Uzak’ın büyük yankı bulan bu sözlerine Şahinbey Belediyesi eski Başkanı Yaşar Ağyüz tepki gösterdi. Ağyüz, “Karataş’taki binalar için hem kooperatifler hem de o günün Belediye yönetimi çok titiz ve duyarlı davranmıştır. Teknik yeterlilik aranmış, radyal temel esas alınış ve Üniversite laboratuarında Ücretli Beton testleri zorunlu kılınmıştır ve her aşaması teknik yeterliliktedir” dedi.

KARATAŞ’TA ÇÖKEN BİNA OLMADI

Deprem Çalıştayında konuşan Uzak’ın ‘Karataş’taki bütün konutlar yıkılmalı çünkü hiçbiri mühendislik hizmeti almamıştır’ sözlerine açıklık getiren Yaşar Ağyüz, “Sayın Uzak o kadar Şehir Gerçeğinden uzak ki son yaşadığımız büyük depremde Karataş bölgesinde hangi çökme ve yıkım yaşanmış biliyor mu Birtek kooperatif. Has yapı çok hasarlı tespit edilmiştir koskoca alanda. Yapım aşamasında hem kooperatifler hem de o günün Belediye yönetimi çok titiz ve duyarlı davranmıştır” diye konuştu. 

BETON TESTLERİ ZORUNLU KILINMIŞTI

Atatürk'ün kızları bu kez Samsun'da Atatürk'ün kızları bu kez Samsun'da

Proje aşamaları ve İnşaat aşamalarında Teknik yeterlilik aranmıştır hatta Sayın Mimar araştırsın Temel denetimleri , beton denetimleri nasıl yapılmış, radyal temel esas alınış ve Üniversite laboratuvarında Ücretli Beton testleri zorunlu kılınmıştır ve her aşaması teknik yeterliliktedir. Evet deprem kentimizin bir gerçeği bu konuda yapılan Çalıştayları da Çok Önemli görüyorum fakat bu önemli çalıştaylar bazı bilgili geçinen kişilerce anacından saptırılmamalı diye düşünüyorum. Karataş’ın Koopetariflere tahsisi 1995 yılında yapılmış ve 2000 yılında peyderpey oturma başlamıştır” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE