1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yerel basın masaya yatırıldı
Yerel basın masaya yatırıldı

Yerel basın masaya yatırıldı

Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, basın mensuplarıyla toplantıda biraraya geldi.

A+A-

Gaziantep yerel basını için gerçekten de milat olabilecek bir toplantı oldu. Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ö‪kkeş Özekşi’nin dile getirdiği ve ‪diğer gazetecilerin desteklediği AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın samimiyetle ilgilendiği toplantıda yerel medyanın sorunları üst perdeden ilk kez bu kadar ciddiyetle ele alındı. 

Ökkeş Özekşi, resmi ilan alan yerel gazetelerin sorunlarını gündeme getirerek, “Dolar kurundaki artış nedeniyle kalıp, kağıt ve diğer masraflar yükseldi. Basın İlan Kurumu yüzde 15 komisyon alıyor. Yüzde 18’lik KDV var. Kadro yükü, vergi yükü de önemli sorun. Maalesef icra ilanları yerel gazetelere verilmiyor, kesildi, ulusal basına veriliyor” dedi. Özekşi’nin bu sözleri üzerine Mahir Ünal Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’yı aradı ve bilgi aldı. Ünal, “İcra ilanları ve diğer sorunları çözelim, gerekirse yasa çıkarırız” dedi.  Toplantıda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay da konuştu ve yerel basına kredi desteği verilmesi gerektiğini vurguladı. Bu arada gazeteci Murat Güreş BİK'de haksız ve yanlış uygulamalar olduğunu, Halil Eyüpoğlu ve Murat Barık ise internet gazeteciliği ile ilgili sorunları dile getirdi. 

yerel-basin-masaya-yatirildi6.png

DOLAR 5 TL'NİN ALTINA DÜŞECEK

Mahir Ünal toplantıda yaptığı konuşmasında 31 Mart seçimlerinden sonra doların 5 liranın altına düşeceğini söyledi. Ünal, CHP’yi de çözüm odaklı muhalefet yapmadığı için eleştirerek, ”CHP ve İYİ Parti millet ittifakı adını hak etmiyor, çünkü FETÖ'cü ağzıyla konuşan bir anlayış, millet ittifakı adını alamaz. Kendi iç meselesini çözemeyenler, ülke sorunlarını çözemez. Türkiye'nin gerçek anlamda muhalefet sorunu var”dedi.

ÖZEKŞİ:YEREL BASIN CİDDİ SIKINTI YAŞIYOR

Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Müslüm Yüksel, Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Başkanı Eyüp Özkeçeci’nin de katıldığı toplantıda söz alan  Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi, yerel basının sorunlarını gündeme getirdi. Özekşi, ”Yerel basın son dönemlerde çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Gazetemiz Ağustos ayından bu yana siyah beyaz çıkıyor, böyle çıkmak zorunda kaldık. Çünkü dolar kurundaki artış nedeniyle kalıp, kağıt ve diğer masraflar yükseldi. Yükselince günlük yayınlanan gazetelerde sıkıntıya girerek siyah beyaz çıkmaya başladı. Gaziantep'te günlük 23 gazete var, bunlara haftalıklar dahil değil. 14 tane yerel gazete basın ilan kurumundan ilan alıyor. Bu resmi ilan alan gazetelerden basın ilan kurumu yüzde 15 komisyon alıyor. Aldığımız ilanada yüzde 18’lik KDV var. Bunun ve kadro yükünün getirmiş olduğu vergi yüküyle beraber o yerel gazetenin basın ilan kurumundan almış olduğu rakamlara hemen hemen ulaşıyor. Son zamanlarda kağıt fiyatlarında kısmen düşüş oldu ama yetmiyor. Esas gazetecilik yapmak isteyenler, kadrosunu güçlendirmek isteyenler ve daha iyi gazetecilik yapmak için yol almak isteyenler büyük sıkıntı yaşıyor.Basın ilan kurumundan almış olduğu aylık rakam 8 Bin liraya kadar düştü. Bu çok ciddi bir sorun”diye konuştu. 

