İktidar Üniversiteden elini çekmeli İktidar Üniversiteden elini çekmeli

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Emin Yılmaz, deprem uzmanlarının Yesemek segmenti için çalışma yapacağını belirterek, “6 Şubat depremiyle büyük tehlike geçti ancak Yesemek segmentinde bir deprem daha bekliyoruz” dedi.

FAY KUŞAĞINA YAKINIZ

Deprem uzmanlarının bu yaz bölgede olacağını belirten Emin Yılmaz, Yesemek fayını çalışacaklarını dile getirdi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden (MTA) ve üniversitelerden gelecek uzmanların, arazi çalışmaları yapacağını söyledi. Yılmaz, “Yesemek Segmenti kırılacak. Ancak ne zaman kırılacağı bilinmiyor. Risk var. Büyük tehlike geçti ama Gaziantep’te bir daha deprem olacak , çünkü fay kuşağına yakınız, bize yakın geçiyor. Bize Yesemek segmentinde olacak bir deprem zarar verir” diye konuştu.

BİZE ZARAR VERİR
Gaziantep’i etkileyecek depremin Yesemek İslahiye segmenti olduğunu tekrarlayan Yılmaz, “Kilis, Suriye, Halep’ten gelen bir fay hattı. Yesemek segmenti bize zarar verir. 1822 yılında fay kırılmış ve 50 bin insan ölmüş. Gaziantep kalesi, camiler yıkılmış. Burada bir deprem bekliyoruz ancak bugün mü olur, 10 yıl sonra mı olur, 100 yıl sonra mı olur onu bilmiyoruz. Bununla ilgili bilgi sahibi değiliz.” Meral KINACILAR ERBEKTE

Editör: Ebru Kont