1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni istihdam alanları açmalıyız
Yeni istihdam alanları açmalıyız

Yeni istihdam alanları açmalıyız

Suriye Krizine yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi kapsamında iki gün sürecek Sektörel Yol Haritaları Çalıştayları” ve “İmalat Sanayinde Yeni Yaklaşımlar Çalıştayları” başladı.

A+A-

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, sanayi alt yapısı, sektör yelpazesi, iş gücü potansiyeli, sunduğu avantajlar ve jeopolitik konumu ile Gaziantep olarak Türkiye’nin gelecek vizyonunda daha fazla rol üstlenmek istediklerini söyledi.   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül ise "İşletmelerimizin verimlilikle ilgili çalışmaları ve dijital dönüşümle ilgili çalışmalarının hızlandırılması var olan istihdamı korumakta, bununla beraber Gaziantep ve Türkiye’de yeni istihdam alanları açmak zorundayız” dedi. 

GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan programın açılışına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, UNDP Mukim Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner, TOSYÖV genel başkanı Nezih Kuleyin ile Gaziantep temsilcisi Necati Binici ile Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender ve kamu kurum ve kuruluşları, dernek ve sivil toplum temsilcileri, üst düzey yöneticiler ile sanayi ve ticaret odaları temsilcileri katıldı.

ÜNVERDİ: AVANTAJLARDAN FAYDALANIN

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi , “Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı konumunda olan Gaziantep’te yeni bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlattık. Gaziantep ve Kilis arasında 50 milyon metrekare alana iki il tarafından Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ni kuruyoruz. Bu bölgemizi nitelikli Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürmek için çalışma yürütüyor ve yüksek teknolojili yatırımları bu bölgeye çekmek istiyoruz. Ayrıca projemizin devamı olarak, Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ni Hassa-Dörtyol Tünel Projesi İle İskenderun Limanı’na bağlıyoruz. Bu sayede İskenderun Limanı’na mesafemiz 87 kilometreye düşecek ve Gaziantep, uluslararası firmalar için de Asya ve Avrupa arasında bir merkez üssü haline gelecek. Bu nedenle tüm dünyadan uluslararası yatırımcıları bu bölgeye yatırım yapamaya ve sunulan avantajlardan faydalanmaya davet ediyoruz.”

SURİYE MESELESİ

“Suriye’de sular durulduğunda, bu bölgede müthiş bir ekosistem oluşacak ve bugün bu bölgeye yatırım yapanlar, yarının kazananları olacak” diyen Adnan Ünverdi,  “Şu anda bile, bölgenin zorluklarına rağmen Gaziantep’ten Suriye’ye olan ihracatımız artarak devam ediyor. Tabii bu iş hacmimizi daha da geliştirmek istiyoruz.  Bunun İçin de kent sanayimizin güçlenmesi ve istihdam gücümüzü artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda Sektörel Yol Haritaları Çalıştayları ve İmalat Sanayinde Yeni Yaklaşımlar Programı ile gelişmekte olan sektörlerimize katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Sanayimizin gelişmesine destek olan her adımı, her projeyi çok değerli buluyoruz” diye konuştu.

ARINER: HEDEFLERİMİZ BÜYÜK

UNDP Türkiye’nin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler veren UNDP Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner de, “UNDP Türkiye, Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Programı altında yürüttüğü çeşitli projeler kapsamında, 2014’ten bu yana, Güneydoğu Bölgesi başta olmak üzere, krizin, yerel yönetimler ve ekonomiler üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi, geçici koruma altındaki Suriyelilerin yerel ekonomiye gerek işgücü, gerekse girişimci ve iş insanları olarak katkı sağlamalarına yönelik faaliyetler gerçekleştirerek; Belediyeler, Kalkınma Ajansları, ilgili Bakanlıklarımız ve geçim kaynakları alanında faaliyet gösteren uluslararası ve ulusal kuruluşlar ile ortak çalışmalar yürütmektedir” şeklinde konuştu. 

AKGÜL: İSTİHDAM ALANI AÇMAK ZORUNDAYIZ

Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi, (TDP) kapsamında Gaziantep, Adana, Mersin, İzmir’de de model fabrikaların ve inovasyon merkezlerinin açılmasına yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül ise, “İnşallah bu Aralık ayında bilemediniz Ocak ayı içinde Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’ni de açmış olacağız. İşletmelerimizin verimlilikle ilgili çalışmaları ve dijital dönüşümle ilgili çalışmalarının hızlandırılması var olan istihdamı korumakta, bununla beraber Gaziantep ve Türkiye’de yeni istihdam alanları açmak zorundayız” şeklinde konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Katılımcılar, açılış konuşmalarının ardından program kapsamında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, Gıda Sektörü, Tekstil Sektörü, Makine-Metal Sektörü ve Plastik Sektörü Çalıştayları olmak üzere 4 başlık çerçevesinde sektörel oturumlara katıldılar.  Türk ve Suriyeli katılımcıların, düzenlenecek çalıştaylarla, özellikle ihracat odaklı ve yeni pazarlara açılmalarının sağlanması, ayrıca mal ve hizmet alımlarına yönelik görüşmeler yapması hedefleniyor.  Etkinliğin ikinci günü olan 31 Temmuz Çarşamba günü, Suriyeli ve Türk firmalar arasında konferans ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.