1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni yapılar Depreme uygun
Yeni yapılar Depreme uygun

Yeni yapılar Depreme uygun

Gaziantep’in olası bir depreme hazır olup olmadığını, zemin açısından binalarımızın durumunu sorduğumuz Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve Başkan Vekili Latif Karadağ önemli bilgiler verdi.

A+A-

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremi şiddetli şekilde hisseden Gaziantep’in olası bir depreme hazır olup olmadığını, zemin açısından binalarımızın durumunu sorduğumuz Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve Başkan Vekili Latif Karadağ önemli bilgiler verdi. Cihan, “Son yıllardaki binalarımızın tamamı ruhsatlı ve deprem açısından uygun yapılmış yapılar. Gaziantep’in geneli için düşünüldüğünde zemin açısından depremsellik yönünden çok büyük sıkıntı yok” derken, Latif Karadağ, “Sıvılaşma olan yerlerde deprem açısından risk olur. Sıvılaşma ise yeraltı suyunun yüksek olduğu, zeminin batak, balçık, ince mil olduğu yerlerde olur. Kentimizde bazı bölgelerde 1 metreden sonra kaya çıkıyor, kırıcı çalışması gerekiyor. Gaziantep’te zemin açısından çok büyük bir sıkıntı yok. Eğer iyi bir mühendislikle bina yapılırsa olası bir depremde burada çok büyük bir sıkıntı yaşanmaz” dedi.

CİHAN:1 YIL SÜRDÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi deprem master planı öncesi ön hazırlık çalışması yaptı.  Bu önemli çalışmada şehrin daha önce yapılmış olan tüm jeolojik, jeoteknik zemin etüdleri araştırıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve Belediye Başkan yardımcısı Latif Karadağ bu çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Sezer Cihan, “Belediye olarak çok kapsamlı bir çalışma yaptık. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nden prefosörler ve bizim ekip bir 1 süren bir çalışma yaptı. Şehrimizin bütün yapılmış olan jeolojik, jeoteknik zemin etüdünü araştırdık. Bazı yapıların bölgesel durumları, zemin yapıları ile ilgili saha incelemeleri yapıldı. Şehrimizde olası bir deprem hangi ölçekte ve nasıl genel bir risk olabilir. Bu konuda raporlar, analizler, zemin yapılarıyla ilgili incelemelerin hepsi yapıldı. Bu çalışmalar parsel bazında değil bölgesel bazda yapıldı. Bunlar çalışmalar deprem master planı öncesi bir hazırlık olacak” dedi. 

GAZİANTEP’İN YÜZDE 65’İ ÇARPIK YAPILAŞMIŞ

Gaziantep’in dezavantajının mühendislik hizmeti almamış, zemin etüdü yapılmamış eski yapılar olduğunu beliren Cihan, “Şehrimizin yüzde 65’i çarpık yapılaşmış. Bunlarda 20 yıl önceki yapılar. Son yıllardaki binalarımızın tamamı ruhsatlı ve deprem açısından uygun yapılmış yapılar. Eskiden zemin etüdü zorunluluğu yoktu. 1999 depreminden sonra zemin etüdü de zorunlu hale geldi. bakanlık şimdi kentsel dönüşümü kadırmıyor  afet riski olan yerleri dönüştüreceğim diyor. Bakanlığın biraz rantsal dönüşüm endişesi var. Ona dönmesin gerçekten riskli alanlar dönüşsün bu. bölgesel dönüşüm olmalı. Yandaki bina sağlıksızsa o senin binanıda etkiiliyor. Yeni yapılaşmalar sağlıklı. Yeni binalarda sorun yok ” diye konuştu.

KARADAĞ:BİNANIN YERİNİ GÖRMEYEN YAPI DENETİM FİRMALARI VARDI

Latif Karadağ da, 2014’ten sonra komple yenilenen yapı denetimin önemine değindi. Karadağ, ”Yapı denetim çok basitti, şimdi zorlaştı. Bir proje tarafı bir yapı denetim tarafı var. Yapı denetim sistemi değişti. Eskiden yapı denetim firmasına gidip pazarlık ediyordunuz. İnşaatımı kaç liraya denetlersiniz diye pazarlık yapıyordunuz. Binanın yerini görmeyen yapı denetimciler vardı. Ticari ilişki vardı, hatta parada değil denetim karşılığında müteahitten daire alıyordu. Bu sistem değişti. Çok iyi oldu. Yeni düzenleme ile seçme kaldırıldı, sistem kendi atıyor. Tarifeyi bakanlık her yıl belirliyor. Sistem havuz şeklinde işliyor” dedi.

EMİN AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK SIKINTI YOK

Latif Karadağ, Gaziantep’in geneli için düşünüldüğünde zemin açısından depremsellik yönünden çok büyük sıkıntı olmadığını söyledi. Karadağ, “Zeminde sıkıntı yok. Sıvılaşma olan yerlerde deprem açısıdan risk var.. Sıvılaşma nerede olabilir yeraltı suyunun yüksek olduğu, zeminin batak, balçık, ince mil dediğimiz olduğu durumlarda olur. Kentimizde bazı bölgelerde 1 metreden sonra kaya çıkıyor, kırıcı çalışması gerekiyor. Gaziantep’te zemin açısından çok büyük bir sıkıntı yok. Eğer iyi bir mühendislikle bina yapılırsa olası bir depremde burada çok büyük bir sıkıntı yaşanmaz” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum