1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yerli ve milli sanayide büyük adım
Yerli ve milli sanayide büyük adım

Yerli ve milli sanayide büyük adım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Gaziantep Üniversitesi’nin

A+A-

 yürütücüsü olduğu Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Üretimi Tesisi Kurulumu Projesi için ilk imzalar atıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, imza töreninde yaptığı konuşmada, projeye inandıklarını belirterek yerli ve milli sanayide önemli bir adımın daha atıldığına işaret etti.

Gaziantep Üniversitesi yönetimi, hocaları ve kendilerinin projeye sonuna kadar inandıklarını aktaran Vali Gül,  “Yaklaşık bir yıllık süreçte gerek sunum yaparken gerek yetkili yerlere anlatırken bu projeye hepimiz inandık.  Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli ve milli sanayi oluşturmak konusunda bir hedefi vardı. Bunun en önemli ayaklarından bir tanesi de medikal sanayi. Gaziantep’in medikal alanda kümeleşmeyle ilgili hedefi vardı. Üniversitemizin öncülüğünde bunun ilk adımı olmuş oldu. Buna destek veren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Teknoloji ve Sanayi Bakanımız Mustafa Varank’a, Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e Rektörümüze, ekibine, İpek Yolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve tüm ekibi ile katkısı olan herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

32 MİLYONLUK PROJE

Projenin yaklaşık 32 milyon TL’lik bir proje olduğunu belirten Gül, bunun ise Türkiye’de kalkınma ajanslarının bir seferde verdiği en yüksek miktara denk geldiğinin altını çizdi.  Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli ve milli ilaç hamleleri ve özellikle Türkiye’de yeni ilaç kümelenmeleri doğrultusunda yapılan direktiflerine istinaden bir takım çalışmalar başlatıldığını vurguladı.

SÜRESİ 18 AY

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ise, proje ile Gaziantep Üniversitesi bünyesinde Radyo Panostatik ilaçlarını üretildiği bir tesis kurulacağını vurgulayarak, ”Aynı zamanda farklı izotoplarda yeni kanser ilaçlarının araştırılıp geliştirileceği bir Ar-Ge merkezi kurulacak. Bu merkezde üretilecek ilaçlarda hem iç piyasa, hem de dış piyasaya arz edilecek. Projemizin toplam bütçesi 31 milyon 400 bin TL olup süresi 18 aydır. Özellikle ilaç endüstrisinin stratejik öneminin farkında olduğumuz bugünlerde, böyle bir projenin Gaziantep’te hayata geçirilmesi çok önemli. İnşallah bu yatırımla ülkemizdeki ilaç endüstrisinin millileştiği ve yerlileştiği en önemli merkezlerden birisini hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

MOLEKÜL İHRAÇ EDİLECEK

Projeyi hazırlayan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Elboğa ise, kurulacak merkezde kanser görüntülenme ve tedavisinde kullanılan, Türkiye’de üretilen ve üretilmeyen moleküllerin üretileceğini belirterek, “Bu proje yaşama geçtiğinde Gaziantep yerli ve milli ilaç üretim merkezi olacak. Ürettiğimiz molekülleri hastanemizde kullanacağız. Ayrıca Türkiye’nin diğer illerindeki tedavi merkezlerine göndereceğiz. Bundan başka Dünya’nın birçok ülkesine de molekül ihraç edeceğiz. Böylelikle hem ülkemizden döviz çıkışı olmayacak, hem de ihracatla gelir elde edeceğiz” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.