Gazetemizin gündeme getirdiği ve “Güler misin, ağlar mısın”’ başlığı ile verdiği Nurdağı’ndaki Nilüfer apartmanıyla ilgili Gaziantep Valiliği’nden açıklama geldi. Binanın kayıtlara yıkık olarak geçtiği belirtilen açıklamada, “Hak Sahipliği değerlendirilmesi tamamlanmıştır. Taşıma ve kira bedellerinin ödenmesine ilişkin tespitler ve ödeme süreci devam etmektedir” denildi. Olayın mağduru ve apartmandan sağ çıkanlardan Ali Yiğit ise bu açıklamaya tepki gösterdi ve  “Kira ve yardım ödemelerinin daha neyini araştırıyorsunuz artık gerçekten kalan 4 kişi var zaten onlara da ulaşmak zor olamaz. Arayıp onlara da sorsanız almadıklarını söyleyecekler. Zaten binadan sağ çıkan 4 kişi sizi zorlaştırmaz arayıp sormak” dedi. Bu arada CHP Milletvekili Melih Meriç, Nilüfer apartmanına az hasarlı raporu verilmesi üzerine harekete geçti.  

  

İŞTE O AÇIKLAMA 

Gaziantep'i Severoğlu temsil edecek Gaziantep'i Severoğlu temsil edecek

Gaziantep Valiliği, “Gaziantep Nurdağı’nda 100’den fazla insanın öldüğü, yerle bir olmuş Nilüfer Apartmanı’na az hasarlı raporu verildiği” yönünde yaptığımız haberin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, “Bahse konu yapı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği ekiplerince yapılan tüm değerlendirilmelerde ‘Yıkık’ olarak tespit edilerek kayıtlarımıza geçmiştir. Söz konusu yapının adres tespitleri tapular üzerinden teyit edilmesi sureti ile Hak Sahipliği ile ilgili 64 kişi başvuru yapmış olup, Hak Sahipliği değerlendirilmesi tamamlanmıştır. Taşıma ve kira bedellerinin ödenmesine ilişkin tespitler ve ödeme süreci devam etmektedir” denildi.  

MERİÇ KONUYU MECLİSE TAŞIYACAK 

Çevre Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelere başlayan Milletvekili Meriç, önümüzdeki hafta konuyu mecliste gündeme getireceğini söyledi. Bu konunun takipçisi olduğunu, peşini bırakmayacağını söyleyen Meriç, “Evlerin hasar durumlarına ilişkin ciddi şikayetler alıyoruz. Tüm sorunların takipçisi olup, mücadelemizi vatandaşlarımız için devam ettireceğiz.Yakınlarını kaybeden depremzedelerimize yeni acılar ve sıkıntılar yaşatılması çok üzücü” dedi. 

“AİLEM VEFAT ETTİ, BİR BEN KALDIM” 

Nurdağı’nda 100’den fazla insanın öldüğü, sadece 4 kişinin sağ çıktığı Nilüfer apartmanına az hasarlı raporu verildi. Depremden bu yana bu yanlışlık düzeltilemedi. Depremden sağ çıkan Ali Yiğit yetkililerden bu soruna çözüm beklediklerini dile getirerek şunları dile getirmişti:“Geçen sene bu zaman enkazdan çıkardığım bizzat adını anmadığım torbalara koyduğum ailemi ve daha sonra topraklarına kavuşturduğum ailemin enkaz binası az hasarlı? AFAD merkezine gittik ve No:110 değilmiş 152/1 imiş numarataj. Ama kira yardımına başvurduğumuzda maalesef eviniz az hasarlı görünüyor o yüzden kira yardımı veremeyiz diyorlar. Ölüm belgeleri ve binanın görüntüleri elimizde mevcut. İkameti değiştiriyoruz bu sefer numarataj değişmiyor. 

ACIMIZI BİLE YAŞATMADINIZ 

Zamanında taşınma parası yatıran sistem şimdi de kira yardımı yapamayız diyorlar. Canlarımın gittiğine mi üzüleyim kalan insanların bu saçmalıkla uğraştığına mı yanayım? Ailem vefat etti, bir ben kaldım bakın artık duyun sesimizi lütfen. Daha acımızı bile yaşatmadınız. İkamet ettiğimiz evimiz az hasarlı görünüyor. Ne ikamet değişebiliyor ne de hasar tespiti. Ne bir yardım alabiliyoruz ne de talep edebiliyoruz. Mağdurlar olarak ben sesleniyorum. Eğer çözülemezse Nurdağı meydanda toplanıp hakkımızı arayacağız. Gerekirse TBMM’ye yürüyeceğiz.” Meral KINACILAR ERBEKTE