Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ GAZİANTEP PROFİLİ

A+A-

Gastronomi işi, Gaziantepin imdadına can simidi gibi yetişti.. Yetişti yetişmesine de, önemli olan bunu ranta çevirebilmek.. Onun için de gerek yurt dışı gereksede yurt içinden Gaziantepe turistler getirebilmek.. Bütün mesele burada yatıyor.. Allahı var, Fatma Şahin bu konuda müthiş çaba gösteriyor.. Vali Ali Yerlikayada verdiği destekle, teşebbüsün tamamlayıcısı oluyor.. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu her yerde olduğu gibi, abisi Abdülkadir Konukoğlu ile birlikte Fatma Şahin ve Ali Yerlikayanın yanından ayrılmıyor. Nerede toplantı ve etkinlik varsa, mutlaka ikisinden birisi orada bulunuyor.. Bu güne kadar görülmemiş şekilde ayrılmaz bütün haline gelen bu dörtlünün bütünlüğü gözlerden kaçmıyor..Bunu son dönemlerde herkes çok net şekilde gözlemlemeye başladı.. Ve Gastronomi ile atılan adımların, Gaziantep ekonomisinin hareket kazanması adına, sanayide ve turizmde ivme kazanması için gece gündüz o toplantı senin bu toplantı benim, o TV programı senin, bu benim demeden koşuşturuluyor.. Tabii başı elbette Fatma Şahin çekiyor.. Doğrusunu söylemek gerekirse bu temposuna şaşmadan edemiyorum.. Gerçekten kolay değil hergün gece gündüz bu tempoya ayak uydurmak. Bir yakınına “vitamin veya bitkisel bişey alıyormu?” dedim, “sanmıyorum” diye karşılık verdi. Temennim şudur ki, sağlığını bile ikinci plana attığını düşündüğüm Sayın Şahinin yerli yabancı herkese “Gaziantepi gezilebilir, kalınabilir, ziyaret edilebilir, etkinlik yapılabilir, toplantılar, seminerler düzenlenebilir” kent olma yolunda güvenli bir şehir algısını sağlar.. Aslında bu ALGI işinde son derece yetenekli olduğunu söylemeliyim.. Umarım emekleri boşa gitmez..

PATRON ARTIK FATMA ŞAHİN DİYEBİLİRİZ

Bir şey daha var, gözlemlediğim.. Sayın Fatma Şahin, Sanayi Odası dışında diğer oda başkanlarıyla da gerçekten iyi diyalog içinde.. Söz konusu elbette ekonomi oda başkanları.. Mimarlar odası başta olmak üzere bazı önemli STKlarla işi çoktan çözdü zaten.. Asıl söyleyeceğim şey, GTO, OSB, GTB ve İhracatçı birlikleriyle ilgili.. Sonra önde gelen bazı doğulu iş adamları.. Aslında bu oluşum ve birliktelik eskiden de vardı. En çok da Celal Doğan dönemiyle ivme kazanmıştı. Biz o zamanlar, Vilayet, Belediye ve Emniyet üçgeni derdik, Muammer Güler, Celal Doğan ve Hüseyin Çapkın üçlüsü için.. O dönemler yukarıda saydığım odalarla bütünlük halindeydi şehri yönetenler.. Elbette Asım Güzelbey döneminde de sürdü bu bütünlük ama şimdiki durum daha farklı.. Şimdi sanki Celal Doğan dönemine benzer bir oluşum var artık.. Tabii farklı bir görüntüyle.. Öndekiler, ortadakiler.. Arkada kalanlar da öndekiler ayrıcalığına, olmazsa ortadakilere girme adına ciddi çaba içindeler.. Ben buna kısaca YENİ GAZİANTEP PROFİLİ diyebilirim..

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslanı da unutmamak lazım.. Çok ön plana çıkmasa da, konseyin ilgi görmesini sağlayıcı çalışmalara imza atması,her toplantıda yoğun katılımın sağlanması yolundaki istikrarı sürdürmesi, demokratik bir platform oluşturma yönündeki titizliği, Onu vazgeçilmez kılıyor ve profilde gözükmesini sağlıyor.. Siyasilerde giriyor bu profile ama ağırlıklı olarak yukarıda da belirttiğim gibi önce ilk dörtlü, sonra diğerleri yani ortadakiler ve arkadakiler..Belediyeleri katmam lazım mı bilemiyorum ama nedense bu profile koyamıyorum.. Yanılma payım saklı elbette.. Bu yeni Gaziantep profilinin oluşumunda Sayın Fatma Şahinin bazıları için sık sık ani değişimler yaptığını görüyoruz elbette.. Ama temelinde, bir süre önce sallantıda gözüken ancak süratle çok akıllı bir strateji izleyerek değişim gösterip, peşpeşe yaptığı hamlelerle GAZİANTEPİN PATRONU BENİM etkisinin şu anda tsunami dalgası gibi hareket sağladığını söylemeliyim.. Ve her geçen gün güçlenen bu dalga nedeniyle, özellikle siyasi kanatta gizli hesaplar içinde olanların geri adım atmasalar da, biraz durulmak zorunda kaldıklarını belirtmeliyim..Bu konuyla ilgili olarak çok geniş detaylara girmedim şimdilik.. Sadece artık gözle görünür şekle dönüşen bu oluşumu sizlerin dikkatine sunmayı istedim..

BELEDİYEDE HAKSIZ YERE AYRILMAYA ZORLANAN İNSANLAR VAR

Bunları dile getirirken, Sayın Fatma Şahinin eksiklerini ve dezavantajlarını da mutlaka söylemeliyim.. Aslında sanırım 2 yıllık dönem içerisinde artık bazı konularda ustalaşmıştır.. Bunun içindir ki, Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı olduğundan itibaren, o zamanlar yeterince tanıyamadığı Gaziantepi öğrenme adına destek almaya çalıştığı kişilerden beklediğini bulamadığını görmüştür.. Ve yine sanırım basını dizayn etme konusunda attığı adımın ve tercihlerin doğru olmadığını anlamıştır.. Siyasi çevresinden bazılarının kendisine yarar sağlamayacağını farketmiştir.. Tüm bunlara karşın, hala belediye içerisinde özellikle personel alma ve değiştirme konusundaki adaletsizlikten yeterince haberi yoktur.. Tıpkı şu anda çok sayıda masum ve dürüst insanların hemde özellikle kadınlar dahil olmak üzere birçoğunun haksız yere ayrılmaya zorlanmalarını veya sürgün tabir edilen ilçelere gönderildiğinden haberinin olmadığını sandığım gibi.. Elbette değişen yasa sonucu zorlaşan Büyükşehir Belediye başkanlığı görevinde, güvendiği personellerin ve yetkililerin yaptıklarından bilgisi olması çok zor.. Ama nihayetinde insanlar sonuç olarak Fatma Şahini bilecektir.. Kaldı ki, büyükşehir belediyesinde sadece AK Partililer çalışır anlayışının yayılması, Sayın Şahinin Gaziantepi kucaklayıcı söylemine tezat teşkil edecektir.. Çok sayıda çalışanın adeta fişlenerek onlardan boşaltılacak yerlere partiden gelen adamların yerleşmesini sağlama düşüncesi son derece endişe vericidir. Ben fazla uzatmıyor ve sadece dikkatini çekmek için buradan belirtmeyi görev sayıyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum