı ihracat merkezi yaptıkları için, başarıyı halı gibi ilmek ilmek dokudukları ve bizi gururlandırdıkları için onlara teşekkür ediyoruz.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep’in Türkiye ve bölge için model bir kent olduğunu söyledi. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ticaretin hassaslığına dikkat çekti ve “Birbirimizin moralini bozacak işler yapmayalım” dedi. GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ise, mirasyedi olmak istemediklerini belirterek, “Bu sektörü bir şekilde şehrimizin tapusuna kazandırmak için çalışıyoruz” dedi.

d5j4yxiwwaiy9m8.jpg

KAPILARINI AÇTI

Hannovers Fair Türkiye tarafından, Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) ve Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası iş birliğiyle düzenlenen  fuar Vali Davut Gül, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekilleri Sermet Atay, Muhittin Taşdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, iş, siyaset ve bürokrasiden çok sayıda kişinin katılımıyla açıldı. 

KAPLAN:HALI TİCARETİNİN BAŞKENTİ GAZİANTEP

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ise Türkiye'nin yaklaşık 2,3 milyar dolarlık halı ihracatıyla dünyada ikinci ülke konumunda olduğunu söyledi. Gaziantep halısı olarak da nitelendirebileceğimiz, sentetik ve suni liflerden dokuma halı kategorisinde dünyada 2,7 milyar dolarlık bir ihracat büyüklüğü olduğunu belirten Kaplan, “Dünya halı ticareti yaklaşık 16 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Bu pazarda Çin yaklaşık 3 milyar dolarla en çok halı ihracatı gerçekleştiren ülke konumunda. Türkiye yaklaşık 2,3 milyar dolarlık halı ihracatıyla dünyada ikinci ülke konumunda. Bu pazarın yüzde 67'sini, 1 milyar 824 milyon dolarla açık ara Türkiye domine etmektedir. Türkiye'deki halı üretimi ve ticaretinin başkenti ise 1 milyar 550 milyon dolarlık ihracata sahip Gaziantep'tir"  diye konuştu.

d5j4v1jwaaaoalj.jpg

MİRASYEDİ OLMAK İSTEMİYORUZ

Gaziantep’in parça makina halısının yüzde 60’ını ürettiğini ve ihracatını yaptığını dile getiren Ahmet Kaplan, “Bu bizler için büyük bir nimet. Bu nimete sahip çıkmak gerekiyor. Sektörümüzde 3 tane ana sorun var.  Biri kendi içimizdeki rekabet. 150 firmayız. Bundan daha çok ihracat yapan üyemiz var.  Kendi içimizde manasız bir rekabet var, bu rekabeti sektörün faydasına çevirmemiz gerekiyor.  İkinci sorun pazarlama ve markalaşmada yetersiziz. Arge ve tasarıma da ağırlık vermemiz gerekiyor. Bu mirasa sahip çıkmamız gerekiyor.  Sektörümüz maalesef yüzde 70 oranında dışa bağımlı. Milli oranımızı daha da artırmalıyız. Bu mirası üst noktaya taşımamız gerekiyor. Biz yönetim kurulu, sektör temsilcileri olarak mirasyedi olmak istemiyoruz, elimizden geldiği kadar bu sektörü bir şekilde şehrimizin tapusuna kazandırmak adına bütün kurumlarımızla birlikte ortak ahenkli bir çalışma yapıyoruz. Sektörün potansiyeli yüksek, akıllı olursak, el birliği ile çalışırsak başaramayacağımız bir şey yok” dedi.

YILDIRIM: DÜNYADA HALIDA GÜÇ BİZDE

Gaziantepli halıcılara teşekkür eden Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Gaziantep ve Türkiye’yi dünyanın halı üretim merkezi yaptıkları için, halı ihracat merkezi yaptıkları için, başarıyı halı gibi ilmek ilmek dokudukları ve bizi gururlandırdıkları için onlara teşekkür ediyoruz. 12 yıldır düzenlediğimiz bu fuar ile tüm dünyada halıda güç bizde diyoruz. Kentimizin güvenli, modern, tarih dolu, lezzetli bir kent olduğu mesajını her platformda veriyoruz” dedi.

d5juov8x4aavihe.jpg

BU KÜLTÜRÜ GELECEĞE TAŞIMALIYIZ

Sektörde güzel işler yapıldığını anlatan Yıldırım, ”Güçlüyüz peki uzun vadede bu gücü sürdürebilecekmiyiz? Elbette yaparız. Gaziantep olarak en büyük rakip diyebileceğimiz Belçika’yı bile hem üretim hem de ihracat olarak geçmiş durumdayız. Ancak halının kilogram fiyatında hala Belçika’ının gerisindeyiz. Halı bizim için en büyük değerimizdir bu değeri artık tercih olmaktan çıkarıp zorunluluk haline getiren endüstri 4.0’ada entegre ederek bu kültürü geleceğe taşımalıyız. Gaziantep çalışkanlığı, cesareti ve vizyonuyla bunuda başaracaktır” diye konuştu.

EN GÜZEL BAĞIŞ

Yıldırım bu yıl fuar katılımcısı firmalar adına Gaziantep Otizm Vakfı’na bağışta bulunarak, otizmli çocukların hayatlarına dokunmak istediklerini belirtti. Yıldırım, “Ekonomik değer yaratırken sosyal değer de katmak zorundayız” dedi. 

BÜYÜKDEDE:GAZİANTEP MODEL BİR KENT

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep’in Türkiye ve bölge için model bir kent olduğunu dile getirerek Türkiye genelinde sanayi işletmelerinin yüzde 3'ünün Gaziantep'te yer aldığını söyledi. Gaziantep'in bölgede lider bir şehir durumunda olduğunu belirten Büyükdede, “Gaziantep, ülkemizdeki makine halısı üretiminin de yüzde 80'ini karşılamasıyla halıda dünya çapında bir lider konumundadır. Gaziantep'te üretilmiş halılar 100'den fazla ülkeye ihraç edilmekte, yılda 300 milyon metrekarenin üzerinde makine halısı üretimi yapılan sektörde, ülke bazında en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Amerika, Suudi Arabistan, Irak, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'dir. Sektör bugün büyümesini yeni teknolojilere Ar-Ge ve tasarıma yaptığı yatırımlara borçludur.” dedi.

d5jongvwkam5tb6.jpg

ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Sektörün kullandığı ve çoğunlukla ithal edilen ham maddeleri karşılamaya yönelik bir adım attıklarını belirten Büyükdede, "Sektörün ham madde ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bakanlığımız Ceyhan Endüstri Bölgesi'nin kurulmasını planlamış, bunu Rönesans Holding kanalıyla 450 bin ton kapasiteye sahip polipropilen tesisinin özel endüstri bölgesini de şu anda ilan etmiş durumdadır. Hollanda büyükelçiliğimizde yaptığımız görüşmelerde de şu anda Port Roderdam ile anlaşma çerçevesinde, Hollanda ile beraber liman işletmeciliğini de yapacağız. Aynı zamanda SaSa Polyester AŞ tarafından Adana Yumurtalık bölgesinde 1,4 milyon ton pet polimer üretimi için buraya gelmeden önce imzayı atmış durumdayız." diye konuştu.

UÇARMAK: MARKADAN TASARIMDAN KAZANMALIYIZ

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak da, markalaşma ve tasarımın önemine değindi. Dolardaki artışın kısa vadede kazandırdığını, çünkü halı sektörünün tüm girdilerinin dolar üzerinden olduğuna vurgu yapan Uçarmak, “Bu uzun vadede sektöre ciddi zarar verecek bir şeydir. Bunun önüne geçmemiz gerekir. Markadan, tasarımdan kazanmamız lazım. Maliyetlerini aşağıya çekecek şeyler yapmamız lazım ki bu özelliği olan sektörleri yaşatabilelim. Birbirimizin moralini bozacak işler de yapmayalım. Siyasal nedenlerle insanlar birbirini eleştirebilir ama özellikle birbirimize karamsarlık aşılamamamız gerekiyor. Ticaret çok hassas bir iş." diye konuştu.

d5jongswwaadure.jpg

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

Gaziantep’in çalışkan insanların şehri olduğunu belirten Uçarmak, “ 500 binin üzerinde mülteci misafir ediyorsunuz, hamdolsun büyük sorun olmadan bugüne getirdiniz. Herşey normale döndüğü zaman bu misafirperliğinizin hem iş ilişkisi hem de ticaret yönünden size büyük katkısı olacaktır. Sektöre bakanlık olarak her türlü desteğe vermeye hazırız. Pazarı çeşitlendirmemiz lazım” dedi.

BAKBAK:HALI MAKİNALARINI ÜRETMELİYİZ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise Gaziantep’in bugünlere kolay gelmediğini anlattı. Bakbak, “Gaziantep, bugün bir sanayi ve ticaret şehri. Bugünlere kolay gelmedik. İşadamlarımızı alkışlamanızı istiyorum. Bugün baktığımızda halı modelleri halı tasarımlarında ciddi yol katettik. Ama katedilecek daha çok yolumuz var. Halıda bugün Gaziantep’ten 1. 550 Milyon dolar civarında yani yüzde 68 gibi bir oranda ihracat yapılıyor. 140 ülkeye ihracat yapıyoruz. Çok daha büyük pazarlara ulaşmayı hakta ediyoruz. Biz artık makina halılarını yapmalıyız bunun zemini de var geçmişte bunu yaptık” diye konuştu. 

VALİ GÜL:GAZİANTEP’İN FARKI

Vali Gül, Gaziantep’in diğer şehirlerden, hatta ülkelerden farkının, en kaliteli ürünü,  en ucuza üretme ve pazarlama gibi bir şansının bulunması olduğunu söyledi.

Gaziantep’in potansiyeli olan bir şehir olduğunu belirten Vali Gül, ”Fuarların da ciddi katkısı oluyor. Başkanlık sistemi ile beraber Cumhurbaşkanlığında yeni bir oluşum oldu. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, alım heyetlerini getirilmesi noktasında aktif rol oynuyor. Bize düşen, oda başkanlarımızla, sektör temsilcileri ile beraber fuarlarımıza olabildiğince alım heyetlerinin getirilmesini sağlamak ve adeta birer pazarlamacı gibi bu ülkeleri tek tek gezmemiz. Gaziantep’in diğer şehirlerden hatta diğer ülkelerden farkı en kaliteli ürünü en ucuz fiyata üretme ve pazarlama şansının olmasıdır. Bu rekabet üstünlüğünü ülkemizin, şehrimizin, insanlığın hizmetine sunmamız lazım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Gül ve protokol üyeleri dört gün sürecek fuarın açılışını gerçekleştirerek fuarda yer alan firmaların stantlarını gezdiler.Valimiz Davut Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Milletvekilleri ile açılıșı gerçekleștirilen Domotex Halı Fuarı'ndaki stantları gezerek katılımcı firmalara hayırlı bol kazançlar diledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri 30 Nisan'a kadar gezilebilecek fuarın açılışını gerçekleştirdi. Meral KINACILAR

d5juov9wwaefwva.jpg

d5j40rfxoaaz3pz.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.