yerel-basin-masaya-yatirildi1.jpg

İCRA İLANLARI YEREL GAZETELERDEN KESİLDİ, ULUSALA VERİLİYOR

Yerel basının bir diğer sorununun da icra ilanlarıyla ilgili olduğunu anlatan Özekşi, “İcra ilanları yerel gazetelerden kesilerek ulusal basına veriliyor. Yerel gazeteler için bazı illerde icra ilanları veriliyor Ancak Gaziantep’te kesildi. Şimdi basın ilan kurumu eğer yerel gazetelere bir katkıda bulunmak ve yaşatmak istiyorsa icra ilanlarının gelmesi gerekiyor. Ben mesela gazeteme yatırım yapmak istiyorum. Renkli çıkmak istiyorum, sayfa sayısını artırmak istiyorum. Ama bu şartlarda bunları yapamıyorum, yaşama adına mücadele veriyoruz” dedi.

MAHİR ÜNAL BASIN İLAN KURUMU GENEL MÜDÜRÜNÜ ARADI

Mahir Ünal, Özekşi’nin sözleri üzerine Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’yı aradı.  Ünal, “Yerel basın temsilcilerinin talepleri var. Yüzde 18 KDV, geliştirme kredilerinin sadece Ankara, İstanbul’a kullandırıldığı, ayrıca icra ilanlarının sadece ulusala verilmesi konusu var. Siz bu konuda bir bilgilendirme yaparsınız, hükümet olarak bize düşen neyse biz onu yerine getiririz. Mecliste yasayı değiştirinceye kadar mecliste herşeyi yapabiliyoruz” dedi.

yerel-basin-masaya-yatirildi7.png

YEREL GAZETELERİ YAŞATMAK İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCIYORUZ

Mahir Ünal, sosyal medyanın önemine değindi. Ünal, ”Türkiye’de şu anda 55 milyon sosyal medya kullanıcısı var. İnsanlar ortalama 3 saat sosyal medyada kalıyorlar. Bazı gazeteler kapandı, hem de iyi gazeteler kapandı. Gazeteler, TV’ler artık  inovatif yenilikçi bir bakış açısıyla bakmak zorunda. Yerel gazeteleri yaşatmak için devlet olarak çok büyük sarfediyoruz. Ancak gündemi artık dijital platformlar, sosyal ağlar belirliyor. Biz size ne kadar destek verirsek verelim sizlerin bu değişimi doğru okuyup mecralarınızı hızla yenilemeniz gerekiyor. Sizin dijital dönüşümüzü gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yoksa sizler matbaaların karşısındaki hattatların durumuna düşersiniz. Bence inovasyon ve argeye çok ciddi daha anlamda eğilmeniz gerekiyor” dedi.

yerel-basin-masaya-yatirildi4.jpg

ÖZEKŞİ:GAZİANTEP MARATON KOŞUYOR ANCAK…

Ökkeş Özekşi ise, “Dönüşüm başladı bütün gazetelerin internet siteleri var. Sizin söylediklerinize katılıyorum ama var olan bir yerel gazete gerçeği var. Gaziantep başta ekonomisiyle maraton koşuyor. Ama şu var yerel basın olarak biz o koşuya ayak uyduramıyoruz. Bizim yerel basının daha güçlenmesi hatta bahsettiğiniz o dijital ortama girmesi yeni arayışlar içinde olmasını bizde istiyoruz” dedi.

KOSGEB MAĞDURU BİR GAZETEYİZ

Özekşi toplantıda ayrıca KOSGEB konusunu da dile getirdi. Özekşi, “KOSGEB’te ne savcılığa gittik, ne mahkemeye çıktık, çünkü suç içeren hiç birşeyimiz yok. KOSGEB’in bu yönde tek mağdur olanı bizim gazete. Diğer gazetelerde var elbette. Biz 6-7 yıldır hakedilmiş paramızı alamadık. Tek sebep yargılananlar nedeniyle size para verilmeyecek denilmesi” dedi.Ünal, bu konuyla da ilgilenme sözü verdi. 

KOSGEB KONUSU ÖNEMLİ

Mahir Ünal da, ”Sayın Abdulhamit Bakanım bu konuyu takip ediyor. Bende Bakanla konuşurum. KOSGEB konusu önemli gündemimize almamız lazım” dedi.  

GAZİANTEP’E POZİTİF AYRIMCILIK YAPALIM

Mahir Ünal Genel Müdür Karaca’ya, “Gaziantep’e özel bir istirham göstermenizi istiyorum. Gaziantep 7 milyar dolar ihracatıyla bölgenin yükselen yıldızı ekonomisi ve kentlerin bukonuda biraz kenarda kalmış gözardı edilmiş ihmal edilmiş hissediyorlar Gaziantep’e pozitif bir ayrımcılık yapalım” dedi.

AY:İCRA İLANLARI TEKRAR VERİLMELİ

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, Ökkeş Özekşi’nin sözlerine katıldığını belirterek, büyük meblağ tutan icra ilanlarının Gaziantep’te yayın yapan resmi ilan alan yerel gazetelere tekrar verilmesi gerektiğini söyledi. Ay ayrıca, Basın İlan Kurumu’nun bazı illere verdiği geliştirme kredilerinden Gaziantep’in yararlanamadığını anlatarak bu konuda da Mahir Ünal’dan destek istedi. Ay, Basın İlan Kurumu’nun keyfi uygulamalarda bulunduğunu öne sürerek bundan da vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi.

SORUNLARI DİLE GETİRDİLER

Gazeteci Halil Eyüpoğlu, sosyal medyada özellikle uzun yıllardır hizmet verdiklerini belirterek, ”Canlı yayını 15 yıl önce Gaziantep’te ben başlattım. Haber servisleri yapıyoruz. Haklarımız çalınma yöntemiyle elimizden alınıyor. Sosyal medya anlamında hiç bir destek alamıyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Emek çalınma hususunda şikayetlerimiz var. Sosyal medya anlamında bizlere destek verilmesini istiyoruz” dedi.  Gazeteci Murat Barık da, internet gazeteciliğindeki sıkıntılara değinerek, ”28 yıldır basın mensubuyum. Ama maalesef gazeteci kimliği adı altında bir basın kartına sahip olamadık. İnternet gazeteciliğinin geliştirilmesi ve sorunlarının giderilmesi konusunda TBMM’ye soru önergesi verildi. İnternet gazetecilerinin de haklarının verilmesini istiyoruz” dedi. Gazeteci Murat Güreş’te, basın ilan kurumuyla ilgili sorunun yapısal bir sorun olduğunu dile getirdi. Güreş, “Gazeteler bir ara birleştirilmek zorunda bırakıldı. Gaziantep’te iki gazete mağdur oldu. Bu kurumun kendini güncellemesi gerekiyor. Gazetecilerin, sendikaların görüşleri alınarak yasal bir düzenleme yapılmalı” dedi. Bakan Ünal,toplantıdan büyük keyif aldığını, muhataplarıyla anında görüşüp yol haritası belirlediklerini söyledi. 

BAKANDAN ÖNEMLİ MESAJLAR

SEÇİMDEN SONRA DOLAR 5 LİRANIN ALTINA DÜŞECEK

Mahir Ünal, toplantıda  yaptığı konuşmasında önemli mesajlar verdi. 1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte Türkiye’de bazı şeylerin hızla değişmeye başladığını anlattı. Ünal, "Gaziantep, rekabet ve çözüm kapasitesi yüksek bir il. Bu anlamda Gaziantep ile Kayseri'yi her zaman başka yerde tutarım çünkü iki il de sorunlarını kendi başına çözebilen, rekabeti yüksek iller. Değer yaratan şehirler konusunu önemsiyoruz. İyilik şehirlerinin oluşturulması, bu anlamda iyilik, insani değerleri yaşatma ve paylaşma açısından bakıldığında küçük ölçekli olarak Kilis, büyük ölçekli olarak Gaziantep'e böyle bir unvanın verilmesi gerekiyor” dedi.

AK PARTİ İLE HER ŞEY DEĞİŞTİ

Geçmiş yıllarda hükümetlerin sürekli değişmesine rağmen sorunların değişmediğine dikkati çeken Ünal, şunları söyledi:"AK Parti ile bu değişti. 2004'ten veya 2012'den kalmış bir sorun görebiliyor musunuz? Yani 'Türkiye'nin kronikleşmiş bir sorunu vardır.' diyebilir misiniz? Bugün biz neyden şikayet ediyoruz? Gelişen toplumların sorunları vardır. Bir toplumun gelişmişliğini anlamak için o toplumun sorun çözme kapasitesine bakmamız lazım. Yani sorunlar olacak ama ne kadarı çözülebiliyor? Geriye dönüp AK Parti'nin çözdüğü sorunlara bakarsanız bizim çözemeyeceğimiz hiçbir sorunun olmadığını göreceksiniz. Yeter ki felaket tellallığı yapmayalım.”

