1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Yaşadığınız kenti iyi tanıyın
Yaşadığınız kenti iyi tanıyın

Yaşadığınız kenti iyi tanıyın

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün kurucusu Dr. Rifat Ergeç adına etkinlik düzenledi. Ergeç, Zeugma'yı Gaziantep'e hediye ettiklerini belirtti.

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün kurucusu Dr. Rifat Ergeç adına etkinlik düzenledi. Ergeç, Zeugma'yı Gaziantep'e hediye ettiklerini belirterek, "Hiçbir şey yapmadıysak, Zeugma’yı Gaziantep’e hediye ettik ve bugün âdeta kentin simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’nı ortaya çıkardık. Ders konuları her yerde öğrenilebilir. Ancak,  içinde yaşadığınız kenti iyi tanıyın ve kıymetini bilin” dedi.

27 YILLIK SUNUM

Dr. Rifat Ergeç, müze müdürlüğü yaptığı yılları ve arkeoloji çalışmalarıyla geçen 27 yılı anlatan bir sunum yaptı. Dr. Ergeç konuşmasında şunları söyledi: “Özellikle 1989-1999 yılları arasında Müze Müdürlüğüm sırasında yaşadığım günleri bile unuttuğum, çocuklarımın nasıl büyüdüğünün farkında olamadığım, hızlı ve yoğun çalışma süreci bu günlerin temelini oluşturdu" diye konuştu. 

ODAK NOKTAMIZ ZEUGMA

"Batıda Yesemek ve Cıncıklı’dan,  doğu da Fırat Boylarına kadar, Gaziantep İli’nin çok büyük bir kesimine ayak basmak zorunda kaldığımız çalışmalarımızın asıl iki odak noktası Dülük ve Zeugma oldu" diyen Ergeç, "Hiçbir şey yapmadıysak, Zeugma’yı Gaziantep’e hediye ettik ve bugün âdeta kentin simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’nı ortaya çıkardık.  Müze yenileştirme çalışmalarımız sonrasında ‘Gaziantep Müzesi’ dünya çapındaki meşhur ‘Blue Guide’  kitabında yer aldı. Müze ile halk arasındaki yakınlaşmayı sağlayan haftalık konferanslar ve gezilerimizle eskiye oranla Müzeyi tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefledik ve başarılı olduğumuzu görüyorum.”

ÖĞRENCİLERE ÖĞÜT

Konuşmasının devamında öğrencilere öğütlerde bulunan Dr. Ergeç, “Ders konuları her yerde öğrenilebilir. Ancak,  içinde yaşadığınız kenti iyi tanıyın ve kıymetini bilin. Bu gün burada görüp yaşadıklarınız sizin için değerli bir öğreti ve örnek olsun. Arkeoloji Bölümündeki, hatta Denizli ve Uşak’ta görev yapan değerli çalışma arkadaşlarımın bir vefa örneği göstererek büyük fedakârlıklarla hazırladıkları bu ‘Armağan’ kitabına verdikleri emekle makale göndererek ve güzel anıları belirterek katkıda bulunan herkese çok büyük teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunuyor, bütün bilim insanlarına böyle güzel bir final diliyorum” diye konuştu.

EN KIYMETLİ İNSANİ DEĞERİMİZ: VEFA

Sahip olduğumuz insani değerlerin en kıymetlilerinden birisinin vefa olduğuna vurgu yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Erol şöyle devam etti: “Vefanın içerisinde saygı, sevgi, kıymet bilme, alın teri, gözyaşı, mutluluk var. O açıdan Rifat Ergeç Hocama hazırlanan bu armağan kitabı ve anma toplantısı kendisi ve bizim için çok değerli.” Etkinlikte ayrıca Dr. Rifat Ergeç ile uzun yıllar boyunca Gaziantep’in kültür hayatına önemli katkılar sunan Gaziantep Müze Dostları Derneği Başkanı Elif Emel Binici tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.