Gazetemizin gündeme taşıdığı ve tarihi nitelikli olan Antep evlerinin yıkım konusunda uyarıda bulunarak "Durdurun bu yıkımı" dediği evler için karar durduruldu. Yaprak ve Çakmak Mahallelerinde tescilli ve koruma altındaki 75 binadan 4’ünün yıkıldığı, diğerlerinin de yıkımına devam edileceğiyle ilgili haberimiz gündeme bomba gibi düştü. 

STK’lar tarihi varlıklarımız için ayağa kalkarken,  bu konuda en doğru bilgi Vali Yardımcısı Sedat Sezik’ten geldi. Sezik, tescilli hiçbir binanın yıkılmadığını ve yıkılmayacağını belirterek, “Tescilli ve koruma altındaki binalar bırakın iş makinası elle bile yıkılmayacak. Bu binalarla ilgili kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek” dedi.

KÜLTÜR VARLIĞI OLAN BİNİLAR YIKILMAYACAK

Gaziantep Vali Yardımcısı Sedat Sezik, Çakmak ve Yaprak Mahallesinde tehlike arz eden binalarla ilgili vatandaşların şikayetini hatırlatırken, daha önce yıkılacak binalarla ilgili kurula resmi yazıyla bunların durumunu sorduklarını anlattı. Gazetemize açıklama yapan Sezik, “Hangi binaların korunması gereken kültür varlığı olduğuyla ilgili gerekli dönüşü yaptık. Kültür varlığı olan binaları yıkmıyoruz. Fakat diğer binaların yıkımını yapıyoruz” dedi.

VATANDAŞLAR İÇİN CİDDİ RİSK

Büyükşehir Belediyesi KUDEB ekibinin hangi binaların elle yıkılması, hangisinin makinayla yıkılması noktasında bir çalışma yaptığını söyleyen Sezik şöyle konuştu: ”Takdir edersiniz buradaki binalar orada yaşayan vatandaşlar için ciddi risk teşkil ediyor. Ağır hasarlı binaların yıkımlarında Gaziantep genelinde yüzde 80 oranına geldik. Bizim elimizde kalan binalar genel itibariyle bu tarz binalar, işte bitişik nizam olan, mahkemelik olan, Kültür varlığı olan. Kültür varlığı olan binalara zaten dokunmayacağız. Fakat içerisinde kültür varlığı olmayan binaların makinayla yıkımını makinayla yapacağız”
 
ELLE YIKILACAK BİNALAR VAR

“Yaprak mahallesinde elle yıkacağımız binalar var” diyen Sezik, “Büyükşehir KUDEB’in herhangi bir sıkıntı yok dediği binaları da makinayla yıkacağız. Yaprak mahallesinde binalar kültür varlığı olsun olmasın elle yıkalım derseniz biz Yaprak mahallesini 2 senede ancak yıkarız. Yaprak mahallesinde toplamda ağır hasarlı bina sayımız 92 adet, 29 tane de orta hasarlı bina var. 100’ün üzerinde bina var demek. Tescilli binaya dokunmuyoruz. Şahinbey’de de var 120’nin üzerinde kültür varlığı olan bina var, onlara da dokunmadık. Onlar farklı bir zaman diliminde değerlendirilecek. Türkiye genelinde tescilli binaya dokunmuyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOK HASSASIZ

Yaprak mahallesindeki binaların tümünün tescilli bina olmadığını dile getiren Vali Yardımcısı Sezik şöyle devam etti: “Mecbur yıkılması gereken binaları yıkıyoruz. Kültür varlığını koruma konusunda hassasız, arkadaşlara talimatım var. Şu anda elle yıkılacak binaların tespitini yaptırıyoruz. Kültür varlığını yok etme niyetimiz, amacımız yok. Büyükşehir KUDEB çalışma yapacak. Kültür varlığını elle de yıkmayacağız. Bina tescilli ise kültür ve turizm bakanlığına değerlendirmeye sunacağız. Tescilli binayı ellede yıkmayacağız. Restore mi edilecek, ne yapılacaksa çalışmasını kültür bakanlığı yapacak. Tescilli binalar, bizim yıkım ihalesi dışında olan binalarımız.”