DOLAR 5 LİRANIN ALTINA DÜŞECEK

‘Önümüzde çözülmeyecek sorun yok’ diyen Ünal,”Geçen yıl Ağustos ayında İngiltere merkezli kur atağı başlatıldı. Bu sayede adeta Türkiye'nin ekonomik çatısıçökertilmek istendi. Bu operasyonlar kapsamında bazı tahviller zararına satıldı, bu zarar bazı ülkeler tarafından finanse edildi ve nihayetinde bazı ülkelere ekonomi üzerinden doğrudan müdahale edildi. Buu ülkeler arasında Irak, Tunus, Ukrayna ve Venezuela gibi ülkeler yer aldı. Dünyada bu yöntemle sonuç aldılar ama Türkiye'de alamadılar.  Şimdi görüyoruz ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çok doğru bir karardı. Müdahaledeki hız, ekonominin tek çatı altında toplanması, 7 lira dolaylarında olan doların 5,20 seviyelerine düşmesini sağladı. Göreceksiniz, dolar seçimden sonra 5 liranın altına da düşecek” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE MUHALEFET SORUNU VAR

Millet İttifakını eleştirileren Ünal, “Neden CHP'ye kızıyoruz, neden CHP ve İYİ Parti'ye 'Siz millet ittifakı adını hak etmiyorsunuz.' diyoruz? Çünkü milletin yanında durmuyorlar. FETÖ'ye 'tiyatro, kontrollü darbe' diyen, miletin var oluş-yok oluş mücadelesi verdiği mücadeleyi FETÖ'cü ağzıyla anlatan bir anlayış, millet ittifakı adını alamaz. CHP ile ilgili çok konuşmaya da gerek yok çünkü kendi iç meselesini çözemeyenler, ülke sorunlarını çözemez. Türkiye'nin önünde çözülmeyecek hiçbir sorunu yok ama Türkiye'nin gerçek anlamda muhalefet sorunu var. Sağlıklı bir muhalefetin olması lazım. Sorunlardan beslenmeyen, alternatif olan ve çözüm üretebilen bir muhalefet olmalı. Bugünkü muhalefete baktığınızda buna muhalefet demek bile doğru değil.HDP'nin siyasetinin, Kandil'in ve terör örgütünün altında olduğunu artık 11 yaşındaki çocuk bile biliyor” dedi.

FATMA ŞAHİN CUMHURBAŞKANIMIZIN YOL ARKADAŞLARINDAN BİRİ

‘Memleket işi gönül işi’ diyen Ünal konuşmasını şöyle bitirdi:”Türkiye, 25 yılda nereye geldi? CHP belediyelerinde hala maaşı ödenmeyen işçiler, yapılmayan yollar, toplanmayan çöpler, kanalizasyonun suya karışması gibi sorunlar var. CHP belediyelerinde 1994 yılından bu yana değişen bir şey yok. Belediyecilikte yol-köprü yapmak yetmez. Şehirdeki aç ve açıkta kalanı dert edinmeyenler başkan olamaz. Bunu Türkiye'de 25 yıldır başaran bir başkan var. İşini gönülden yapan ve gönüller kazandığı için 25 yıldır milletin gönlünde olan bir başkanımız var. O da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Cumhurbaşkanımızın bir de yol arkadaşları var. Bunlardan biri de Fatma Şahin'dir." 

ÖZKEÇECİ:GAZİANTEP KENDİSİNE LAYIK OLAN SONUCU SANDIKLARDAN ÇIKARACAK

Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Gaziantep’in önemli bir kent, Güneydoğunun, Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirterek şunları söyledi:”Bugün baharın ilk günü inşallah 31 Mart akşamı da bir bahar sevinciyle Gaziantep kendisine layık olan sonucu sandıklardan çıkaracak ben buna inanıyorum. Şu anda sahadayız ekiplerimiz çok güzel çalışıyorlar, basınımızda buna şahitlik ediyor ve paylaşıyorlar.” Meral KINACILAR,LeylaÖZEKŞi POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.