1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. YARIŞ MHP İLE HDP ARASINDA
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YARIŞ MHP İLE HDP ARASINDA

A+A-

Siyasette heyecan dorukta. İktidarın önce gizli yürüttüğü sonra açığa çıkınca kabullenmek zorunda kaldığı İmralı meselesinde sonuca geliniyor.. Tabii gelirken ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Strateji konusunda ciddi hatalar yapan iktidarın süreci iyi yürütemeyişi kendi içerisinde görüş ayrılıkları doğururken, bundan en çok MHP ve HDP yararlanıyor.. Her iki parti de oylarını hızla arttırıyor.

CHP yerinde sayarken, AK Parti kesinlikle eski günlerinden uzaklaşıyor.. Haliyle ülke genelinde olduğu gibi Gaziantepte de, gözler MHP ve HDPye çevriliyor.. Elbette 7 Hazirana kadar köprünün altından çok sular akacak. Bir bakarsınız AK Parti toparlayacak ve eski oy oranına kavuşacak.. Veya tam tersi olacak sandıkta hayal kırıklığına uğrayacak..

Ama şu andaki görüntü ile değerlendirecek olursak, AK Parti Gaziantepten eskisi gibi 9 milletvekili çıkaramayacak.. Hatta 8i bile tehlikede görüyorum.. HDPnin barajı geçeceğine kesin gözle baktığımdan, Gaziantepte 1 milletvekilini garanti ediyorlar. Ama eğer Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 85 bin civarında olan oyları biraz arttırdıkları takdirde bu rakamın artabileceğini söylemeliyim.. MHPde çıkışta. Tabii en önemli unsur gösterecekleri adayların teşkilatlarda benimsenmesi olacak.

Şu bir gerçek ki, bu seçimde AK Partiden değil ama CHP, diğer sol partiler ve mevcut partilere artık güveni kalmayan insanların, Selahattin Demirtaş faktörüyle oylarını HDPye kaydırma ihtimali yüksek görünüyor.. MHP ise AK Partiye giden emanet oylarını geri alacağa benziyor.. Neticede, siyasette dengelerin İmralı mesajları, PKKnın tavrı, HDPnin izleyeceği politika sonucu 7 Haziranda bambaşka bir tablo ortaya çıkartmasına herkes şimdiden hazır olsun demekte bir sakınca görmüyorum..

 

VALİ VE EMNİYET 

MÜDÜRÜNÜN DUYARLILIĞI

 

Karataştaki kız öğrenci yurdunda yaşanan sıkıntılar için geçen dile getirdiğim sorunları, Emniyet Müdürü Sayın Erhan Gülveren ile detaylı biçimde konuştuk. Kendisi hakkındaki düşüncelerim için teşekkür eden Sayın Gülveren, Gaziantepte güvenlik konusunda emniyet olarak ellerinden geleni yapmak için seferber olduklarını söyledi. Zaten Sayın Vali Ali Yerlikaya da bu konuda detaylı açıklama yaparak, kız öğrencilerin güven içinde olacaklarının teminatını verdi. Görünen o ki, Gaziantepi yöneten gerek Vali, gerekse de emniyet müdürü, kentin güvenliği açısından son derece hassas olacaklar.. Bizde elbette gazete olarak üstlendiğimiz misyon gereği sorunları dile getirirken, önerileri de beraberinde söyleyeceğiz.. 

 

CAMİ ARSASINI SATMAK ve SATIN ALMAK GÜNAH MI SEVAP MI ?

 

Örnek Sanayi Sitesinde yanılmıyorsam Celal Doğan döneminde yapılan imar planlamasına göre, fabrikalarda çalışanların ibadet yapabilmesi için yanıbaşlarına bir cami, bitişiğine de park konulmuş.. Tabii bu zamana kadar Cami için kimse harekete geçmemiş.. O arsa bomboş yıllarca orada durmuş. Sonunda Fatma Şahin Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra mecliste, bu cami arsası ile park yeri ticari alana çevrilmiş.. Bilahare ihaleyle satılmış.. Elbette duyduğumuzda inanmadık ama haber yapmaktan da geri kalmadık..

Önce şunu peşin olarak belirtmek istiyorum. Cami, Okul yeri ve yeşil alan konusunda çok hassasım.. Onun içinde en küçük olumsuzluklarda tavrımı koyarım.. Maalesef bu şehirde özellikle AK Parti iktidarı dönemiyle birlikte eğitime ve yeşil alanlara ayrılan arsalar hep ticari alanlara çevrilmiştir.. Konutlar, iş merkezleri hatta tv binaları yapılmıştır.. Ve şu gün olmuş belediye meclislerinin gündem maddelerinin yüzde 90ı hala imar planı değişiklikleriyle gerçekleşiyor.. Sonuncusu da Örnek sanayideki cami ve park olmuştur.. Ve ne acı ki, yıllardır yanıbaşında duran cami arsasına büyük bir hayır işleyerek cami yaptırmayanlar, o arsayı ticari alana çevirmekte sakınca görmemiştir.. Üzülüyorum elbette. Canım yanıyor böyle şeyleri duyduğumda.. Büyükşehir bu hatayı nasıl yapar diyorum, bir de bakıyorum ki, Fatma Şahinin bu değişimden haberi yok. Bizim gazetede haberini okuyunca öfkesinden yere çarpıyor, niye benim haberim yok diye.. Bence sinirlenmekte haklı. Çünkü Gaziantep tarihine Cami arsasını ve parkı, ticari alana çeviren Belediye başkanı olarak geçecek.. 100 kere Hacca gitmekten hayırlı gördüğüm Cami yaptırmak yerine, burayı ticari alana çeviren her kim ise, bu ihaleyi yapanlar dahil, arsayı satın alanlar, bence Allah katında ciddi biçimde günah işlemişlerdir.. Eğer bu kişiler namaz kılıyorlarsa, her camiye girişlerinde nasıl bir duygu ile ibadet edecekler, inanın çok merak ediyorum.. Söyleyecek fazla sözüm yoktur.. NOKTA

 

KIRKAYAK VAKASI 

VE FATMA ŞAHİN

 

Dedim ya, Eğitim, Cami ve yeşil alan ile park işlerinde hassasım diye.. Küsgetteki Cami yerinin satılması kadar, Gaziantepin merkezindeki tarihi Kırkayak parkının ortasına yapılan inşaat da canımızı yakıyor.. Ve nasıl bir tesadüf ki, her ikisinin de Fatma Şahin dönemine rastlaması kafamızı karıştırıyor.. AVMyi yıkarak yeşil alan yapıyoruz diyen Sayın Şahinin, Gaziantepin en önemli parkı olan Kırkayakın ortasına yapılmak istenilen çirkin bina için onay vermesi, bu şehrin vicdanını sızlatıyor.. Üstelik aldığım bilgilere göre, 1/25000lik Nazım Plana aykırı, 100. Yıl Kültür Parkı ile bir bütün olan ve Gaziantepin en eski parkı sayılabilecek yer aynı zamanda sosyal ve kültürel alan, kamu yararına aykırı biçimde bölünmekte, plan bütünlüğü ihlal edilmektedir. Sayın Şahinin, kentin değerlerine ve bu değerlere sahip çıkmak için mücadele verenlere kulak vermesini bekliyoruz.. Bu şehrin değerleri ve değerlerine sahip çıkmaya çalışan binlerce aklı başında duyarlı insanların değeri, sanırım sadece çıkarları için parkın kalbine bıçak saplayanlardan daha aşağılarda olmamalıdır diye düşünüyorum.. Son söz olarak da, “Yapmayın Fatma hanım.. Kıymayın Kırkayak parkına” diyerek, bu yönde duyarlı olması için çağrıda bulunuyorum..

 

İSTASYON MEYDANI 

VE TÜNEL ÇOK KARANLIK

 

İstasyon meydanında akşamları karanlık olması dikkatimi çekiyor. Kaç keredir geçiyorum buradan, gerçekten özellikle Gar binasının önündeki karanlık buradan geçen binlerce insanı tedirgin ediyor. Hele yaya tünelinin içi tam bir korku tüneli adeta.. Akşamları işinden dönen veya buradan yürüyerek geçmek zorunda kalan kadın erkek herkes için güven vermiyor bu tünel. Işıklandırmasının zayıflığı, bazı kötü niyetliler için iyi bir fırsat doğuruyor. Dikkate alınmasında yarar görüyorum..

 

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum