1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Yeni Ortaöğretim Sistemi
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Ortaöğretim Sistemi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı uzun süresidir üzerinde çalıştığı yeni ortaöğretim sistemini, geçtiğimiz günlerde bizzat Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından kamuoyuna açıkladı. Detaylarını açıklayan Bakan Selçuk’un kuşkusuz en önemli açıklamaları ise yeni sistemde azalan ders sayıları oldu.

Yeni sistemde 9, 10, 11 ve 12. sınıflardaki azalan ders sayılarıyla beraber zorunlu derslerde de bazı değişikliklere gidildi. Bunun yanında bir de yeni bir dersle tanışmış olduk Müfredata girecek olan yeni dersin adı ise Bilgi Kuramları.

LİSELERDE DERS SAYILARI AZALDI

Milli Eğitim Bakanlığı uygulayacağı yeni ortaöğretim sisteminde ders sayısı 9. sınıflarda 8’e, 10. sınıflarda 9’a, 11. Sınıflarda 9’a, 12. sınıflarda ise 7’ye düşürdü. Bakan Selçuk azalan ders sayılarıyla ilgili olarak ise bütün dünyada liselerde 5-6 ders varken ülkemizde bu sayı 15-16’lara çıktığını belirterek artık öğrencilerin kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmeleri gerektiğini ve öğrencilerin öğrendiklerinin derinleştirmesi ve düşünmeleri için zamana ihtiyaçlarının olduğunu ifade ederek azalan ders sayılarının gerekçelerini açıkladı.

AZALTILAN DERSLER BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ SİSTEM DÂHİLİNDE OLACAK

Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri birinci dönemde ‘Doğa Bilimleri Deneyimi’, ikinci dönemde ise ‘Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri’ şeklinde müfredatta yerini alacak. Aynı şekilde Tarih ve Coğrafya dersleri ise birinci dönemde ‘Sosyal Bilimler Deneyimi’ ikinci dönemde ise ‘Sosyal Bilim Çalışmaları’ dersi olarak müfredattaki yerini alacak.

Bütün yıllar için ise Türk Dili Edebiyatı dersi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olacak. Bu derslere 10. ve 11. sınıflarda Bilgi Kuramı ve Uygulamaları dersi, 12. sınıflarda ise T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi zorunlu ortak ders olacak. 

KARIYER OFİSLERİ GELİYOR.

Yetkin bir şekilde mezun olmak için öğrencinin ilgi, yetenek, beceri ve sosyal alanlarının keşfedilmesi ve bireysel özelliklerine göre donanımlı olarak meslek hayatına başlamasını sağlayacak rehberlik sistemi getirilecek. Bunun yanında öğrenci lise hayatı boyunca Tasarım Beceri Atölyelerinde mesleki gelişim alacak ve Sertifika Programlarına katılarak yetkinlik alanlarını belgeleyebilecektir.

LİSE SON SINIFLARDA NE OLACAK?

Lise son sınıfta, ortak derslerin yanında toplamda 4 adet ders seçebileceği Disiplinlerüstü Kariyer Derslerinden seçim yapabilecektir. Öğrencilerin üniversite sınavına hazırlanabilmesi için Yabacı dil, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal ve Beşeri, Sanat ve Teknoloji ders gruplarından üniversiteye yerleşebileceği bölüme göre ağırlıklı gruplardan ders seçebilecektir. Böylece öğrenci okul dışı kurumlara yönelme eğilimi azalarak üniversite sınavına hazırlık sürecini gerçekleştirecektir.

YENİ SİSTEM 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA BAŞLIYOR

Yeni ortaöğretim sistemi 2019-2020 Eğitim öğretim yılında uygulamaya geçecek. İlk olarak 9. Sınıflarda uygulanacak olan yeni sistem kademeli olarak 4 yıl içinde tüm lise sınıflarında etkin hale gelmiş ve tamamen faaliyete geçmiş olacak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar