Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YETER ARTIK DİYENLER

A+A-

Belediyeler için artık vatandaşla ilgilenme zamanı.. Ama hemen belirteyim, galiba Türkiye’de ve Gaziantep’te artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.. Bir kere 31 Mart seçim sonuçları, net bir şekilde vatandaşın siyasi iktidardan memnun olmadığını gösterdi. Öyle bir durum ortaya çıktı ki, AK Parti’den nemalanan ve birde bu partiye gönülden bağlı olanlar dışında kalanlar, oylarını yine bu partiye verseler bile bunu kerhen yaptıklarını artık açık açık söylemeye başladı.. Ama bazıları daha kararlı davrandı ve oy vermedi..

Genellikle kiminle konuşsam bu düşüncede.. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bindiğim 3 ayrı taksi şoförünün de AK Partili olduklarını ama bu sefer vermediklerini söyleyerek öfkeli bir şekilde “Yeter artık” demeleri dikkate değerdi. Hele bunlardan birisinin “üç kişiyiz üçümüz de yıllardır AK Partiye veriyoruz. Ama artık yeter. Bu kadar haksızlık, bu kadar insanları birbirine düşürmek, bu kadar pahalılık ve adam kayırmacılık, yakınlarını servet sahibi yapmalara tahammülümüz kalmadı” demesi, herşeyi açıkça ortaya koyuyordu..

İSTANBUL’DA BAŞLAYAN SONUÇLAR TÜRKİYE’Yİ SARABİLİR

Elbette İstanbul sonucu da böyle gelmiştir AK Parti için.. Şimdi seçimi iptal çabaları, akıllara durgunluk veren gerekçeler, bu öfkeyi ve tepkiyi daha da arttırıyor.. Ekrem İmamoğlu’nun inanılmaz sakin tutumu tercih yönünü bu siyasetçiye çeviriyor.. Televizyonlardaki konuşmacıların acizliği, Türk halkını enayi yerine koyma çabaları AK Parti’ye yarardan çok zarar veriyor.. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sonuçlar sonrası ders aldıklarını ve halkın bu yöndeki tercihine saygı duyup, yeni bir yol haritası çizmeleri gerektiğini söylemesini bekleyenler ise, yaşanan gelişmeleri gördükçe, AK Parti bağını koparacak noktaya geliyor… Böyle devam edilirse, ki hele seçimi yeniletme yoluna gidilirse, bunun getireceği sonucu ben değil ama sokağa çıkıldığında konuşulacak insanlar söyleyecektir.. Demem odur ki, sandık sonuçlarından ders çıkarmak ve bir zamanlar dokunduğu, sarıldığı, gönlünü kalbini kazandığı halktan son yıllarda uzaklaşma noktasına gelen AK Parti’nin tez elden toparlanması gerekmektedir.. Zira İstanbul’da başlayan kayıplar Türkiye’yi çabucak sarabilir..

CHP GAZİANTEP’TE ARTIK KESİN DEĞİŞİM GÖSTERMELİ

Türkiye ve özellikle kaybedilen iller noktasında Gaziantep’te kendine pay çıkarmalıdır diye düşünüyorum.. CHP’nin toparlanması için en iyi örnek İstanbul.. Partinin biran önce kendini yenilemesi, yenilikçi ve üreten, dijital çağa ayak uydurabilecek konuma gelmesi ve yönetici profillerini değiştirmesi gerek.. Particiliği sadece meclis üyeliği yarışmasına çeviren zihniyetlerden biran önce uzaklaştırıp, kentin her yönüyle gelişmesi, çağdaş bir anlayışla yönetilebilmesi için gayret gösterecek insanlara kapıların açılması gerekmektedir… CHP bu kente ve Türkiye’ye lazımdır.. İyi muhalefet iktidar kapısını açar, veya en azından iktidarı doğru işler yapmaya sevkeder.. Tez elden CHP’de eski anlayış çöpe atılarak, yeni düşünce, yeni ufuklar ve gençler ile kadınlardan oluşacak yeni yönetici profilleri ortaya çıkarılmalıdır… Başarılı olan iller ile temas kurulmalı, model alınmalı, bunları kimseden etkilenmeden, hatta etkilenenleri milletvekili bile olsa dinlemeden, yeniden yapılanmanın kararlılığı içine girilmelidir..

AK PARTİ’DE YAPILMASI GEREKENLER MAALESEF ÖTELENİYOR

Gaziantep’te AK Parti için de sürekli yazdığım gibi, kırgınlıkları küskünlükleri biran önce sonlandıracak girişimler için harekete geçilmelidir.. Partide bu noktada maalesef ilerleme kaydedilemedi, aksine çok ciddi zaman kaybı yaşanıyor. Teşkilatlardaki kopukluk, iyice belediyelere de sıçradı.. Bundan ne parti, ne halk fayda görür. Kazançlı çıkan sadece ortalık kızıştıran, laf alıp götüren, belediye başkanlarını birbirine düşüren ve bunlardan nemalananlar olacaktır.. Özellikle Büyükşehir ve Şahinbey konusunda yaşananlar ne kadar üstü örtülmeye çalışılırsa çalışılsın, Gaziantep’te herkesin duyacağı noktaya gelmiştir.. Kimse kusura bakmasın, kafaları kuma gömmek, sadece partiyi ve belediyeleri yıpratır.. Ki öyle de oluyor zaten.. Daha önce de yazmıştım, bir üst akıl ve sözü değerli kılınan abilerin, tez elden partideki huzursuzluğu, dedikoduları, iftiraları, kumpasları, video oyunlarının kişilerden çok partiye zarar getirebileceğini mevcut yöneticilere anlatması lazım.. Tabii doğru tercihler, doğru isimler.. Ve elbette ki bunu kabullenme erdemi göstererek..

BÜYÜKŞEHİR DE SANKİ ACELE EDİLDİ

Bir de büyükşehir yazmak istiyorum bu vesileyle.. Yenilik lazım mutlaka.. Daha dinamik bir yapı kurulması elbette önemli.. Ama önce alt yapısı hazırlanmalı.. İyi düşünülüp karara varılmalı.. Getirisiyle götürüsü iyi hesaplanmalı.. Tercihlerde doğru kararlar alınmalı.. Ve en önemlisi bu kadar radikal kararlar için kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapılmalı.. Görebildiğim kadarıyla bunlar bir bütün olarak sağlanamamıştır.. Daire başkanlıklarındaki birleştirmenin yanlış tercihlendirilme, alakası olmayan bu evliliklerden mutlu sonuçlar alınmayacağı ve arıza vereceği şimdiden görülebilmektedir.. Genel sekreter yardımcılıkları için de aynı durum söz konusudur.. Çok acele edilmiştir.. Yetkilendirmede kaos yaşanılacağı hesaba katılmamış, önüne geçilmek istenilen yetki kargaşasını, başkan yardımcılıklarına havale ederek düzeltme anlayışı adeta kumar niteliği taşımaktadır..

KİMSENİN YÜZÜ GÜLMÜYOR DEDİKODU BÜYÜYORSA İYİ DÜŞÜNÜLMELİ

Şu gerçeği mutlaka belirtmeliyim.. Bu tür değişimler uzun vadeli bir çalışma sonrası hayata sokulur.. Belediyenin yapısı, yönetici ve personel yapısı iyice gözden geçirilir ve ince elenip sık dokunularak hareket edilir.. Bu konudaki çalışmaları öğrendiğimde, bana anlatılanlar bu kadar büyük boyutlu olmamakla beraber, böylesine ayrıntılı da değildi.. Açıkça söylenilseydi, belki bu kadar geniş kapsamlı bir hamle yapmamaları gerektiğini söyleyebilirdim.. Elbette büyükşehir’deki değişimin gerektiğini biliyordum, nitekim önceki yazımda da bunları dilimin döndüğünce dile getirmiştim.. Ama bunu yapabilmek için öncesi çok önemliydi.. Maalesef gördüğüm kadarıyla taşlar yerine oturtulmadan alelacele kararlar alınarak uygulamaya konulduğunu görüyorum.. Onun içindir ki, Büyükşehir Belediyesi şu anda huzursuzdur.. Kimsenin yüzü gülmemekte, alınan kararlar doğru görülmemektedir.. Bunlardan elbette memnun olanlar çıkacaktır.. Ama ben fotoğrafın bütününe baktığımda o manzarayı göremiyorum.. Umarım yanılırım.. Umarım beni mahcup ederler…

SON DAKİKA TEKRAR BAŞLATILIYOR

Bu yazımı tamamladıktan sonra Ankara'da bir şehit cenazesinde CHPlideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı nedense eskiyi hatırlattı. Ülkemizi karıştırmak ve kaostan nemalanmak isteyenler, fitili Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaktı. Hakkâri'de Irak sınırında çıkan çatışmada şehit olan er Yener Kırıkcı'nın cenazesinde yapılan saldırının tamamen tasarlanmış bir prokovasyon olduğunu düşünüyorum.. Ülkemiz bu saldırı ile kesinlikle karıştırılmak isteniyor. Umarım amaçlarına ulaşamazlar, huzurumuzu bozamazlar..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum