1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. "YAŞADIĞIM GAZİANTEP" MERASİMSİZ BİR TARİHİN IŞIĞINDA
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

"YAŞADIĞIM GAZİANTEP" MERASİMSİZ BİR TARİHİN IŞIĞINDA

A+A-

Yeni bir Gaziantep kitabıyla karşı karşıyayız. Antep harbi kahramanlarından Tüfekçi Yusuf ustanın hayatta kalan son evladı Ahmet Yıldırımdemir'in anı ve izlenimlerinden oluşan kitabın yazarı ve hazırlayıcısı Mehmet Fatih Bozkurt.

"Yaşadığım Gaziantep" adlı kitap Gaziantep kütüphanemizin envanterindeki yerini alırken, son yıllarda giderek çoğalan bu tür yapıtların Gaziantep'in uzak ve yakın geçmişiyle ilgili olarak dağarcığımızı tazelemesi ve daha orijinal bilgileri günümüze taşıması açısından önemli bulduğumu belirtmeliyim.

Aynı zamanda "Meslekler ve Esnaflıktan Sanayiye Geçiş" ara başlığıyla Gaziantep'teki belli başlı El Sanatları ve Mesleki gruplarla, unutulmaya yüz tutmuş kimi sanatların da resm edildiği kitabın omurgasında Ahmet Yıldırımdemir'in anıları var.

81 yaşını ikmal etmiş olan bir Gaziantep sevdalısının (1950-2000) yılları aralığından Gaziantep'i tahlile koyulduğu yapıt, kimi bölümleriyle bir genel tekrar edebiyatını içerse de, Ahmet Yıldırımdemir'in tarihi tanıklığıyla da diğer bir taraftan özgün bir çalışma olarak nitelenebilir.

244 sayfalık kitabın önsözünde yazar Mehmet Fatih Bozkurt'un merasimsiz bir tarih yazımı gerçekleştirmek savı "tarih yazmak yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen gerçek, insanlığı şaşırtacak gerçek olur" savıyla ne kadar örtüşür bilinmez.

Ancak Gaziantep'in yakın geçmişiyle ilgili bu tür yapıtların çoğalma eğilimi göstermesi sevindirici.

Diğer bir yönüyle son çeyrek asırda müthiş bir iç göçün taarruzuna uğrayan Gazişehir, son 6 yılını ise özellikle Suriye'den gelen dış göçün girdabında geçirdi.

Bu tür yapıtlarla yükselen Gaziantep sevdasına, geçtiğimiz yıllarda yazılarımda konumlandırdığım "Kent Milliyetçiliği" savıma saldıran kimi akademisyen kılıklı etki ajanlarına inat bu tür eserlerin çoğalması, günümüz Gaziantep'inin bünyevi durumuna bir tepkidir.

Gaziantep Gaziantepliliğini haykırmakta, Gazianteplilere aitliğini ise bu tür yapıtlarla ifade etmektedir.

Zorlama usullerle ya da çok uluslu planlar dairesinde demografisi tehdit edilen bir kent gerçeğine karşı Türk duruşu ve Türk'e ait olma refleksi sürekli tazelenmektedir.

"Yaşadığım Gaziantep"i bu yönüyle kayda değer bulduğumu söylemek durumundayım.

Bu manada Ahmet Yıldırımdemir'e sağlık, sıhhat ve afiyet, yazar Mehmet Fatih Bozkurt'un kalemine kuvvet diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum