1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. Yavaş yavaş vicdanımızı ve ahlakımızı kaybediyoruz
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Yavaş yavaş vicdanımızı ve ahlakımızı kaybediyoruz

A+A-

Bir şehirde yaşayanların en az yüzde 50’den fazlasının mutlu olması lazım ki o şehir yaşanabilir şehir olsun.. Her ne kadar şu anda Türkiye’de insanların büyük bölümü mutsuz ise, ekonomik olarak dibe vurmuşsa,  geçinemiyorsa, borçlarını ödeyemiyorsa, acımasızca yapılan elektrik ve su zamlarına karşı vatandaşlık hakkını yeterince kullanamıyorsa, ayrımcılık konusunda eşit haklara sahip vatandaş olmadığını görüyorsa, ifade özgürlüğünden faydalanamıyorsa, hakkını arayamıyorsa, peş peşe yapılan zamlara dur denildiğini ve haksız fiyat artışlarında yanında yetkili kurumları göremiyorsa, bu gerçekler karşısında elbette o insanların mutlu olması beklenemez.
Bu olumsuzluklar haliyle her kente olduğu gibi Gaziantep’e de yansıyor.. Tuzu kuru olanlar için, siyaseten güce kavuşmuşlar ile onlara yanaşmış olanların öyle bir sorunu yok.. İşleri tıkırında gidenler için, istediği gibi zamları yaparak vatandaşların alım gücünü düşürenler için, bir tas çorbaya, paçaya-beyrana dünyanın parasını alanlar için hiç dert değil.. Fıstığı üreticiden ucuza kapatıp baklavasıyla, kadayıfı ile hak etmedikleri kadar fiyat biçenler, için de pek fazla bir sorun yok.. Dün 200-300-400 bin istedikleri daireleri bir gün sonra 50-100 bin üzerine koyup satanlar ile, fırsatçılık yapan insafsız emlakçılar için hiç sorun yok.. Hele hele asgari ücretli çalışanların tüm maaşından fazla ev kirası isteyenlerde vicdan namına bir şey kalmamış

ESNAF BİLE ESNAFLIĞINI UNUTMUŞ

Yani öyle bir noktaya gelinmiş ki, özellikle bu şehirde herkes birbirine bakarak birbirini kazıklamaya başlamış.. Hem şikayet eder, hem de şikayet ettiğini yapan bir millet olmuşuz resmen.. Denetim, kontrol hak getire.. Esnaf bile esnaflığını unutur olmuş. Ahilik geleneği çöpe atılmış.. Kör tuttuğunu misali, herkes bir yol tutturmuş gidiyor bu memlekette.. Ahlaki erozyon resmen zirve yapmış. Bir şey almaya, bir eşyanızı veya varsa arabanızı ve motosikletinizi tamir ettirmeye korkar olmuşsunuz.. Parça değiştirdim yenisini taktım diye kullanılmış parçaları, uyduruk Çin mallarını size kakalayanlar yüzünden dünyanın parasını ödemek zorunda bırakılmışsınız.. Sorun o kadar büyük ki, artık pes etme noktasına gelmiş durumda vatandaşlar.. Bu kadar başıboşluk, bu kadar keyfiyet, bu kadar acımasızlığın sonu nereye gider bilmiyorum.. Bildiğim tek şey, yavaş yavaş insanlığımızı, vicdanımızı, ahlakımızı kaybettiğimizdir..

GAZİANTEP LİSELİLER LÜTFEN SÖYLEYECEKLERİMİ İYİ DİNLEYİN

Biliyorsunuz yaklaşık 10 günden beri Gaziantep Lisesinin alanı içerisine yapılmak istenilen Bahçelievler Anadolu Lisesi tartışmaları sürüyor. Bu konuyla ilgili Milletvekilleri Nejat Koçer, Sermet Atay ve Mahmut Toğrul tepkisini koymuştu. Hatta Sayın Koçer böyle bir şeyin olmadığını dile getiren Twit bile atmıştı.. Ancak Milli Eğitim Müdürü Sayın Yasin Tepe yazı işleri müdürümüz Meral Kınacılar’a  yaptığı açıklamada , lisenin arka tarafına Bahçelievler Anadolu lisesinin yapılacağını söyleyince sorun yine alevlenmişti. Ne zaman ki Sayın Vali Davut Gül Twitter’da “Şehrimizin köklü eğitim kurumlarından birisi olan Gaziantep Lisesi’nin içerisinde herhangi bir lise açılmayacağı gibi bahçesinde de yeni okul yapılmayacaktır.” dedi, işte o zaman herkes sustu. Hatta Sayın Tepe bile farklı konuşmaya başladı.. Yani tüm gelişmeler sonrası çıkan tabloya göre, Sayın Vali Davut Gül’ün dediği Gaziantep Lisesinin içerisinde herhangi bir lise açılmayacak, bahçesinde de yeni okul yapılmayacaktır..

ŞAKA DEĞİL GERÇEK, LİSE İÇERİSİNDE 4 AYRI LİSE VAR

Buraya kadar tamam.. Ama önümüzde çok ilginç bir tablo var.. İşte bu kafamızı karıştırdı. Çünkü hiçbirimizin bilmediği sadece belli kesimin bildiği bir gerçek ile karşı karşıyayız.. Biz de eğer biz araştırma gayesiyle LGS sınav sonuçlarına bakmak için 16 Temmuz 2020 de Milli eğitim Bakanlığının açıkladığı  tercih kılavuzuna girmeseydik, Gaziantep Lisesinde 4 tane ayrı lise olduğunu öğrenemeyecektik. Şaka değil resmi gerçek var karşımızda.. Durum şöyle; Gaziantep'te LGS sınavı sonrası, öğrenci olarak örneğin tercihimizi Bahçelievler Anadolu Lisesi yaparsak, ilginçtir adres Gaziantep Lisesi gözüküyor. Veyahut tercihimizi Şahinbey Sosyal Bilimler Lisesi veya Gaziantep Spor Lisesi yapacaksak, adres yine Gaziantep Lisesi.. Böylece mevcut Gaziantep Lisesinin Bahçelievler Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Gaziantep Lisesi içi  adresinde Milli Eğitim Bakanlığınca 4 tane ayrı lise bulunuyor.. Nasıl olmuş, ne zaman olmuş, kimsenin bilgisi yok, veya var da söylemiyor.. Şimdi Gaziantep Lisesinde 4 tane Lise var, bunlara bağlı olarak da  4 tane Lise Müdürü var.. Peki bu nasıl oluyor derseniz, mevcut Gaziantep Lisesinin bazı sınıflarına el konulmuş, kaçar tane olduğunu bilmediğim sınıflarda diğer liseler eğitimlerine devam etmiştir.. Eğer yanlışımız var ise lütfen düzeltilsin..


hafta2.jpg

YILLAR ÖNCE PUANLI LİSEDEN BİLE ÇIKARILMIŞ

Buradan şu çıkıyor..

1- Gaziantep lisesi yıllardır kalite seviyesi düşürüldüğü için sıradanlaştırılmıştır..

2- Yıllardır nitelikli Liseler arasından çıkarılmıştır.

3- Sonunda geçen yıl yeniden puanlı okul yapılmıştır..

Yani yıllardır  sıradan olarak kabul edilen mahalle lisesi konumuna düşürülmüştür.. Buralara nasıl düşürüldü ayrı tartışma konusu.. Oysa bu Lise Gaziantep’in yüz akı lisesiydi. Bu Lise şehrimize ve ülkemizin hatta dünyanın bir çok bölgelerinde sanayici, iş adamı, bilim insanı, sanatçısı, kültür adamı, eğitim ve sağlık adamları yetiştirmiştir.. Maalesef yıllardır puansız girilebilen Liseler kategorisinde bırakılmıştır.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI VE GAZİANTEP LİSESİNİ KURTARMALIDIR

Kimse kimseyi kandırmasın, durum aynen bu.. Her ne kadar atı alan Üsküdarı geçti gibi gözükse de, ben umudumu kaybetmek istemiyorum.. Onun için tez elden harekete geçmek gerekiyor. Bunun birinci şartı, Liseden mezun olanların elini taşın altına koyması olacaktır.. Adı sadece Gaziantep Lisesi olarak kalacak bu alanda, binalar yapılmalı, sınıflar çoğaltılmalı, eğitimde hak ettiği yere varması sağlanmalıdır. Bunlar hayırsever mezunların teşebbüsleriyle gerçekleşmeli, Gaziantep adını taşıyan Lisemizin şanına yaraşır yeni binalar yapılmalı, buralarda laboratuvarlar, salonlar, spor- müzik-kültür ve sanat aktiviteleriyle donatılmalıdır.. Lise Mezunları Derneği hemen bir yardım kampanyası başlatmalı, bu konuda duyarlı olan Vali Davut Gül ile birlikte Gaziantep eğitimine büyük bir lise kazandırmalıdır..
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum