1. YAZARLAR

  2. Ömer Lök

  3. YEREL BASIN VE TARAFTARLAR (3. BÖLÜM)
Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

YEREL BASIN VE TARAFTARLAR (3. BÖLÜM)

A+A-

Yüreği yananlar! Sizinle aynı duyguları paylaşıyorum. Telefonla-rınız ve mailleriniz için şükran
borçluyum. Yerel Basın mı? Alın bakalım; Çuvaldızı taa yüreğime batırıyo-rum! Sokaktaki insana soruyorsunuz; Bizim yerel basın nasıl? -‘’Konuşmaktan ve yazmaktan aciz insanlar gazeteci olmuş abi…’’ Ne diyeyim? Gırtlak kırk boğum! Gaziantepspor Süper Lig takımı ama Medyası maalesef amatör ve sınıfta kalmış durumda. Ne nitelik ve teknolojik kalite var, ne de nicelik ve içerik… Ucuz hesaplar peşinde, mevcut yönetimlere uydu. Ne yön verebiliyor, ne de ufuk açabiliyor. Çok deplasman gördüm. Çok yerel medya ile tanıştım ve hepsine gıpta ile baktım. Yönetim ile oluşturdukları seviyeli diyaloglar ve takım menfaati adına adam gibi duruşlar… Bir gazeteci kıyafetiyle, duruşuyla, fikriyle ve zikriyle örnek olmalı, imrenilmeli, saygı duyulmalı. Bazı illerde yerel radyoların canlı maç anlattığını gördüm içerde ve dışarıda. Organize ruh ve aşk gördüm. Bugün bizim yerel medya freni patlamış Gaziantepspor otobüsüne bend olamaz! Çünkü günübirlik yaşayan bir şehir efsaneyiz biz…

TARAFTAR MI, SEYİRCİ Mİ…

Rahmetli babam beyin ameliyatı geçirmiş durumu kritik. Şuuru kısmen açık, zor konuşuyor, aynı gün Gaziantepspor’un maçı var, durumu bana soruyor; ‘’Oğlum Antepspor ne yaptı?’’ Dr. Samet BAYRAK aradı. Gözlerim doldu. Kendisi de geçmişte By-Pass ameliyatı geçirmiş. Geçmiş olsun. O da ameliyattan hemen son-ra güç bela konuşarak, Gaziantepspor’un maçını sormuş. Boğazım düğümlendi. Şimdi böylesi değerler dışlanmış… Mehmet UYGUN’u bilirsiniz. Allah rahmet eylesin. Gaziantep adına bulunmaz hazine idi. O da ‘’Eller gider, acısı bize kalır’’ diyerek, Gaziantepspor için kaygılarını dile getirmişti.

ADANA DEMİRSPOR’U KISKANDIM

Bugünkü taraftarlara gelince… Bizde taraftar yok SEYİRCİ var! Çok gördüm yüz kişilik deplasman takımının taraftarlarının bizim onbinleri susturduğunu. Ne oldu da tribünleri kaybettik. Oysa bu gün internet ortamında takip ediyorum, müthiş bir potansiyel var. Gaziantep ve Gaziantepspor adına büyük bir teveccüh var. Neden aktiviteye geçmiş değiller, anlamak mümkün değil. Artık bir Portal oluşturma zamanı gelmiştir. Taraftar bir güç değil Gaziantep’te! Ge-lir, izler, küfreder ya da sevinir, gider… Geçenlerde Adana Demirspor-Trab-zon maçını izledim. Gözlerim doldu. AdanaDemirspor taraftarları ortalığı yıktı. Bu takım 2.Lig takımı. Kıskan-dım. Böyle taraftarım olsun canım feda… Bizim seyircimiz ise galipken sadece sevinir, ama en ihtiyaç olduğu zamanda mağlup iken küfrün bini bin paradır. Gaziantep korkulu bir deplasman olmaktan çıkmıştır. Rakip takım ne bir taraftar baskısı hisseder, ne de dizleri titrer.

BALIK HAFIZALIYIZ

Çok mu ruhsuzuz bilmiyorum? İki üç senedir Kamil Ocak’ta Fener’den 4 ya da 5 yiyoruz. Bu önemli maç öncesi elimizdeki en büyük silahı(Nigris) satıyoruz, sesi çıkan yok! Ne yapıyorsun deyip sorgulayan, tepki koyan yok! O zaman hak ediyoruz. Evet gerçekten hak ediyoruz. Böyle duyarsız toplum olursanız, gelirler elinizden ekmeğinizi alırlar, ensenize bir tokat atarlar, bir de üstüne sizi yönetirler. Öz vatanınızda üvey evlat olur, bitersiniz. Layık olduğumuz üzere idare ediliyoruz vesselam... Bakın hala balık akıllıyız. Üç günlük hafızamız var. Tribünlerden yükselen sesi duyabiliyor musunuz? Sanki bugünlere biz gökten zembille gelmişiz! KIZIL’ı buraya kim getirmiş? Bu ekibin, bu jenerasyonun, bu erozyonun sorumlusu kim? Vay vay vay çareyi nerelerde arıyoruz? Yazık! Demek ki yazılanların hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Vallahi hak ediyoruz!

KADIKÖY HEZİMETİNİ HAZMEDEMEDİK

Taraftar kaybının ve ezikliğinin bir çok sebebi var. Bastırılmış duygular var. Bir milat var. Vel hasılı Fenerbahçe-’ye 3-0 dan 4-3 kaybetmeyi henüz hazmedemedik. Yürekler incindi o gün ve taraftar bitti. Hala inanmak istemiyor ve farklı gerekçeler iddia ediyorlar. Taraftar bir çıkış yolu arıyor ve bu yolu biz bulmalıyız! Bahane uydurmaya gerek yok. Gerçekten Gaziantepsporlu ve başka takımlara gönül vermemiş başkan istiyoruz. Kombine satışlarına bakar mıyız? Sadece bu bile tez konusu!

YENİ STADYUM ŞART

Diğer taraftan marka Gaziantep modern bir stadyumdan mahrum. Kayserispor meselesini çözdü harika bir stadı bitirmek üzere. Konyaspor da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hareket ederek TOKİ ile anlaştı. O da stadını yapıyor. Yani Kayseri ve Konya bizden daha mı zengin, daha mı akıllı? Nerde Marka Gaziantep? Burada ortak akıl ve birlikte hareketten yoksunuz. Asıl mesele mevcut yönetimlere ne iktidarın güveni var, ne de şehrin. Ben inanıyorum bugün gerçekten Gazian-tepspor yönetimi herkesin ön kabulünü alan bir ekipten oluşsa, tüm dinamikler hareke-te geçer. Büyükşehir Belediyesi, Vilayet, Odalar, Sanayiciler, esnaf ve tüm sivil toplum örgütleri bir sinerji oluşturabilir. İşte o zaman uyuyan devi uykusun-dan uyarabiliriz. Gaziantep’i onu gerçekten sevenlere ve bu işten anlayanlara emanet etmeliyiz. Süper Lig deyip geçmeyin, bir şehrin itibarı nerdeyse sahip olduğu takımın konumu ile direkt irtibatlı. Adana ve İzmir’in halini görü-yor musunuz? Sanki küme düşenler Altay ve Adanaspor değil, kent küme düşmüş gibi değil mi? Yerel Medya ve Taraftar tencere dibin kara, seninki benden kara…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.