1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yem sektörü sıkıntıda
Yem sektörü sıkıntıda

Yem sektörü sıkıntıda

Türkiye Yem Sanayicileri BirliğiYönetim Kurulu Üyesi Musa Özgüçlü, enflasyonun yüzde 5 olduğu ülkede, yem hammaddelerinde yüzde 40 artış yaşanırken,...

A+A-

Türkiye Yem Sanayicileri BirliğiYönetim Kurulu Üyesi Musa Özgüçlü, enflasyonun yüzde 5 olduğu ülkede, yem hammaddelerinde yüzde 40 artış yaşanırken, yem sanayicileri olarak yeme yaklaşık yüzde 15' lik bir artış gerçekleştirebildiklerini, bunun da sektörü zor durumda bıraktığını söyledi. Özgüçlü, ''TMO'nun konuyla ilgili acil önlem almasını vurgulamamız neticesinde İzmir, Bandırma ve Derince limanlarına Mısır getirttirildi. Şu anda tahliyesi başlamış durumdadır'' dedi. Özgüçlü, Ankara'da yapılan 30. Olağan Genel Kurulda, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Yönetim kuruluna yeniden seçildiğini belirtti.

BÖLGEDE SIKINTI VAR

Yapılan oylama sonucunda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesini temsilen tekrar yönetim kuruluna seçildiğini, bölgenin sektörle ilgili sıkıntılarını yönetim kurulunda değerlendirerek çözüm önerilerine ulaştırdıklarını ifade eden Özgüçlü, "Enflasyonun yüzde 5 olduğu ülkemizde yem Hammadelerinde yüzde 40 artış yaşanırken biz yem sanayicileri olarak yeme yaklaşık yüzde 15'lik bir artış gerçekleştirebildik. Bu da sektörü zor duruma sokmaktadır. Şu an bölgemizde yaşanan arpa sıkıntıyla ilgili sanayicilerimizin panik yapmaması, en kısa sürede arpada ve hububatta yaşanan sıkıntının TMO tarafından rahatlatılacağı kanısındayım" dedi.

SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Genel kurulda yapılan görüşmeler neticesinde sektörde kayıt dışı üretime dikkat çeken Özgüçlü 7.5 milyon kayıtlı üretime karşın 10 milyon tonun üzerinde gerçek üretimin olduğunu ifade etti.

Özgüçlü, TMO'nun sektörün hammadde konusunda yaşamış olduğu sıkıntının farkında olduğunu, konuyla ilgili ciddi çalışmalar yaparak, bazı bölgelerde bulunan yemlik buğdayı da piyasaya verme konusunda hazırlıklar yaptığını vurguladı. Özgüçlü, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin yem sanayicilerinin her türlü sorununun kendisine aktarıldığı zaman, Yönetim kurulunda çözmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.