1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yerli makineler üretilmeli
Yerli makineler üretilmeli

Yerli makineler üretilmeli

HALI sektöründe dünyada söz sahibi haline gelen Gaziantep'te büyüme oranı Türkiye'nin iki katı oranında gerçek

A+A-

HALI sektöründe dünyada söz sahibi haline gelen Gaziantep'te büyüme oranı Türkiye'nin iki katı oranında gerçekleşti… Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Halı sektöründeki makinelerin tamamı ithal, Makine konusunda ülkemiz geriye gidiyor, buna acilen çözüm bulunmalı. Aldığımız makinelerin ödemesini yapmak için 2-3 sene çalışıyoruz ve dolayısıyla paramız dışarıya gidiyor. Yerli makinelerin üretilmesini istiyoruz" dedi… Kaplan, 2012 yılında, geçen yıla göre yüzde 30 artışla 1 milyar 485 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. Kaplan, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, Gaziantep'te 150 firma tarafından son teknoloji ürünü bin 100 makineyle yılda 350 milyon metre kare halı üretimi yapıldığını belirtti.

YÜZDE 20 BÜYÜDÜK

40 bin kişinin istihdam edildiği halı sektörünün 2012 yılında yüzde 20 büyüdüğünü aktaran Kaplan, "Parça halının yüzde 40'ını, Türkiye'deki makine halısının yüzde 95'ini biz üretiyoruz. 125 ülkeye ihracat yaptık. Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Suudi Arabistan, Irak, ABD, Almanya, Rusya gibi çok değişik ülkelere ihracat yapıyoruz. 2012 yılında, geçen yıla göre yüzde 30 artışla 1 milyar 485 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Halı sektörünün bölge ihracatı içindeki payı yüzde 25'tir" dedi.

GÜVEN ORTAMI ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Ülkedeki güven ortamının üretim ve ihracatta önemli rol oynadığına dikkati çeken Kaplan, ''Halı sektöründeki makinelerin tamamı ithal. Makine konusunda ülkemiz geriye gidiyor, buna acilen çözüm bulunmalı. Aldığımız makinelerin ödemesini yapmak için 2-3 sene çalışıyoruz ve dolayısıyla paramız dışarıya gidiyor. Yerli makinelerin üretilmesini istiyoruz'' diye konuştu. Kaplan, Suriye konusunun Türk insanını derinden üzdüğünü, bu ülkede yaşanan olayların ''ister istemez'' Türkiye'nin ticaretini de etkilediğini ancak hükümetin gerekli tedbirleri zamanında aldığını ifade etti.

YETKİNŞEKERCİ: İHRACATIN LOKOMOTİFİ

Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci ise halı sektörünün ihracatın lokomotifi olduğunu vurguladı. Gaziantep'in çıtayı yükselttiğini ifade eden Yetkinşekerci, sanayinin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması ve sanayiciye daha fazla destek verilmesi gerektiğini kaydetti. 43 ilin kullandığı elektrik miktarının Gaziantep'te sanayide kullanıldığını dile getiren Yetkinşekerci, "Gaziantep'te üretimde, satışta ve pazarda istikrar oluştu. Bunu çok önemli buluyoruz. Asıl önemli olan, enerjide kayıp ve kaçak oranı Gaziantep'te sıfır. Bu, ortak aklın, ortak çalışmanın, beraber koşmanın, beraberliğin bir sonucudur. 2012 yılı ihracat hedefimiz 6 milyar dolardı. Bu 6 milyar dolarlık ihracat hedefi içerisinde halının payı yüksek ve halı sektörü ihracatın lokomotifi oldu. 2013'teki hedefimiz ise 9 milyar dolar" dedi.

NAKIBOĞLU: SÖZ SAHİBİ OLDUK

Royal Halı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu da Gaziantep'te çok eski yıllardan beri halı ve kilim dokunduğunu ifade etti. 1990'lı yıllardan itibaren kentte bilgisayarlı halı tezgahlarının üretime alındığını aktaran Nakıboğlu, ''Gaziantep'in girişimci ruhu, yan sanayisi derken şu anda halı sektöründe dünyada söz sahibi bir hale geldik'' dedi. Halı sektörünün Gaziantep için çok önemli bir yeri olduğunu belirten Nakıboğlu, Gaziantep'in büyüme oranlarının, Türkiye'nin iki katı olarak gerçekleştiğini söyledi. Nakıboğlu, 2015 yılına doğru giderken, Türkiye'nin dip noktadan döndüğünü ve ülkenin her geçen yıl daha iyiye gittiğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.