1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeraltı suyumuz azalıyor
Yeraltı suyumuz azalıyor

Yeraltı suyumuz azalıyor

Gaziantep Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Serindağ, “22 Mart Dünya Su Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı.

A+A-

Gaziantep Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Serindağ, “22 Mart Dünya Su Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı. Ali Serindağ, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını vurgularken, insanlarda su tasarrufu bilinci oluşturulması gerektiğini belirtti. Serindağ, Gaziantep’teki kaçak sondajların önemli bir sorun olduğuna da işaret etti. Son 10-15 yılda Gaziantep’in yer altı su seviyesinin düştüğünü söyleyen Serindağ, yer altı suyunun seviyesinin düşmesinin iklim koşullarının yanı sıra kaçak ve ruhsatlı kuyuların sebep olduğunu açıkladı.

Gaziantep’te son 10-15 yıl içerisinde yer altı sularının seviyesinde ciddi bir düşüş yaşandığını anlatan Serindağ, “Gaziantep açısından aşırı sayıdaki kaçak sondajlar en önemli sorunlardan birisidir. Son 10-15 yılda Gaziantep ‘deki yer altı suyu seviyelerinin düştüğü göz önüne alınırsa bu düşüme iklim koşulları yanı sıra ruhsatlı kuyular da dahil aşırı su çekiminin neden olduğu açıktır. Dünyada benzerleri olduğu üzere çok kuyu açmak, daha çok yer altı suyu elde etmek demek değildir. Tersine bir bölgede az kuyu ile çekilen su, çok sayıdaki kuyu ile çekilenden fazla olabilir. O nedenle ruhsatsız kuyuların sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve kapatılması gerekir.” diye konuştu.

SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİLİZ

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını kaydeden Serindağ, “Nüfusumuzun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı öngörüsü dikkate alındığında kişi başına düşen kullanılabilir su miktarımız 1.120 m3 civarına düşerek giderek daha bir su fakiri ülke durumuna geleceğiz. Gündemde olan Su Kanunu Tasarısı ile asıl olarak tüm yer altı ve yerüstü sularımız ile kıyı sularının piyasaya açılmasının yasal düzenlemesi yapılmaktadır. Suların da bir gün çeşitli nedenler ile tükenebileceği gerçeğinden hareketle insanlarda “su tasarrufu” bilinci oluşturulmalıdır.” şeklinde konuştu.

SULARIMIZ SONSUZ DEĞİL

Gelecek nesillerin sağlıklı içme ve kullanma suyuna sahip olabilmesinin günümüz neslinin sorumluluğuna bağlı olduğunu belirten Serindağ, “Sularımız sonsuz ve sorunsuz değildir… Su ve Doğa için; Eğer yeni şeyler yapamıyorsak, aldığımız gibi bırakabiliriz... Su hayattır satılamaz!” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.