1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. YAZIK EDİLDİ GAZİANTEP’E
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YAZIK EDİLDİ GAZİANTEP’E

A+A-

Yanı başımızda çok yakın tarihte neler olabileceğini aklımızın ucuna, gözümüzün önüne bile getirmek istemiyoruz.. Ama olacakları da görmezden gelemiyoruz.. Maalesef başından beri yanlış götürülen Suriye politikasında, artık çözümü zor bir noktaya getirildik..Devreye Rusyanın girmesi, İranın ortak hareket edecek olması işlerin bundan sonra hiç te iyi olmayacağının belgesi sayılıyor. Türkiyenin yanlış politikası yüzünden, ABDnin liderliğinde Batının da mülteci kurnazlığı ile ülkemizi destekler görüntüsü, kimseyi kandırmasın. 

Bizler sınır kentinde yaşayanlar olarak,  olabilecek en küçük kıvılcımdan olumsuz şekilde etkileneceğimizi çok iyi biliyoruz. Gaziantepe zaten yıllardır it-kopuk, arsız-hırsız- terörist- ajan ne varsa dolduruldu. Resmen göz yumuldu.. Kimse ne oluyor diye sorgulama yoluna gitmedi.. Şimdi öyle bir noktaya gelindi ki, bunlardan kurtulmanın imkanı kalmadı.. İşte duyuyorsunuz neler olduğunu.. Başıboş bırakılan bir şehirde, herkes istediği gibi at oynatır, cirit atar hale getirilmiştir.. Bence geçmiş olsun demekten başka söz bulamıyorum..

BEN OLSAM KARATAŞTA OTURANLARDAN ÖZÜR DİLERDİM

 Gaziantepte Fatma Şahin dönemiyle birlikte yapılan kavşaklar ve bulvarlar konusunda isabetlilik oranıyla baktığımızda, iyi diyebileceğimiz bazı bölgeler var..Tuğay üst geçidi ile bir süre sonra bitecek olan Asım Güzelbey adı verilen üst geçit ve bulvar bunların önde geleni.. Projeler kime ait olursa olsun, her ikisi de gerçekten ilaç gibi geldi o bölgelere.. Ama Karataş Köprülü kavşağı bitiminin uzaması, Fatma Şahin adına elbette hoş bir gelişme değil.. Çünkü çok iddialı başlanmış, bilbordlarda, kavşaklarda, köşelerde afişler asılmış ve müthiş bi mesajlar verilmişti.

Nihayetinde faydalı olacak denilerek bu proje yüzünden mağdur olan esnaf dahil, Karataş sakinleri her türlü çileye, özellikle ulaşım işkencesine katlanmışlardı. Ama o bölgede bulunan çok sayıda esnafın dükkanlarına kilit vurduğu gerçeğini asla unutmamak gerekir.

Tüm bunlara rağmen projenin bitim tarihi olan 17 Ekimde bitmeyişi, ne zaman biteceği konusunda da açıklama yapılmayışı, Karataşta oturan yüzbinleri üzmüştür. Dahası, Sayın Fatma Şahinin, işin uzaması konusunda bir açıklama yapmayışı üzüntüyü kısmen de olsa öfkeye dönüştürmüştür. Gönül isterdi ki, Sayın Şahin, kent halkının beynine işlettirdiği mesajlardan sonra, bu projenin gecikmesi nedeniyle Karataşta yaşayanlara bir açıklama yapsın, hatta vatandaşlardan özür dilesin.. Bunu yapar mı bilemem. Ama ben olsam açıkça özür diler, halkın üzüntüsüne ortak olurdum..

 NESRİN TUNCEL BAŞARILI OLABİLİR Mİ?

CHPnin Gaziantepte bir kadını il başkanı seçmesi siyaset dünyasında iyi ses getirdi. Hatta çok abartıldı.. Yazılan haberleri, yapılan övgüleri okuduğunuzda, CHP Gaziantepte sanki kanat takıp uçacak.. Elbette ilk kez il başkanlığını bir kadının yapacak olması çok çok önemli.. Bu köşede değişimin şart olduğunu yıllardır söylerim.. Kadınların, gençlerin ve yeni yüzlerin CHPde ön plana çıkarılması gerektiğini yıllardır yazarım.. Ama bu işlerin kadın il başkanı seçmekle olmayacağını da bilenlerdenim.. Önemli olan kafaların değişmesidir.. Bakıyorum, inceliyorum, öyle pek fazla umut ışığı göremiyorum.. Yine de bekleyip görmek lazım diyorum.. 

Şu ana kadar bir vatandaş olarak tanımadığım, varlığını siyasi etkinliklerde ve mesajlarda göremediğim Sayın Nesrin Tuncelin neler yapacağını beklemek lazım.. Umarım alışılagelen CHP politikasından farklı bir çizgide olur ve bu partinin Gaziantepte tabandan başlayarak, tepeye kadar değişimini sağlar.. Birde Sayın Tuncelin, Gaziantepi ne kadar tanıdığını görmek istiyorum.. Bu tanımadan kastım, sadece parti ve partililere yönelik değil elbette.. Şehri ne kadar tanıyor, halkın ve kentin sorunlarını ne kadar biliyor, onu öğrenmek lazım.. Onun içinde vereceği mesajları, yapacağı icraatları merakla bekliyorum..

KARANLIK CADDE VE BULVARLAR

Gaziantepte birçok bölgede caddeler akşamları karanlık oluyor. Çünkü lambalar yanmıyor.. İbrahimli bölgesinde de var bu uygulama, kenar semtlerde de.. Ama bazı bölgeler var, maşallah ışıl ışıl.. Bu konuya kim el atar onu da bilemiyorum.. Örnek vermek gerekirse, eski Nizip caddesinden mezarlık kavşağına kadar olan kısım ile, buradan Otogara giden yoldaki karanlık fazlasıyla dikkat çekici..Sanki köy yollarındaymışınız gibi geliyor.. Oysa bu yol çok da hareketli.. Üstelik TEİAŞın önünden geçiyorsunuz.. Ama kapkaranlık.. Bir başka bölge, yani Seyrantepe yine öyle. Caddelerde lambalar var fakat yanmıyor. Zaten Seyrantepede yollar da bir acayip, ne yön levhaları var, nede işaretler..Bu konuyu kim ele alacaksa, biran önce şehrin birçok bölgesinde cadde ve bulvarların aydınlatılma işini ihmal etmemesini diliyorum. Birde Seyrantepeye gece gidilip araçla tur atılmasında yarar görüyorum..

Hepinize iyi haftalar

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum