1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni yol açılmadıkça bu sorun asla bitmez
Yeni yol açılmadıkça bu sorun asla bitmez

Yeni yol açılmadıkça bu sorun asla bitmez

Gaziantep Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Ali Mert Özsoy, yol çalışmalarının mevcut trafik sorununu daha büyüttüğünü ve şehir merkezindeki yoğunluğun azaltılmadan sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

A+A-

 Özsoy, trafik ışıklarının dahi sorun oluşturan bir pozisyonda olduğunun altını çizerek, “Neredeyse 50 metrede bir trafik ışığı var. O kadar çok sorun var ki, yeni yol açamadıkları için bunlarla devam ediliyor. Öncelikle şehrin nüfusunu dağıtmamız lazım. Binaların yoğunluğunu bu denli arttırırsanız doğal olarak trafik sorunu ortaya çıkacaktır.” dedi. 

Gazete Duvar’dan Cengiz Anıl Bölükbaş’a konuşan Özsoy, kentteki trafik sorununun sadece İpekyolu'ndaki yol çalışmasıyla açıklanabilecek bir durum olmadığını söyledi, Özsoy, asıl sorunun şehirdeki planlama problemi olduğunu görüşünde. Planlama sorunlarının bir kısmının geçmiş hatalardan kaynaklı olduğunu aktaran Özsoy, “Yol genişliklerinin veya şehri rahatlatacak plan hesaplarının yapılmaması gibi sorunlar var. Geçmiş hatalardan hâlâ ders almıyoruz. Şehrin merkezini yoğunlaştırmak adına imar çalışmaları devam ediyor. Öncelikle şehrin nüfusunu dağıtmamız lazım. Binaların yoğunluğunu bu denli arttırırsanız doğal olarak trafik sorunu ortaya çıkacaktır. Mesela valilik binası yakın zamanda Fevzi Çakmak Bulvarı'na yapılacak. Buraya valilik binası yapıldıktan sonra trafik olmamasını beklemek imkânsız. Şehrin yoğunluğunu azaltacak birtakım planların yapılması lazım. Ama bununla ilgili bir çalışma göremiyoruz” dedi.

GEÇİCİ  PANSUMANLAR YAPILIYOR

Trafik sorununu köklü bir şekilde çözmek yerine geçici pansumanların yapıldığını dile getiren Özsoy, trafik ışıklarının dahi sorun oluşturan bir pozisyonda olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Neredeyse 50 metrede bir trafik ışığı var. O kadar çok sorun var ki, yeni yol açamadıkları için bunlarla devam ediliyor. Bir yandan da artan kent nüfusu var. Son yıllarda gelen mülteciler ve göçle beraber Gaziantep nüfusu 2,5 milyonu buldu. Bunun da getirdiği bir trafik var. Ayrıca Gaziantep'te trafik kültürü eksik. Toplu taşıma konusunda Gaziantep geri kaldı. Metro çalışması var ancak bu metro çoktan yapılmalıydı. Avrupa'da nüfusu 1 milyonu geçen tüm şehirlerde metro yapılıyor. Tramvay yapıldı ancak bu da araç yolundan alınarak yapıldı. Tramvayın trafiğe negatif etkisi olacak şekilde planlandı. Normalde ana yolda trafiği kitlememek adına yan yol açılır. Gaziantep'te hemen hemen yan yolu olan bir ana caddemiz yok.”

PLANLANAN METRO SORUNU ÇÖZMEYECEK

Gaziantep’in ulaşım sorununun çözümü için hayata geçirilmesi planlanan metro projesinde ise çalışmalar devam ediyor. Özsoy yapılacak metronun şehrin trafik sorununu çözmeyeceğini savunuyor. Özsoy, “Geniş yollar niye yapamayalım? Çünkü yeni yerleşim yerlerinde arsa daha değerli. İşte burada rant devreye giriyor. Gaziantep'in büyüme hızı, diğer illerden daha fazla. Bu süreç trafik sorununu ortaya çıkardı. Metro yapıldığında da bu sorunlar çözülmeyecek. Planlanan metro aslında işçilerin yerleşim yerlerinden Küsget Sanayi ve Başpınar Organize Sanayi'ye akış sağlayacak. Şehir içi ulaşım için yapılan bir proje değil. Öncelikle şehir içindeki yoğunluğu azaltacak birtakım şeylerin yapılması gerekiyor” diye konuştu. 

Gazeteduvar

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum