1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıla artışla başladık
Yıla artışla başladık

Yıla artışla başladık

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2019 yılı Ocak ayı verilerine göre, Gaziantep’ten geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 artışla 586 milyon 859 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

A+A-

Geçen yılın Ocak ayında ise 523 milyon 55 bin dolar ihracat yapılmıştı. Gaziantep, 2019 yılı Ocak ayında en fazla ihracat yapan 6. il oldu.

ÜNVERDİ: ÜRETİM EN ÖNEMLİ KALE

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi yaptığı değerlendirmede, 2019 yılına ihracat artışıyla başladıklarını belirterek, “Tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve iş dünyamızı yürekten kutluyorum. Türkiye’nin Ocak ayında ihracatı yüzde 6,3 artarken, Gaziantep ihracatını yüzde 12,2 artırarak Türkiye ortalamasının iki katı ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamları daha da yükseğe çıkarmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  Gaziantep’in Ocak ayında en fazla ihracat yapan 6. il olduğunu belirten Ünverdi, “Gaziantep üretim, istihdam ve ihracat gücüyle ekonomimizdeki en önemli kalelerden birisidir” ifadelerini kullandı. Adnan Ünverdi, 2018 yılında 6 milyar 939 milyar dolar ihracatla rekor kıran Gaziantep’in, aynı yıl 5 milyar 15 milyon dolar ithalatla dış ticaret fazlası veren iller arasında yer aldığını anımsatarak, Türkiye’nin dış ticaret açığının düşmesinde Gaziantep’in önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.

YILDIRIM:  İNATÇILIĞINI İHRACATIYLA DA GÖSTERDİ”

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “2018 yılını belirlediğimiz 7 milyar dolarlık hedefin sınırında tamamlayarak önemli bir başarı sağladık. Tüm dünyada ve Türkiye’de sıkıntılı geçeceği öngörülen 2019 yılına umut vadeden Ocak ayı rakamlarıyla güzel bir başlangıç yaptık” dedi.

PES ETMİYORUZ

Önceki açıklamalarında Gazianteplilerin hiçbir şartta pes etmeyeceğine dikkat çeken Yıldırım, ”Her zaman dile getiriyorum. Gaziantepliler yılmaz, vaz geçmez. Ne yapar eder bir çıkış yolu bulur, ürettiğini dünyanın dört bir yanına ulaştırır. 2018 yılında dünya üzerindeki 195 ülkenin 180’ine ihracat gerçekleştiren Gaziantep’in Ocak rakamları da bize gösteriyor ki piyasalardaki durgunluğa rağmen, uluslararası likidite sorunlarına rağmen Gaziantepliler inatçılığını ihracatıyla gösterdi. İhracatçılarımızın her zaman yanında olacağız olmaya devam edeceğiz. Şahsım adına gerek 2018 performansları, gerekse 2019 yılına daha umutlu bakmamızı sağlamaları sebebiyle tüm üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve iş insanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

KİLECİ: ARTIŞ DEVAM ETMELİ

2019 yılının ilk ayında Gaziantep 586 milyon 823 bin dolarlık ihracatla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 artış sağlayarak yeni bir rekora imza attı. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise aynı dönemde yüzde 6,3 artışla 692 milyon 220 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “2018 yılını rekor bir artışla kapatırken 2019 yılının Ocak ayında gerek Gaziantep, gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak ihracatımızı bir önceki yılın aynı dönemine oranla arttırarak sürdürdük” dedi. 

Koordinatör Başkan Kileci Gaziantep’te ihracat kültürünün oluştuğunu ve ihracatçıların yılın her günü dünyanın bütün ülkelerinde pazar araştırmalarını sürdürdüğünü ifade ederek uluslararası fuarların en önemli aktörlerinin Gaziantepli firmalardan oluştuğuna dikkat çekti. 2019 yılında yurt dışında tanıtım çalışmalarının arttırılacağına ve yeni pazar arayışlarına devam edileceğine de dikkat çeken Başkan Kileci ihracatçılara yönelik sektörel eğitimlerinin yanı sıra hedef ülkelerin pazar analizlerinin büyük bir hassasiyetle yapılacağını ve verilerin ihracatçı firmalarla paylaşılacağını da sözlerine ekledi. Üretim ve istihdamın arttırılması yanında sektörel eğitimin de büyük önem taşıdığına dikkat çeken Başkan Kileci GAİB bünyesinde düzenlenecek eğitimlerin de ihtiyaçlar göz önüne alınarak düzenleneceğini sözlerine ekledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.