1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Çatılarda güneş enerjisinden elektrik üretiminde yeni dönem başladı.

A+A-

 İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek. Tüm işletmeler ve kamu kurumlarında lisanssız GES (Güneş Enerji Santrali) üst sınırı 5 MW’a yükseldi. Sistemden elde edilecek enerjinin öztüketim fazlasını satabilme imkanı getirilmiştir ve enerji satın alma garantisi 10 yıl süre ile geçerli olacaktır.

1- Yürürlüğe giren Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin neler getirdiğinden bahseder misiniz ?

12 Mayıs 2019 tarih ve 30771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile birlikte sektörde yeni bir döneme girilmiştir. Yönetmelik; aynı dağıtım bölgesinde yenilenebilir enerji kaynağıyla elektrik üretim ve tüketimi olması koşuluyla dağıtım şirketiyle bağlantı anlaşmalarındaki sözleşme gücü oranınca öztüketim kurulumlarına olanak sağlayarak yatırımcıların tüketimini en az maliyetle karşılamasına yönelik hazırlanmıştır.

İlgili Elektrik Dağıtım Şirketi’ne Lisanssız Üretim Başvurusu yapan mesken aboneleri için 10 kW, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 MW’a kadar kurulacak enerjinin öztüketim fazlasını aylık mahsuplaşma usulünce satabilme imkanı getirilmiştir ve enerji satın alma garantisi 10 yıl süre ile geçerli olacaktır. Üretilen ihtiyaç fazlası elektrik üretimi EPDK tarafından ilan edilen kendi abone grubuna ait tek zamanlı aktif elektrik enerjisi bedeli üzerinden ücretlendirilecektir. Yeni düzenleme ile aylık mahsuplaşma getirildi. Getirilen aylık mahsuplaşma sistemi daha esnek bir yapı oluşturmaktadır örneğin hafta sonu, tatil günleri üretilen enerji diğer günlerde tüketilebilecek yani bir nevi şebeke yatırımcılar için depo sistemi vazifesi görecek böylelikle ürettiği fazla enerjiyi şebekeye verip ihtiyaç halinde şebekeden enerji çekebilecektir. Mevzuat değişiklerinin de tamamlanması ile birlikte artık “Enerjide kendin üret kendin tüket” dönemi başlamıştır. Yönetmelik farklı tüketim grupları için alternatif usuller sunmaktadır. Burada yatırımcıların teknik açıdan doğru yönlendirilmesi, alanında tecrübeli ve ilerleyen dönemlerde karşısında muhatap bulabileceği güçlü kurulum (EPC) firmaları ile çalışmaları önem arz etmektedir.

aliii.jpg

2- Çatı GES projelerinin Pazar durumu, potansiyeli hakkında görüşlerinizi belirtiniz.

Çatı GES projeleri Çatının konumu ve statik yapısına yapısına göre dizayn ve montaj edilebilen, güneş ışınımlarından enerji üretip öz tüketim amaçlı kurulan yapılardır. Dünya Bankası’nın Türkiye PV Çatı Pazarı Raporu’na göre ülkemizde Çatı GES projeleri için yaklaşık 1.137.000.000 m2 kullanılabilir alan bulunmaktaki bu da yaklaşık 46.8 GW GES kurulum kapasitesi barındırmaktadır. Bu kadar büyük bir potansiyelin dağılımında %46’lık pay Ticari & Endüstriyel çatılarda, %50’lik pay konut çatılarında ve %4’lük pay ise kamuya ait çatılarda bulunmaktadır. Türkiye’nin mevcut kurulu gücünün yaklaşık yarısına karşılık gelen bu potansiyelin yatırım değeri bugünkü maliyet seviyeleriyle hesaplama yapıldığında yaklaşık 30 milyar USD büyüklüğündedir.

Burada sektörde uzun zamandır beklenen öztüketim yönetmeliği önem arz etmektedir. Özellikle aylık mahsuplaşmanın çıkması birçok yatırımcıyı GES’e yönlendirecek böylelikle temiz enerji trendi ve sektörün yakalamış olduğu ivme devam edecektir ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımların arttırımına gidilecektir. 

3- Çatı GES projeleri kurulumlarının yatırımcılara ve ülkemize sağlayacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Çatı sistemleri ile güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda ilgili gruplar bilinçlendirilerek çevre ve ekonomiye katma değer yaratılması ile iklim değişikliğinin yarattığı olumsuz etkilerin en aza indirilmektedir.

Çatı GES projeleri ile kaynağında üretim-tüketim sağlanmasının avantajları şöyledir: Dağınık elektrik tüketimi sayesinde trafo merkezine yüklenilmemiş olur, iletim-dağıtım kayıpları önlenmiş olur ve şebeke üzerindeki yük hafifletilir böylelikle hat bakım, yenileme maliyetleri azaltılır. Bu sektörün üretim, projelendirme, finansman, danışmanlık, kurulum, bakım süreçlerinde istihdama önemli ölçüde katkı sağlanabilmektedir.

GES kurulum maliyetlerinin 2017’ye göre önemli oranda gerilemesi nedeniyle yatırım çok daha cazip hale gelmiş ve GES sistemlerinin mahsuplaşma modeliyle desteklenmesi avantaj sağlamış böylelikle temiz enerji yatırımlarının önü açılmıştır. Yeni sistemin GES yatırımcılarına sunduğu avantajlardan bir diğeri ise elektrik zamlarının negatif etkisinin ortadan kalkmasıdır.

Çatı GES projeleri saha maliyeti, hafriyat çalışması, ağır mekanik taşıyıcı aksamlar, ek güvenlik sistemleri ihtiyacı olmaması ve özellikle endüstriyel çatı projelerinde mevcut enerji altyapısının kullanımı sayesinde arazi projelerine göre maliyet avantajına sahiptir. Daha da önemlisi bu yolla teknoloji ve enerji tasarrufu bilinci topluma yayılmaktadır.

4-Şirketiniz, referans projeleriniz ve Çatı GES projeleri için şirketinizin yatırımcılara sağlayacağı hizmetlerden bahseder misiniz?

Güneş Enerjisinden elektrik üretimi sektörüne giriş yaptıktan sonra GES’in mevzuatsal olarak şekillenmesi ile beraber ilerleyen süreçte 2012 yılında Gaziantep’te PV modül üretiminde faaliyete geçerek başladığımız bu yolda, sektörün içinden gelen bir firma olarak Güneş Enerji Santrallerinin proje geliştirme, tasarım ve kurulumlarını da üstlenmek adına 2013 yılında Generalsolar Enerji olarak faaliyetlerini ilerletmiştir. Akabinde sektörün dinamizmi firmamızı modül üretim faslından ayrılarak edinmiş olduğu bilgi, deneyim ve tecrübe ile tamamen GES kurulumuna odaklanmaya teşvik etmiş ve şirketimiz o günden bugüne ülkemizde bir çok başarılı projeyi devreye almıştır. Generalsolar olarak anahtar teslim hizmet sunduğumuz hem çatı hem arazi tipi GES projelerinde yatırımcılarımıza ilk başvurudan itibaren Geçici Kabul onayına kadar tüm proje geliştirme ve uygulama safhalarında uzman kadromuz ve yenilikçi vizyonumuz ile hizmet sunmaktayız.

Türkiye’nin tek sahadaki en büyük projelerinden birinde 40. ve 41. Projeler Generalsolar tarafından devreye alınmış böylelikle Gaziantep’te tek sahada 48.4 MWp (41 MWe) proje tamamlanmıştır.  Bu projenin Generalsolar tarafından 2017 yılında devreye alınan 25 MWp projeye ek olarak 2019 yılında 2.2MWp proje daha anahtar teslim tamamlanmıştır. Böylelikle Generalsolar tek sahada toplam 27.2 MWp kurulu güce ulaşmıştır. Generalsolar Türkiye’nin birçok yerinde anahtar teslim hizmet sunduğu projelerle 100 MW’ı aşan kurulum gerçekleştirmiştir.

gaziantep-27.2-mwp-001.jpg

Çatı ve cephe uygulamalı GES’ler sahaya uygulanan GES’lerden farklı ve çok daha ayrıntılı, dikkatli çalışmayı gerektirmektedir. Öncelikle can güvenliği olmak üzere kurulan sistemin olası risklerden arındırılmış olması işletme açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle çatı uygulamalarında seçilecek doğru kurulum firması öncelikle statik, elektrik ve güvenlik faktörlerini göz önünde bulundurarak yatırımcılara en uygun hizmeti sağlamalıdır.

Generalsolar arazi uygulamalarının yanı sıra 2013 yılında Çanakkale ve Gaziantep’te başladığı Çatı GES projesi kurulumlarına, İZKA kapsamında 2014 yılında İzmir Torbalı ve Kemalpaşa’da devam etmiştir. İlerleyen yıllarda Gaziantep Gülen Mantar çatısına, Afyon Cumhuriyet Sucukları tesisinin çatısına ve Bursa Olca Salça fabrikasının çatısına kurulan projeler Generalsolar’ın öne çıkan diğer çatı projelerindendir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.