Anadolu Basını, sorun sarmalı içerisinde ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirten Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Sıkıntılarımıza çözüm bulmak bir tarafa, İnternet Yasası’nda, Dezenformasyon Yasası’nda gazeteciler ve sektör temsilcilerinin görüşlerinin alınmamasının, çözüm arayışında paydaş yapılmamasının sıkıntısını şimdi gazeteciler yaşıyor.” dedi.

GAZETECİLER HABERCİLİK REFLEKSİNİ KAYBEDİYOR

Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, gazetelerin internet sitelerine trafik alma, tıklamaya yönelik haber yapma çalışmaları nedeniyle asli görevlerinden uzaklaştığını, habercilik refleksini kaybetmeye başladığını dile getirdi. Son günlerde dile getirilmeye başlanan Etki Ajanlığı yasasının da gazeteciler için yeni bir yük, yeni bir sansür girişimi olduğunu belirten Zor, “ Gazetecilerin üzerine bir de Etki Ajanlığı yükünü yüklemeyin. Basın sektörü bir yükü daha kaldıramaz” dedi.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Basınının sorunlarına uzak olan yaygın basın ve onların temsilcileri, ne yazık ki çözüme yönelik etkili bir çalışma içerisinde olmadılar. Basını temsil etmek için görevlendirildikleri Basın İlan Kurumu’nda bugüne kadar etkin bir rol  üstlenemediler. Anadolu’nun, yerel basının bağrında doğan bir dernek olarak Anadolu Basın Birliği, bu sorunların çözümüne daha önce yaptığı gibi yine önder olmaya taliptir. Yeni ve dinamik bir ekip kurduk. Yeni yönetimimizde gazeteciler olduğu gibi, sektörümüze katkı ve sinerji katacağını düşündüğümüz arkadaşlarımızı da aldık. Amacımız Anadolu Basını için sorunların çözümüne ve yerel basının gelişmesine yönelik çalışmalara hız vermek”

M.Bora Zor’un yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Tarık Bakır (Gaziantep)

Nurseven Sobacı (Ankara)

Celal Çiftçi (Şanlıurfa)

Cindo Bozkaya (İstanbul)

Sabahattin Büyükoral (Kastamonu)

Sinan Sayar (Ankara)

Turan Akşen (Samsun)

Mehmet Ankay (Gaziantep)

B.Ali Mahzuni (Ankara)

Serkan Arslan (Trabzon)

Erol Karabay (Gaziantep)

Halit Öğün (Ankara)

Ragıp Ersoy (İstanbul)

Yavuz Sözmen'i kaybettik Yavuz Sözmen'i kaybettik

Bahadır Çağlar (Adana)

Abuzer Demir (Adıyaman)

Editör: Leyla Özekşi Polat