1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Yaşlılara Saygı
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşlılara Saygı

A+A-

Ey insanoğlu ve kızı, ey sinirli genç, ey hırçın kız, ey yaşı yaşlılardan daha genç olan tüm insanlar, çocuklar, yeğenler, tüm akrabalar ve yaşı arkadaş ve dost oldukları kişilerden daha genç olan tüm dost ve arkadaşlar. Yaş farkı olan nişanlılar ve sevgililer. Neden kavga ediyor, sürekli tartışıyor ve zaman zaman her şeyi berbat ediyorsunuz?

İstisnalar kaideyi bozmaz ama hiç düşündünüz mü, yaşlılar sizden önce ölecek. Ve siz daha uzun süre yaşayacaksınız. Neden onlarla birlikte yaşayacağınız az sayıdaki yılı, kavga ve tartışma ile geçiriyorsunuz? Eğer sizden yaşlı olan bir yakınınızı seviyorsanız, onunla geçireceğiniz her yıl, altın yıl sayılır. O altın yılı paslanmış ve çürümüş hurda demir yığınına neden çeviriyorsunuz? Sizden daha genç olanlar da sizin için böyle düşünmelidirler. Hayat özeleştiri yapmadan asla güzelleşemez.

Örneğin sizden 20 yaş büyük biri ile bir yakınlığınız var diyelim. Akraba, eş, dost, iş arkadaşlığı, komşuluk veya hobi paylaşımı olsun aranızda. Bunlardan biri dolayısı ile bir diyalog içindesiniz diyelim. Düşünün, istisnalar kaideyi bozmaz ama aradaki fazla yaş farkı dolayısı ile o sizden önce ölecek. Eğer onunla kavga ediyorsanız yazık edersiniz kalan yıllara. Örneğin o yaşlı kişi yetmiş beş yaşında ise çok az yılı kalmıştır. Oysa siz daha uzun yıllar yaşayacaksınız, ondan mahrum kalacaksınız. O öldükten sonra muhtemelen onu arayacaksınız, özleyeceksiniz. Fakat dizinizi dövseniz bile onu tekrar hayata döndüremeyeceksiniz.

Hiç bir pişmanlık vefat eden birini geri getirmeye yetmez…

Daha yaşlıyı hoş görmek, her yaptığını onaylamak, ona acımak değildir. Ne yaparsa yapsın, peki hep sen haklısın demek de değildir. Fakat kavga edip sevgiyi ve saygıyı bitirmek yanlıştır. Çok eski yıllarda bir yaşlı ile kavga eden bir gence şöyle denirdi:

Baban yaşında “veya annen yaşında” biri ile kavga etmeye utanmıyor musun?”

Devir değişti belki, fakat utanılması gereken gerçekler değişmez.

O yaşlının çok yakın bir aile ferdi, size gelip de “ne yapıyorsun” diye hesap sormaz mı?

Her şeyden önce bu durum, Yüce Allahın gücüne gider ve görenler sizi ayıplar.

Not: Bu yazı yaşlıları daha genç olanlara acındırmak için yazılmamıştır. Genç sayılan insanların özeleştiri yapmaları için yazılmıştır. Yaşlandıkları zaman onlar da böyle düşüneceklerdir. Genç yaşta bunları düşünenler, daha erdemli sayılırlar. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.