1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeşil kent için ilk adım
Yeşil kent için ilk adım

Yeşil kent için ilk adım

Vali Gül:Hepimiz sahiplenirsek başarılı oluruz

A+A-

Fatma Şahin:Kişi başı yeşilde hedefimiz yüzde 12

Okutur:Tekniğimiz, fidanımız, her türlü imkanımız var sahamız yok

Bayrak:Daha yeşil bir Gaziantep için çalışacağız

Katıoğlu:Gaziantep orman varlığını artıran 60 ilden biri

Özekşi:Zeytin şehri olmalıyız

Gaziantep Kent Konseyi 5. Dönem 3. Genel Kurul toplantısı “Yeşil Gaziantep” gündemiyle toplandı. 100. Yıla 27 milyon fidan dikiminin hedeflendiği kentimizin orman varlığı masaya yatırıldı, hedefler anlatıldı. Gaziantep’te Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeşil alanı çok kötü yerden 8.5’lara getirdiklerini belirterek, hedeflerinin kişi başı yeşil alanda dünya ortalaması olan 12 olduğunu söyledi. Vali Davut Gül, yeşil alan konusunun tüm Gaziantep’in meselesi olduğunu belirtirken, “Apartman önlerine, bağa, sokağa, yol kenarına, kent meydanına, millet bahçesine ağaç dikeceğiz” dedi.

BAYRAK:DAHA YEŞİL BİR GAZİANTEP İÇİN ÇALIŞIYORUZ

9 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantının açılışında konuşan Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, kent konseyi olarak mesai gözetmeksizin çalıştıklarını belirtirken daha yeşil bir Gaziantep için çalışacaklarını söyledi.  Dr.Bayrak Türkiye’de anne ölümleriyle ilgili bir çalıştay yapılacağını belirtti.

Samet Bayrak toplantıda orman dede olarak bilinen Muhterem Okutur’a Dülükbaba ve Burç ormanlarından dolayı teşekkür etti.

OKUR:HERŞEYİMİZ VAR, SAHAMIZ YOK

Muhterem Okur ise söz alarak 93 yaşında olduğunu belirterek şunları söyledi:”İlk çalışmalarımız Dülükbaba’daydı. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir sistem tatbik ettik. 300 hektarlık sahada orman oluşturduk. Burada orman olmaz dediler. Buna rağmen üzeinde durduk ve Dülükbaba’yı ağaçlandırdık. 1952 yılından sonra başladık. En büyük sıkıntımız arazi yokluğu. Boşyerler var senelerce durur üzerinde ot olmasada mera denir. Bu sahalar yeniden incelenip tahsis edilse ağaçlandırırız. Tekniğimiz, fidanımız var her türlü imkanımız var sahamız yok.”

KATIOĞLU:GAZİANTEP’TE ORMAN VARLIĞI ARTTI

TEMA Vakfı İl Temsilcisi ve Kent Konseyi Genel Kurul Temsilcisi Muharrem Katıoğlu, Türkiye’de orman varlığının artıtğına dikkat çekti. Katıoğlu, ”1972 yılında yüzde 26 iken, 2019 yılında 29 milyona çıktı. 19 ilde orman azalmış Türkiye’de 60 ile artış var bunların başında Gaziantep geliyor. Gaziantep’te 2002 yılında yüzde 13 iken, 2019’da yüzde  17.’ye ulaştı. İlçelerimizde Nurdağı ve İslahiye’de orman oranı yüzde 27’lerde Karkamış’ta ise sıfır. Gaziantep kent merkezinde kişi başı düşen yeşil alan 8,96 dünya ortalaması yüzde 12” dedi. Kent Konseyi olarak önerileri sıralayan Katıoğlu,”Eksiklerimiz var. Belediye bünyesinde orman mühendisleri çalıştırılmalı.Y etişmiş ağaçlar kesilmemeli. Yeni orman alanları oluşturulmalı. Av yasağı uygulanmalı çünkü dengeyi bozuyorlar”dedi.

ŞAHİN:ÇOK HIZLI TEDBİR ALMAMIZ LAZIM

Fatma Şahin, helva yapmak için un, şeker ve yağımız olduğunu belirterek, ”Sadece koordineye ihtiyacımız var. Muharrem Okutur abimize emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ağaç dikimini artırmalıyız. Ülkemizi ve şehrimizi korumamız lazım. Karbondioksit salınımını azaltlamıyız, ağaç dikimini artırmalıyız. 100. yıla 27 milyon fidan istiyoruz. Bize koordinasyon  kalıyor” dedi. Antartika’ya gittiğini, meşakatli bir yolculuk yaptığını anlatan Şahin şöyle konuştu:”.30 saat gittim, 2 gün gemide kaldık. 10 uçak değiştirdik. İyiki giitmişim. Gördüğüm şey beni hayrette bıraktı. Buzullar eriyor. Çok ciddi iklim değişikliği var. Okyanuslardaki dalgalar azalıyor. Çok hızlı tedbir almamız lazım. Çevre kirliliği ile karşı karşıyayız.”

HEDEFİMİZ YÜZDE 12

Yeşil alanı çok kötü yerden 8.5’lara getirdiklerini belirten Şahin,”12’lere de getiririz. Bunu başarmak durumundayız. En zoru başarmışız. Bu meseleyi çok önemsiyorum. Kişi başı yeşil alanı 12 metrekareye çıkardığımızda biz bunu başarmış olacağız. Bu mesele bizi çok birleştiriyor. Gücümüz kuvvetimiz doğaya aşkımız var” dedi.

VALİ GÜL:ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAZ VAR

Vali Davut Gül ise yeşil alanın hepimizin meselesi olduğuna değindi. Gaziantep’te 45-50 bin yeni doğan çocuk olduğunu, her birine 10 fidan diksek 500 bin fidan edeceğini belirten Vali Gül, ”Ayrıca göçle gelen nüfusta var. Ağaç konusunda geçmişten gelen eksiğimiz var. Bu mesele ne kamunun, ne belediyelerin meselesi. Bu hepimizin meselesi. Bu konuda ziniyet değişkliğine ihtiyaç var. Herkesin yeşil alana ihtayacı var. Deprem olduğunda nasıl adam kurtarırızın yanısıra biz koruyucu ve önleyici tedbirler almalıyız” dedi. 

HEPİMİZ SAHİPLENİRSEK BAŞARILI OLURUZ

‘Huzurlu şehir huzurlu insanlarla olur’ diyen Vali Gül, ” Yeşille ilgili bir derdimizin olması lazım. Hepimiz sahiplenirsek başarılı oluruz. Bireysel olarak bu işi sahiplenmemiz lazım. Bizim herkese ihtiyacımız var. Vatandaşlarımız elektronik ortamda firan bağışında bulunabilirler. Apartman önlerine, bağa, sokağa, yol kenarına, kent meydanına, millet bahçesine ağaç dikeceğiz. Emeği olanın emeğine, parası olanın parasına, heyecan olanın heyecanına ihtiyacımız var. Yeşil Gazianteple ilgili yeterli fonksiyon vardır onları değerlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi. 

ÖZEKŞİ: NE AĞACI DİKECEĞİZ?

Gazetemiz Yöretim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi, Yeşil Antep projesinden dolayı emeği geçenleri kutladı.Özekşi, ”Düşünce güzel. Yeşili kaybetmekte olan bir şehre yeşili tekrar kazandırma teşebbüsünü kutluyorum. Şöyle bir eksiklik görüyorum bize yeterli bilgi verilmiyor. Bundan sonra ne yapılacak. 4-5 yıllık Gaziantep’in şu kadar fidan şu kadar ağaç dikileceği hangi cins ağaçların olması gerektiği netleştirilmiyor. Muhterem hoca çok güzel söyledi. Gaziantep arazi yönünden aç, gittiğimizde çorak yerler ağaca aç.Bu işin başından planlanması lazım. Hangi bölgelere hargi cins ağaç dikilmeli. belki bundan sonra bir çalışma yapılabilir. Çünkü Gaziantep’in coğrafi yapısı çok farklı. Karkamış’ta, Sof dağında kuzey şehirde değişik cins ağaçlar yetiştirilebilir. Bunların mutlaka yapılması lazım. Ama meyve türlerimiz önemli. Mesela zeytin şehri olmalıyız. Gaziantep 682 hektarlık alana sahip, bunun 50 bin hektarlığı mera alanı. Mera alanları vasfını kaybetmiş. Meraları ormak yapmayı doğru bulmuyorum. Doğal hayatın devamı için hayvancılığın sürmesi için meraları ıslah etmek daha doğrudur. Bu arada resmi ve özel kurum kuruluşlar orman yapacaksa, bunlar zeytin ormanı olmalı. Ben zeytinciyim. Bu şehir zeytin şehri olmalı”dedi.

HAVADAN BAKILDIĞINDA BETON YIĞINI BİR GAZİANTEP GÖRÜYORUZ

‘Burada gönül isterdiki Şahinbey belediyesi de olsun’ diyen Özekşi, ”Sunumda arkadaşımız, 'Şahinbey belediyesinden biz bilgi istedik ama göndermediler' dedi. Hayır arkadaş gideceksiniz isteyeceksiniz. Şahinbey belediyemizi de burada görmek isterdim çalışıyorlar çünkü. Gaziantep bir bütündür. Biz bu bütünlüğü sağlarsak sonuç elde ederiz. Alanlarımız az, tesis yapacak alanlar konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Gaziantep geçmiş yıllarda hala meclislerde imar değişikliğine yeşil alanların konut yapılmaması için çaba gösterilmesi gerekiyor. Savaşalım arkadaşlar. Havadan gelirken baktığınızda beton yığını bir Gaziantep görüyoruz. Avrrupa’ya gittiğimizde şehir merkezinin heryeri ağaç. Kent konseyine önerim olacak. Gündemlerinde ne varsa lütfen üyelere bu konuda önceden bilgi verin. Bunun başarıya ulaşmasını istiyorum” dedi.

VALİ GÜL:BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Vali Davut Gül, Özekşi’ye teşekkür ederek şunları söyledi:”Katkılarınız için. teşekkür ediyorum. Habeş Kanyonunda bir ağaçlandırma projesi yaptık. Orman İşletme Müdürlüğü bir alanı ağaçlandırmadan önce şunu yapıyor, toprak tahlileri alınıyor, geleneksel ağaç yapısına bakılıyor, gelir getirici ormanlarda dahil olmak üzere öneriler sunuluyor. Mesela Habeş kanyonunda 12 çeşit ağaç var önerdikleri. Rakamlara çok takılmamak lazım. Atatürk bir Türk dünyaya bedel derken burada bir hedef bir amaç var. Sonuç itibariyle herkes bir irade ortaya koyuyor. Havadan bakıldığında Gaziantep beton görülüyor. 27 milyon değil 15 milyon ağaç diksek ne kimseyi aldatmış ne de kimseyi yüzüstü bırakmış oluruz. 3 senede dikilmezde 13 senede dikilir. Bizi birleştiren çevredir. Yeşil konusunda siz ne kadar sıkıntı çekiyorsanız bizlerde aynı sıkıntıyı çekiyoruz. Meraya da ihtiyaç var. Mera vasfını kaybeden, tescil dışı araziler, hazineye ekonomik olarak çok katkısı olmayan arazileri ağaçlandırmaya tahsis edeceğiz. Kentsel dönüşümde mevcuttan daha fazla yeşil alan konuyor. Birlikte başaracağız. Bu proje Gaziantep’in projesi. katkınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum