1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yerel yönetimlere çok iş düşüyor
Yerel yönetimlere çok iş düşüyor

Yerel yönetimlere çok iş düşüyor

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından İzmir’de düzenlenen Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantılarının 5.’sinde, pandemi döneminde yerel yönetimlerin önemine vurgu yapılırken, TBB ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,

A+A-

 “Başkan olduğumda yaptığım ilk iş tarım daire başkanlığı kurmaktı. Bu konuda İzmir’den, Tunç Başkan’dan örnek aldık” dedi. Pandemi dönemine vurgu yapan Şahin, "İnşallah aşılamamız bittiğinde çok hızlı normalleşmemiz, maviye dönmemiz, ekonomiyi toparlamamız ve yola devam etmemiz gerekiyor. Bunun için de yerel yönetimlere çok fazla iş düşüyor. İzmir, Türkiye’nin lokomotifi. Bu bölgede hem tarih hem coğrafya var. O zaman ‘yenilebilir enerji’ diyeceğiz. İnsanı korumak için doğayı korumamız lazım. İklim projeleri o kadar önemli ki. Biz değişeceğiz. Dünya yeşil ekonomi ve bilgi ekonomisine gidiyor. Kendi kurumsal kapasitemiz güçlü değilse bunu başaramayız.” 

TBB tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantılarının 5.’si, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde İzmir’de yapıldı. TBB ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2014 yılında belediye başkanı olduğunda ilk iş olarak tarım daire başkanlığı kurduğunu kaydederek, “2014 yılında başkan olduğumda yaptığım ilk iş tarım daire başkanlığı kurmaktı. Bu konuda İzmir’den, Tunç Başkan’dan örnek aldık. Onun yaptığı çalışmalar bizim için çok önemliydi. Kooperatifleşme nedir, Ege bizden çok daha iyiydi. Başkanlığı kurduk ve çiftçileri aradığımızda yanlış telefon geldi herhalde demiş. Acaba seçimden dolayı mı diye düşünmüşler ama şimdi alıştılar” diye konuştu. Toplantıda, pandemi döneminde yerel yönetimlerin önemine vurgu yapıldı. 

DEMOKRASİ YERELDE BAŞLIYOR

Toplantıda konuşan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın büyük bir küresel sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu büyük sorunu çözebilmemiz için yerel yönetimler çük mühim. Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Bizim hep birlikte ortak soruna karşı ortak çözüm üretmemiz lazım. Bölgesel kalkınma dediğimiz şey; yerel kalkınmanın ulusal kalkınma arasındaki en büyük katalizatörü. İşte bu bakış açısıyla baktığımızda yapacak çok işimiz var. Dünya ‘sürdürülebilir kalkınma, çevresel kalkınma, insani kalkınma’ diyor. Fakat biz bunları ıskaladık. Ekonomik kalkınmayı kişi başı düşen milli gelir olarak gördük. Büyük devleti bu şekilde tanımladık” ifadelerini kullandı. 

ÇOK BÜYÜK BEKLENTİLER VAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, İzmir’de son 2 yıl içinde yangın, pandemi, deprem, sel, hortum ve tsunami yaşandığını ifade ederek şöyle devam etti: “Pandemi ve afetlerde çok iyi gördük ki belediyecilik; yol, su, altyapı, park ve bahçe gibi hizmetlerle sınırlı değil. Vatandaşlarımızın belediyelerden çok daha büyük beklentileri var. Halkımız, yerel yönetimleri en yakınındaki ve en zor günlerinde derman olması gereken birincil kamu kurumu olarak kabul ediyor. Hangi siyasi görüşten olursa olsun kamunun neresinde yer alırsa alsın halkımız, şehrin tüm paydaşları ile uyum içinde çalışan karar vericiler görmek istiyor.”   Başkan Soyer, “Bölünerek kalabalıklaşan menfaat ortalıkları yerine birleşerek büyüyen bir vicdan hareketi başlatmak zorundayız. Biz karar vericiler, bu gerçeği ivedilikle idrak etmeliyiz. Pandeminin, tüm olumsuzluklarına rağmen ülkemiz ve şehrimizde önemli değişimleri başlattığını düşünüyorum” diyerek Büyükşehir’in bu değişimleri İzmir’de 'kriz belediyeciliği yaklaşımı', 'tarım', 'girişimcilik, inovasyon ve endüstri', 'şehrimizin doğayla uyumunu artırarak fiziksel ve ekonomik dirençliliğini sağlamak', 'kent vizyon ortaklığı' başlıklarıyla okuduğunu söyledi.  İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.